Харківська державна академія культури:
95 років культурно-освітньої спадщини та національного поступу

У 2024 році Харківська державна академія культури (ХДАК) відзначає свій 95-річний ювілей, утверджуючи свою значимість як провідного закладу вищої освіти у сфері культури та мистецтва в Україні. Заснована у 1929 році, Академія до 1960-х років була єдиною в Україні установою, що готувала висококваліфіковані кадри для сфери культури. ХДАК є фундатором вищої бібліотечної та культурологічної освіти в Україні, а на початку 2000-х стала ініціатором впровадження наукових галузей культурології та соціальних комунікацій, що сприяло зміцненню національної ідентичності.

За роки свого існування Академія підготувала майже 50 тисяч фахівців, зокрема понад 500 іноземних громадян із більш ніж 40 країн світу. Серед випускників ХДАК — понад тисяча осіб удостоєні урядових нагород, а близько 150 випускників мають почесні звання.

Академія з гордістю відзначає свій внесок у підготовку працівників культурної галузі України: майже половина працівників сфери культури — випускники ХДАК (керівники музеїв, бібліотек, закладів мистецької освіти різних рівнів, керівники творчих колективів). На базі ХДАК були засновані такі заклади, як Київський державний інститут культури (нині — Київський національний університет культури і мистецтв) та його філії, а також Миколаївський та Рівненський державні інститути культури.

Освітньо-науковий потенціал Академії є її ключовою перевагою. У ХДАК працюють 259 викладачів та 28 концертмейстерів. Більше 70% наукового цензу Академії складають доктори та кандидати наук, доценти й професори, народні артисти, заслужені діячі мистецтв України, заслужені працівники освіти України. Такий високий науковий ценз забезпечує Академії лідерські позиції в національних рейтингах (3 місце серед закладів культури і мистецтва в Україні) і освітньому середовищі країни, сприяє формуванню майбутніх фахівців найвищого рівня. Цей людський ресурс гарантує стабільний розвиток 10 наукових та 7 мистецьких шкіл, а також надає академії можливість здійснювати навчання за найвищими світовими стандартами, готуючи спеціалістів, здатних впроваджувати інновації у сфері культури та мистецтва.

В академії функціонують 5 факультетів, 21 кафедра, аспірантура та докторантура, де підготовлено понад 500 аспірантів та 60 докторантів. Наукові видання ХДАК, «Культура України» та «Вісник Харківської державної академії культури», є визнаними фаховими науковими виданнями в Україні. Освітній процес забезпечується за 12 спеціальностями та 62 освітніми програмами.

Значимим є внесок академії у розвиток наукових та мистецьких шкіл. Впродовж років функціонування академія створила 10 наукових і 7 мистецьких шкіл, які є ключовими для розвитку культурології, інформаційно-бібліотечної науки та українського мистецтва.

Щорічно в академії проводяться десятки міжнародних та всеукраїнських наукових конференцій, мистецьких фестивалів та конкурсів, студенти та викладачі стають лауреатами міжнародних мистецьких заходів. За 2024 рік ХДАК проведено більше 200 заходів для підтримки культурного фронту міста Харкова.

Наукова та мистецька активність науково-педагогічних працівників Академії позитивно впливає й на позиції ХДАК у світових та вітчизняних рейтингах. Зокрема, у вітчизняному рейтингу мистецьких ЗВО за 2023-2024 н.р. ХДАК займає 3 позицію. За даними Міжнародного рейтингу університетів світу Ranking Web of Universities Академія займає 127 позицію (2024 р.); рейтингу українських ЗВО за показниками бази даних SciVerse Scopus – 206 позицію (з кількістю цитувань 74, h-індексом 4); рейтингу цитованості провідних вчених у профілях Google Scholar (за даними Cybermetrics) – 86 позицію (з кількістю цитувань 2177).

У своєму розпорядженні Академія має 2 гуртожитки, 5 навчальних корпусів, обладнаних мультимедійними кабінетами, комп’ютерними лабораторіями, спортивною залою. Загальна площа власних приміщень ХДАК складає 26365 кв. м.

Таким чином, завдяки потужному науково-педагогічному складу, унікальним освітнім програмам та творчим здобуткам, ХДАК і надалі відіграватиме ключову роль у формуванні культурної спадщини нашої держави, гідно представляючи Україну на світовій культурній мапі.