ФАКУЛЬТЕТ КУЛЬТУРОЛОГІЇ ТА СОЦІАЛЬНИХ КОМУНІКАЦІЙ

Кафедра культурології та медіакомунікацій

Кравченко Олександр Васильович

завідувач кафедри,
професор, доктор культурології, кандидат історичних наук

Доктор філософії

Контакти кафедри:
Телефон: (057) 731-35-19
E-mail: cultmedia@ukr.net
Адреса: Бурсацький узвіз, 3, 5-й корпус, кімната 6

Соціальні мережі:

Завідувач навчальної лабораторiї кафедри: Попова Полiна Олександрiвна

Старший лаборант кафедри: Соловйова Еллiна Юрiївна


Місія кафедри: формування інтелектуального простору культурних інновацій.

Історія кафедри пов’язана із фундацією культурології як освітньої та наукової спеціальності, реалізацією оригінальних проектів практичного спрямування, зокрема в сфері медіа.

Етапи історії:
1986 р. - кафедра історії та теорії культурно-просвітницьої роботи;
1990 р. - кафедра історії і теорії культури
2007 р. - кафедра культурології;
2012 р. - кафедра культурології та медіакомунікацій;
2017 р. - кафедра культурології / кафедра журналістики
2023 р. – кафедра культурології та медіакомунікацій

Кінець 80-х р. ХХ ст. – період становлення кафедри, коли вона стала лабораторією альтернативних стратегій вищої гуманітарної освіти та рушієм академічної трансформації ХДІК.

З почату 90-х р. ХХ ст. кафедра перетворилася на інтелектуальний осередок з розробки та впровадження першої в Україні цілісної концепції культурологічної освіти, яка була апробована у 1989-1993 р.

З 1993 р. кафедра стала епіцентром інновацій новоствореного факультету культурології – першого і єдиного структурного підрозділу спеціалізованої культурологічної підготовки у вищій школі незалежної України.

Упродовж 90-х р. ХХ ст. кафедра утвердилася в академічному просторі вищої школи України як авторитетний дослідницький, науково-методичний та освітній центр культурології. Викладачі кафедри стали авторами перших підручників з історії художньої культури історії української культури та теорії культури.

До кінця 90-х програма підготовки культурологів у ХДАК була однією з найпопулярніших в Україні. З 1998 р. ХДАК щорічно випускала від 15 до 30 спеціалістів-культурологів.

З кінця 90-х-початку 2000-х р. кафедра реалізує оригінальну трирівневу систему фахової підготовки: бакалаврат-магістратура-(аспірантура) докторантура – за спеціальністю 034 Культурологія.
Із введенням двоступеневої системи навчання, за цією спеціальністю щорічно на навчання вступало 15-20 бакалаврів та 5-7 магістрів.
У 2003 р. відбувся перший випуск бакалаврів-культурологів.
у 2004 р. — магістрів-культурологів.

У 2005-2007 р. – зусиллями колективу кафедри зґенеровано ідею та забезпечено наукове, методичне та практичне впровадження наукової галузі «Культурологія». Розроблено паспорти 6 наукових спеціальностей, затверджених Кабінетом міністрів України у 2007 р. ( 26.00.01 – Теорія та історія культури (3 паспорти); 26.00.02 - Світова культура і міжнародні культурні зв'язки, 26.00.04 – Українська культура, 26.00.06 – Прикладна культурологія. Культурні практики, а також програми вступних і кандидатських іспитів.

Концепція культурологічної освіти у ХДАК передбачає широкий спектр варіантів спеціалізованої підготовки на основі фундаментального знання про культуру – аналог Artes Liberales.

Протягом свого існування колектив кафедри забезпечує теоретичну та методологічну підтримку науково-освітніх проектів факультету культурології з: музеєзнавства, соціальної педагогіки, менеджменту культури, реклами та зв’язків з громадськістю.

Медіакомунікації є одніє із складових нової освітньо-наукової стратегії кафедри і факультету, зорієнтованої на створення сучасного інформаційно-комунікативного простору соціальних інновацій та формування позитивного образу культури.

Виокремлення у 2017 р. кафедри журналістики мало на меті забезпечення підготовки фахівців для засобів масової інформації та установ, що спеціалізуються на соціальній та культурній проблематиці.

У 2018 р. відбувся перший випуск бакалаврів за напрямом підготовки 6.030302 Реклама та зв’язки з громадськістю (за видами діяльності).
У 2019 р. — перші випуски бакалаврів та магістрів за спеціальністю 061 Журналістика.

Нині кафедра забезпечує реалізацію таких освітніх програм:
за спеціальністю 034 Культурологія:
• «Фундаментальна та прикладна культурологія» (першого (бакалаврського) рівня освіти),
• «Культурні дослідження» другого (магістерського) рівня освіти),
• «Культурологія» - третього (освітньо-наукового) рівня.

за спеціальністю 061 «Журналістика»
• «Соціальна та культурна журналістика» (першого (бакалаврського) рівня освіти)
• «Реклама та зв’язки з громадськістю у соціокультурній сфері» (першого (бакалаврського) рівня освіти)
• «Журналістика» - (другого (магістерського) рівня освіти).