ФАКУЛЬТЕТ МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА

Кафедра хорознавства та хорового диригування

Бойко В'ячеслав Геннадійович

завідувач кафедри,
кандидат мистецтвознавства, доцент

Контакти кафедри:
Телефон: (057) 712-09-84
Адреса: вул.Полтавський шлях, 5, 4-й корпус, кімната 5

Кафедра хорознавства та хорового диригування була створена в 1959 році.

З 1994 р. кафедру очолював колишній її вихованець, заслужений діяч мистецтв України, професор В. І. Ірха, який протягом багатьох років керував хоровими капелами Палацу культури і техніки ХТЗ і ветеранів Валківського району. З його приходом на кафедру студентський академічний хор став відомим як у нашій країні, так і за її межами.

З 1993 р. кафедрою впроваджено в навчальний процес новий навчальний план, в якому закладені нові принципи сучасної музичної педагогіки за спеціальністю: «Музичне мистецтво». У 2002 р. розроблена нова професіограма випускника та професійно-кваліфікаційна характеристика. Нова модель спеціаліста потребувала створення нових курсів у межах нової концепції. Розроблено і впроваджено в сучасну вузівську педагогіку такі нові курси: «Інтонаційно-стильовий аналіз» (авторський курс-ексклюзив проф. Гулеско І. І.), «Хорове сольфеджіо» (доц. Кутлуєв В. Ф.), «Історія хорового виконавства» (викл. Воскобойнікова Ю. В.), «Духовна музика» (доц. Бойко В. Г. Наукова робота викладачів кафедри спрямована на розкриття нової концепції музичної культурології, хорознавства в межах комплексної теми кафедри «Хорова культура України: історія і сучасність».

Виконавська робота кафедри є невід’ємною частиною навчально-методичного та науково-дослідницького процесу у вихованні хорового мислення майбутнього диригента. Робота головної лабораторії - хорового класу відзначається насамперед його репертуаром і програмами, в яких відображені духовні запити часу. З 1995 р. керівником хору є В. І. Ірха (концертмейстери — І. Запара, В. Олешко). Концертна діяльність хору досить різноманітна за формами. Це насамперед підготовка програм державних іспитів, щорічні звітні концертні програми за онтологічним, монографічним та тематичним принципами, програми по відродженню класичної національної спадщини «Українська духовна музика», концерт із творів М. Березовського; прем’єри з естрадно-симфонічним оркестром, з 1998 р. — щорічні звітні концерти в Колонному залі ім. М. В. Лисенка Національної філармонії України, Національному Палаці «Україна» в Києві, в залах Харківського академічного театру опери та балету ім. М. В. Лисенка, в Органному залі обласної філармонії. Хор здійснив останнім часом записи на радіо та телебаченні, декілька прем’єр з сучасної вітчизняної музики та музики сучасного зарубіжжя поставангардного напряму.

Кафедра не втрачає зв’язків із випускниками. Нині кращі випускники кафедри працюють у різних сферах просвітницької діяльності: закладах культури, навчальних закладах, у сфері управління культурою, аматорських хорових колективах. Багато з них мають почесні звання: народна артистка України А. Мамченко, заслужений діяч мистецтв України О. Переверзєв, заслужені артисти України Т. Томчук, В. Плискунов, Є. Анісімов, заслужений артист Росії В. Пензяков, понад 40 заслужених працівників культури: В. Ірха, М. Митровка, О. Жук, А. Мартинюк, В. Андрійчук, М. Обліщук, Л. Гурак, Н. Шаюк, А. Затурян, Є. Станішевська, Н. Нетеса (1943-1994), І. Бідак (1940-1997) та інші.

Кафедра хорознавства та хорового диригування — справжній науково- методичний центр Східного регіону України.

Навчальні дисципліни, які читаються на кафедрі:

 • Історія хорового мистецтва
 • Хоровий клас
 • Диригентсько-хорова практика
 • Диригування
 • Постановка голосу
 • Читання хорових партитур
 • Хорознавство
 • Хорове аранжування
 • Методика роботи з хором
 • Хорове сольфеджіо
 • Практика
 • Хорова література
 • Основи диригентської майстерності
 • Сучасна українська хорова література
 • Інтонаційно-стильовий аналіз
 • Методика викладання спец. дисциплін
 • Духовна музика. Національні традиції та сучасність (Курс за вибором)
 • Основи вокалу
 • Вокальний ансамбль

Виконавська робота кафедри є невід'ємною частиною навчально-методичної і наукової роботи у вихованні майбутнього диригента. Робота головної лабораторії – хорового класу (керівник професор В. І. Ірха, хормейстер В. Г. Бойко, концертмейстери І. О. Запара, В. Л. Олешко) – відзначена його оригінальними репертуаром і програмами. Концертна діяльність хору різноманітна за формами. Це – підготовка програм державних іспитів, концертних щорічних програм за онтологічним, монографічним і тематичними принципами. Також – це звітні концерти в Колонному залі ім. М. В. Лисенка Національної філармонії України, Національному Палаці "Україна" в Києві, в залах ХАТОБу, в органному залі Харківської обласної філармонії. Хор за останні чотири роки здійснив декілька прем’єр з творів сучасної вітчизняної музики та музики сучасного зарубіжжя.