ФАКУЛЬТЕТ СЦЕНІЧНОГО МИСТЕЦТВА

Кафедра майстерності актора

Освітньо-професійна програма
«АКТОРСЬКЕ МИСТЕЦТВО ДРАМАТИЧНОГО ТЕАТРУ І КІНО»
першого (бакалаврського) рівня вищої освіти
за спеціальністю 026 Сценічне мистецтво
галузі знань 02 Культура і мистецтво
Освітня кваліфікація: Бакалавр сценічного мистецтва


Історія освітньо-професійної програми
Освітньо-професійну програму «Акторське мистецтво драматичного театру і кіно» започатковано у 2004 р. на кафедрі майстерності актора факультету сценічного мистецтва ХДАК.

Усього за спеціальністю 026 «Сценічне мистецтво» бакалаврат в ХДАК закінчили понад 500 випускників – громадян України та інших країн світу. Висока частка випускників кафедри працюють за фахом в провідних державних театральних, культурно-мистецьких закладах України, загальнонаціональних телеканалах різного типу власності та науково-дослідницьких установах культури та мистецтв акторами, ведучими телевізійних програм, викладачами навчальних закладів різних типів.

На протязі 20 років роботи кафедри майстерності актора ХДАК творчі досягнення випускників кафедри відзначені дипломами лауреатів міжнародних та всеукраїнських мистецьких конкурсів.

Саме в цей період на базі кафедри майстерності актора ХДАК створюється вперше в Україні науково-навчальна лабораторія «ЕКМАТЕДОС» - експериментальна майстерня театральних досліджень. Метою творчої майстерні-лабораторії «ЕКМАТЕДОС» є дослідження нових сучасних інноваційних методів роботи актора театру та кіно. Студенти-актори в «Екматедос» досліджують через нові технології спосіб мислення, логіку поведінки та природу почуттів живої людини як частину природи.

В 2005 р. студентка Ганна Кобець здійснила з акторами IV курсу виставу «Одержима» за твором Л. Українки і стала лауреатом всеукраїнського фестивалю театрального мистецтва «Тернопільські театральні вечори – 2005».

У 2008 році саме вистава експериментальної майстерні театральних досліджень «ЕКМАТЕДОС» «Осіннє кохання» за твором О. Олеся взяла участь в І міжнародному фестивалі театрального мистецтва студентських театрів світу «Натхнення – 2008» (м. Київ), де здобула почесне звання «Лауреату фестивалю». Міжнародна театральна критика (Єреван, Краків, Мехіко, Вільнюс, Тель-Авів і ін.) під час обговорення показаної вистави визначила принципово-новий пошук техніки та технології роботи актора над сценічним та кіно- образом.

Вистава творчої майстерні «ЕКМАТЕДОС» «Тільки одне життя» зі студентами-акторами взяла участь і стала лауреатом фестивалю «Золота валіза» в м. Суми (жовтень 2011 р.).

20-21 листопада 2015 р. в м. Гданськ, Польща, буде проведено Міжнародний фестиваль театрального мистецтва «Ярмарок мистецтва театру», в якому взяла участь вистава, яка здійснена на кафедрі майстерності актора викладачами Приступ О. Б. та Ковшуном О. М. разом зі студентами-акторами 4 курсу ХДАК за драматургічним твором Ж.Ануя «Оркестр».

В 2023-2024 рр. творча майстерня «ЕКМАТЕДОС» з відеовиставою «Інші» за мотивами драматургічного твору Жана-Поля Сартра "За закритими дверима" (режисер-постановник Борис І.О.) отримала такі винагороди на міжнародних фестивалях:

1. 03.09.2023 – лауреат Гран-прі в номінації «Оригінальне мистецтво» міжнародного фестивалю «Зірки Парижу» (Франція) Європейської молодіжної ліги;
2. Вересень 2023 – І місце на міжнародному фестивалі «CHARMING VIENNA» (Відень, Австрія) Європейської молодіжної ліги;
3. Вересень 2023 – І місце на міжнародному фестивалі «ROMAN HOLIDAY» (Рим, Італія) Європейської молодіжної ліги;
4. Вересень 2023 – Гран-прі на міжнародному фестивалі «PHARAON CUP» (Єгипет) Європейської молодіжної ліги;
5. Листопад 2023 – Лауреат 1 ступеня міжнародного фестивалю «КУБОК БАРСЕЛОНИ» (Іспанія) Європейської молодіжної ліги;
6. Листопад 2023 – Гран-прі міжнародного конкурсу «RAPSODIA POLSKA» (Польща) міжнародного проєкту «Україна-Польща»;
7. Грудень 2023 – 1 місце на дистанційному міжнародному фестивалі-конкурсі «CHRISTMAS IN NEW YORK» (США);
8. Лютий 2024 – 1 місце на дистанційному міжнародному фестивалі-конкурсі «BALTIC  FEST"Міжнародний проект Україна - Фінляндія - Литва - Латвія - Чехія.

На основі моніторингу потреб і пропозицій стейкхолдерів (протягом 2021 – 2023 рр.) структура та зміст ОПП щорічно оновлювалися відповідно до сучасних вимог.

Мета освітньо-професійної програми
Підготовка висококваліфікованих фахівців у галузі культури і мистецтва, що володіють знаннями з історії мистецтв, теорії та практики акторського мистецтва, здатних втілювати оригінальні художні сценічні образи та режисерські сценічні завдання.

Основний фокус освітньо-професійної програми
Освітньо-професійна програма «Акторське мистецтво драматичного театру і кіно» має прикладну орієнтацію та передбачає підготовку фахівця, здатного розробляти та втілювати інноваційні творчі ідеї у сфері сценічного мистецтва, застосовуючи новітні методи, техніки та технології акторської гри.

Акцент робиться на здобутті навичок та знань у сфері сценічного мистецтва, яка передбачає визначену зайнятість актора, можливість його подальшої освіти та кар'єрного зростання.

Програма передбачає ґрунтовну практичну підготовку шляхом засвоєння навчального матеріалу, проходження акторської та виробничої практик, виконання індивідуальних творчих та навчально-дослідних завдань, виконання кваліфікаційної роботи. Особливістю програми є орієнтація на підготовку професійних акторів з урахуванням сучасних методик акторської майстерності із значною часткою індивідуальних форм навчання.

Придатність випускників освітньої програми до працевлаштування
Зміст і структура програми дає змогу отримати знання, уміння та навички для працевлаштування в державному і приватному секторах різних сфер діяльності, зокрема:
2455.2 Актор (театру, кіно та ін.);
2455.2 Артист розмовного жанру;
2455.2 Репетитор з техніки мови; читець;
2455.2 Керівник (студії за видами мистецтва та художньої творчості, аматорського об'єднання, клубу за інтересами та ін.).
2320 Викладач театральних дисциплін.
3472 Диктор.

Професійні назви робіт, що здатен виконувати бакалавр сценічного мистецтва регулюються класифікатором професій (ДК 003:2010), іншими нормативно-законодавчими державними документами.

Процент працевлаштування випускників ОПП за профілем освіти достатньо високий, певний контингент продовжує освіту на наступному рівні вищої мистецької освіти.

Продовження навчання
Випускники мають право здобувати вищу освіту на другому (магістерському) рівні.

Рівень вищої освіти: Перший (бакалаврський) рівень
Ступінь вищої освіти та назва кваліфікації мовою оригіналу:
ступінь вищої освіти – бакалавр
освітня кваліфікація - бакалавр сценічного мистецтва,
професійна кваліфікація - актор драматичного театру і кіно
Термін навчання: 3 роки 10 місяців
Обсяг ОПП: 240 кредитів ЄКТС
Цикл/рівень:
НРК України – 6 рівень
FQ-EHEA – перший цикл
ЕQF-LLL – 6 рівень

Гарант програми

ОПП «Акторське мистецтво драматичного театру і кіно»

Рецензування, обговорення ОПП

Положення про Асоціацію стейкхолдерів та опитування

Силабуси

Положення про кваліфікаційну роботу бакалаврів

Курси за вибором

Архів