МІЖНАРОДНІ ЗВ'ЯЗКИ


Харківська державна академія культури – член Великої хартії університетів, яку підписали запрошені ректори 26 вищих навчальних закладів із 14 країн світу в 2005 р. в Болонському університеті (Італія).

Підписання Великої хартії університетів - це не просто формальний акт. З одного боку - це безперечне визнання досягнень нашої Академії, її впевнено високого рейтингу серед вищих навчальних закладів України. Про це свідчить і сам факт персонального запрошення ректора академії проф. В. М. Шейка на зустріч у Болоньї. З іншого - це зобов’язання дотримуватися принципів, викладених у Болонській декларації, зокрема незалежності вищого навчального закладу від політичної кон’юнктури, свободи викладацької та дослідницької діяльності, збереження традицій європейського гуманізму.

Втім, інтеграційні процеси не повинні суперечити бажанню кожного навчального закладу зберегти своє обличчя, свою академічну індивідуальність. Під час цього візиту приємно було відчувати інтерес і повагу до України з боку ректорів західних університетів та простих італійців. Ця поїздка, безперечно, - ще один крок у напрямку інтеграції нашої країни в світовий освітній та культурний простір.

Академія - дійсний член Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ (ІФЛА), Організації Європейської співдружності в галузі бібліотечно-інформаційної освіти (БОБКАТССС), Європейської асоціації бібліотечно-інформаційної освіти та наукових досліджень (ЕВКЛІД). Вона має міцні навчальні та наукові зв'язки з Університетом Роберта Гордона (Велика Британія), Університетом штату Іллінойс (США), Вищою Королівською школою бібліотекознавства (Данія), Амстердамським університетом і Вищою політехнічною школою (Нідерланди), Вищою школою бібліотекознавства та інформатики й Українським Вільним Університетом (Німеччина), Харбінським університетом та Харбінським інститутом просвіти (КНР), Вищою гуманітарно-економічною школою (Польща). Згідно з укладеними угодами академія здійснює міжнародний обмін викладачами, науковцями, студентами, надає можливість своїм студентам продовжувати навчання за кордоном.

Підготовку фахівців для зарубіжних країн Харківська державна академія культури почала з 1975 року. За ці роки підготовлено понад 400 фахівців для 42 країн Азії, Африки, Європи, Америки.

За остані роки було проведено численні міжнародні наукові конференції, семінари, симпозіуми, серед яких - Міжнародний симпозіум з питань культурно-мистецької освіти (23-24 травня 2013 року), що відбувся за підтримки Міністерства культури України. У роботі симпозіуму прийняли участь понад 80-ти осіб - керівники, викладачі, науковці вищих навчальних закладів культури і мистецтв з 10-ти країн світу: України, США, Китаю, Болгарії, Данії, Німеччини, Італії, Росії, Білорусі, Латвії. Метою проведення симпозіуму - акцентування актуальних проблем, розроблення наукових підвалин сучасної культурно-мистецької освіти в Україні в контексті формування європейського і світового культурно-освітнього простору.

Активно розвиваються міжнародні зв'язки факультетів і кафедр ХДАК у напрямі творчо-виконавської діяльності з музичного, хореографічного, театрального, аудіовізуального мистецтва.

Відомі хореографічні колективи ХДАК: театр народного танцю "Заповіт" (Художній керівник та балетмейстер - Б.М. Колногузенко), ансамбль сучасного танцю "Естет" (Художній керівник та головний балетмейстер - Є.В. Янина-Ледовська), ансамбль бального танцю (Художній керівник - З.В. Носова) та інші неодноразово представляли Академію на міжнародних конкурсах. Майже 50 вихованців кафедри народної хореографії стали лауреатами міжнародних конкурсів та фестивалів танцю. (Детальніше на факультеті хореографічного мистецтва)

Факультет музичного мистецтва має високопрофесійний колектив викладачів та творчі колективи, які з гідністю представляють Академію на міжнародних конкурсах. Серед них: академічний хор, український народний хор, оркестр народних інструментів, естрадно-симфонічний оркестр, духовий оркестр, джазовий оркестр, ансамбль народної музики "Стожари", фольклорний гурт "Фарби, гурт народної пісні "Традиція", гурт української народної пісні "Зорина", ансамбль скрипалів, ансамбль народних інструментів "ЦимБанДо і Ко", студентський театр естрадної пісні "СТЕП" та інші. (Детальніше на факультеті музичного мистецтва)

У 2016 р. Академічний хор ХДАК під керівництвом завідуючого кафедрою хорознавства, лауреата міжнародного конкурсу, кандидата мистецтвознавства, доцента В.Г. Бойка (хормейстер - Вікторія Воскобойнікова, концертмейстер - Ірина Запара) завоював диплом і звання лауреата 1 ступеню ІІ Міжнародного конкурсу "Світ музики" (II International competition "Welt der Musik"). Академічний хор дістав визнання і на VI Міжнародному музичному конкурсі "INTERNETIONAL MUSIC COMPETITION 2016" (BELGRAD, SERBIA) як абсолютний переможець, володарь звання "Internet music Champion of the World 2016", лауреат 1 ступеня у двох категоріях - "Духовна музика" і "Світова музика". Академічний хор студентів ХДАК та його художнього керівника доцента В. Г. Бойко отримали Гран-прі ювілейному XXXV міжнародному фестивалі "Хайновські дні церковної музики" (Польща).

Поширюються міжнародні зв'язки факультетів та кафедр на рівні наукового стажування, участі в конференціях і семінарах, обміну лекторами. У червні 2016 року відбувся навчальний візит студентів за напрямом підготовки "Туризм" до Болгарії. Студенти ознайомились з специфікою туроператорської діяльності в Болгарії, а також Молдови та Румунії. Під час візиту проводились практичні заняття студентів на базі готелю "Naslada" (м. Балчик, Болгарія).

На міжнародних заходах Академію представляли окремі викладачі, серед яких Частник С.В., завідувач кафедри іноземних мов, доцент, к.філ.н.; Ситніков Д.Е., завідувач кафедри ІДС, доцент, к.т.н. (за обміном лекторами в університетах Великої Британії, Японії, Італії) та інші. За останні роки (з 2011 до 2015 рр.) Олійник О.В., доцент кафедри іноземних мов, к.н.с.к. здійснила двічі наукове стажування у США (університети м. Орегон, м. Нью Орлеан), прийняла участь у міжнародних конференціях з доповідями та презентаціями: в США (м. Денвер, шт. Колорадо), Польщі (Університ м.Люблін), Італія (м. Варезе), Чехія (Остравський технічний університет). Прийняла участь у заключній конференції за результатами проекту "International Practicum", який проходив у рамках співробітництва між трьома університетами країн: Італії, Чехії та України (25-30 червня 2015 р.). Успішне завершення даного проекту продемонструвало реальні перспективи продовження міжнародного співробітництва.

Значну роботу проводять викладачі кафедр з поширення серед студентів інформації про міжнародні програми та гранти, про можливість навчання в європейських та американських університетах за фахом.