ФАКУЛЬТЕТ АУДІОВІЗУАЛЬНОГО МИСТЕЦТВА


Мархайчук Наталія Віталіївна,

декан факультету,
кандидат мистецтвознавства, доцент



Заступник декана -
Стрижак Діана Андріївна,
викладач

Фахівець
Парасочка Наталія Юріївна

Секретар: Тлюняєва Лариса Вікторівна

Контакти факультету:
Телефон: (057) 734-99-24
Е-mail: ktm_khdak@ukr.net
Адреса: вул. Конторська, 1, 3-й корпус
Соціальні мережі: (факультет) (студрада факультету)


Web-сайт факультету

Студрада факультету аудіовізуального мистецтва
Мистецькі конкурси та фестивалі

До складу факультету аудіовізуального мистецтва входять кафедри:
- кафедра кінотелережисури та сценарної майстерності
- кафедра мистецтвознавства
- кафедра телерепортерської майстерності
- кафедра фотомистецтва та операторської майстерності

У 2008/2009 н.р. на базі організованого у 2003 р. факультету театрального та кіно-, телемистецтва (ТКТМ) був створений факультет кіно-, телемистецтва (КТМ), перейменований у 2020 р. у факультет аудіовізуального мистецтва (АВМ).

Першим деканом факультету стала доктор мистецтвознавства, професор З. І. Алфьорова, яка опікувалась його розвитком упродовж перших десяти років його існування як самодостатнього структурного підрозділу академії. Завдяки її самовідданій діяльності на кінець 2010-х рр. факультет кіно-, телемистецтва став однією з п’яти існуючих в Україні кіношкіл.

З 2020 по 2022 рр. факультет очолювала доктор мистецтвознавства, доцент Н. О. Рябуха. Від серпня 2022 деканом факультету є кандидат мистецтвознавства, доцент Н. В. Мархайчук. Від 2018 року незмінним заступником декана є кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент О. О. Косачова. Належний організаційний і методичний супровід навчального процесу здійснює фахівець деканату Н. Ю. Парасочка.

Відначально основою факультету були три кафедри: телерепортерської майстерності, телебачення та мистецтвознавства. У 2021 році на базі кафедри телебачення були сформовані кафедри фотомистецтва та операторської майстерності та кінотелережисури та сценарної майстерності. Наразі усі кафедри очолюють відомі як в Україні, так і за її межами фахівці: доктор мистецтвознавства, професор С. Б. Рибалко (кафедра мистецтвознавства); заслужений працівник культури України Т. О. Логінова (кафедра телерепортерської майстерності); кандидат філософських наук Д. О. Коновалов (кафедра фотомистецтва та операторської майстерності); доктор мистецтвознавства, професор, член-кореспондент Національної академії мистецтв України В. Н. Миславський (кафедра кінотелережисури та сценарної майстерності).

На факультеті здійснюється підготовка фахівців за спеціальністю 021 «Аудіовізуальне мистецтво та виробництво» за усіма трьома рівнями вищої освіти. На першому (бакалаврському) рівні вищої освіти науково-педагогічний склад факультету забезпечує реалізацію освітньо-професійних програм «Кінотелеоператорство», «Кінотелережисура», «Відеоблогінг та телерепортерство», «Фотомистецтво та відеографія». На другому та третьому рівнях вищої освіти реалізуються магістерська освітньо-професійна програма «Аудіовізуальне мистецтво та виробництво» та освітньо-творча програма «Аудіовізуальне мистецтво та виробництво».

Науково-педагогічні працівники факультету орієнтуються на сучасні стратегії мистецької освіти в аудіовізуальній сфері, яка базується на освітньо-інформаційній, практично-утилітарній та етично-патріотичній ціннісно-орієнтаційних моделях. На факультеті створюються умови для підготовки кадрів для сфери аудіовізуального мистецтва та виробництва з міцним освітньо-інформаційним підґрунтям, здобуття майбутніми фахівцями необхідних практично-утилітарних знань і набуття навичок, формування гуманістичного, національно-орієнтованого світогляду, який би мав чіткі етичні норми та цінності.

У концепції навчального процесу втілена система багатоступеневої освіти, яка дозволяє адаптувати національну сферу аудіовізуального мистецтва та виробництва до вимог сучасних європейських освітніх стандартів. на факультеті здійснюється підготовка фахівців за першим (бакалавр) та другим (магістр) рівнями вищої освіти зі спеціальності 021 «аудіовізуальне мистецтво та виробництво», галузі знань 02 «культура і мистецтво».

Модель організації навчального процесу поєднує теоретичну і практичну складові.

НПП факультету орієнтовані на постійне осучаснення змісту освітніх програм відповідно до викликів аудіовізуальної індустрії, запровадження нових навчальних курсів в межах як обов’язкової, так і вибіркової частин навчального плану. На факультеті постійно вдосконалюється система забезпечення для здобувачів академічної мобільності, індивідуальної освітньої траєкторії, зарахування результатів неформальної / інформальної освіти. Це сприяє формуванню фахівців, здатних створювати на сучасному ринку аудіовізуальної індустрії конкурентоспроможний продукт, працювати у складних умовах динамічних змін.

Важливу роль у забезпеченні практичної підготовки здобувачів відіграє навчальна лабораторія аудіовізуального мистецтво та виробництва, діяльність якої забезпечують зав.лабораторією Ю. В. Мартиненко та інженер лабораторії, кінотелеоператор К. Є. Ликов. Крім знімального павільйону і кабінету технічних засобів до структури лабораторії входять «MEDIAHAB» та Культурно-інноваційний простір «BURSA», які покликані забезпечувати організацію та проведення навчальних / практичних занять з освітніх компонент, спрямованих на набуття здобувачами факультету аудіовізуального мистецтва компетентностей, відповідних профілю діяльності; формувати у здобувачів високий рівень інформаційної, експозиційної культури, навичок інформаційної гігієни, тощо.

На факультеті постійно діє ряд творчих, освітніх та благодійних проектів, серед яких:

міжнародний науково-творчий проект «Культури світу», ініційований докторкою мистецтвознавства, професоркою С. Рибалко та вихованцем академії, канд. мистецтвознавства, директором компанії з китайсько-українських культурних зв’язків у м. Нінбо (Китай) – Чу Фенлей;

науково-освітній проект «Тут є кіно», який працював практично від заснування факультету до пандемії COVID-19 у форматі відкритих кінопоказів різної тематики, переглядів аудіовізуальних творів різних епох та країн-виробників; від початку війни реактивований як «КіноОн-Лайн», який став альтернативним майданчиком на YouTube-каналі «Факультет АВМ ХДАК» (https://www.youtube.com/playlist?list=PLksgJRe5J3wy-MKgVLIN1Tr1LjmZGcv9A);

арт-проект «Атограф» (отримав Почесну відзнаку секретаріату Національної Спілки журналістів України (Київ, 2015) в номінації «Журналістська акція»; від 2019 функціонує під назвою «Герої не вмирають»);

арт-проект «Моє місто, моя країна», який функціонує на сайті факультету (http://www.ktm-hdak.org.ua/7.2.ak-projects-my%20city.html) та оприлюднює бачення здобувачами та випускниками своєї країни, свого міста та усього, що з ними пов‘язано;

благодійні проекти «Розкажи дітям казку», в межах якого студенти-телерепортери створюють аудіовізуальну продукцію для безкоштовного поширення в дитячих бібліотеках та дитячих будинках, та «Територія надії» — проект підтримки благодійних акцій, допомоги дітям-сиротам та дітям, що позбавлені батьківської турботи;

На факультеті діє Міжнародний арт-проект «Фестиваль аудіовізуального мистецтва “Golden frame”», який був започаткований у 2016 р. як фестиваль екранного мистецтва та фотографії “Golden frame” (з ініціативи А. Курінної З. Алфьорової). Його метою відначально була популяризація серед студентської молоді екранного мистецтва та фотографії. У 2019 оргкомітет фестивалю оновив його концепцію, розширив перелік номінацій і на конкурсну програму фестивалю, який був зареєстрований на ресурсі «FilmFreeWay», роботи надіслали учасники з понад 100 країн світу. Відтоді Міжнародний арт-проект «Фестиваль аудіовізуального мистецтва “Golden frame”» проводився у форматі бієнале – у 2021 та 2023.

Факультет аудіовізуального мистецтва неодноразово виступав співорганізатором творчо-освітніх проектів для молодів. Серед останніх – Всеукраїнський хакатон соціальної реклами і фотографії «Єднаємо серця» (засновник Всеукраїнський благодійний фонд «Діти – наше майбутнє»).

Творчі досягнення здобувачів та викладачів факультету відзначені дипломами лауреатів ряду Міжнародних фестивалів та конкурсів, як в Україні («Doc.days.ua» (м. Київ); «Молодість» (м. Київ); «Kharkiv Meet Docs», (м. Харків), «Харківський бузок» (м. Харків); «Корона Карпат» (м. Трускавець)), так і за її межами («London Shows International Film Festival» (Велика Британія); «Vasteras International Film Festival» (Вестеро́с, Швеція); «AFI DOCS Film Festival» (Вашингтон, США); «AT Film Festival» (Варшава, Польща); «Калинові мости» (Польща); «Damascus Cinema Days» (Сирія), «Nida OF» в межах International photography symphosium “Meeting photography» (Клайпеда, Литва); «Batumi Photo Days» (Грузія) та інші). Також здобувачі та викладачі факультету беруть активну участь в роботі Всеукраїнських фестивалів та конкурсів, серед яких «Кіномедіа» (м. Київ), «Молоде кіно України» (м. Дніпро); «Дніпро-Сінема» імені Данила Сахненка (м. Дніпро); «Філософія серця» (м. Харків); «Живи!» (м. Харків); «Non-Stop media» (м. Харків ), «Еко-арт “Перетворення”» (м. Харків), «Кінодок» (м. Чернігів); та багатьох інших.

Випускники факультету достойно репрезентують творчий та науковий потенціал факультету. Переважна більшість з них працюють в аудіовізуальній індустрії як в Україні (і у державному, і у приватному секторі), так і за кордоном (Велика Британія, Ізраїль, Іспанія, Сирія та інших). Дехто повернувся до колективу факультету вже у якості науково-педагогічного працівника (канд. культурології Є. В. Субота, доктор філософії з культурології О. В. Мусієнко, О. І. Безкровний, Ю. Ю. Великий, Д. В. Демиденко, Р. А. Мамедов, Д. А. Стрижак та ін.)

НАУКОВІ ШКОЛИ ФАКУЛЬТЕТУ

Сьогодні науково-педагогічний склад факультету – це налагоджений колектив фахівців, у складі якого працюють 5 докторів наук: доктори мистецтвознавства В. Н. Миславський, С. Б. Рибалко, О. В. Безручко (сумісник); доктори філософських наук В. В. Лисенкова, Д. В. Петренко (сумісник); 17 кандидатів наук / докторів філософії канд. мистецтвознавства Ю. Б. Коваленко, Н. В. Мархайчук, А. В. Ожога-Масловська, Н. О. Черкасова, А. Ю. Корнєв (сумісник), О. А. Осадча (сумісник); канд. культурології Є. В. Субота; доктор філософії з культурології О. В. Мусієнко; канд. філософських наук Д. О. Коновалов; канд. наук із соціальних комунікацій О. О. Косачова, І. П. Коваленко; канд. технічних наук Т. С. Супрун; канд. філологічних наук Л. С. Мітіна; канд. педагогічних наук Ю. О. Соловйова; канд. юридичних наук К. О. Попова-Коряк; канд. архітектури І. Р. Акмен (сумісник); канд. історичних наук В. В. Тарасов (сумісник); Заслужений працівник культури України Т .О. Логінова; Заслужений журналіст України Ю. В. Літинська); 2 ст. викладачі і 13 викладачів.

Момент заснування факультету фактично став початком формування на факультеті наукової школи. Відначально її розвиток визначала докторка мистецтвознавства, професорка, голова Харківського осередку асоціації діячів медіаосвіти України, голова Харківського осередку національної спілки кінематографістів України З. І. Алфьорової. Від 2021 року її справу продовжили доктор мистецтвознавства, член-кореспондент Національної академії наук України В. Н. Миславський та доктор мистецтвознавства, професор, член Міжнародної асоціації арт-критиків (ACIA, Франція), член Європейської асоціації для японознавчих студій (IAJS, Японія) С. Б. Рибалко. Саме вони забезпечують виконання науково-педагогічними працівниками кафедр досліджень в межах наукової теми факультету «Аудіовізуальне мистецтво: ґенеза, сучасний стан та перспективи розвитку», яка торкається актуальних проблем становлення, розвитку й функціонування аудіовізуального мистецтва як складової морфологічної моделі сфери візуального. Зокрема, дослідження ведуться у наступних аспектах: кінематограф і телебачення: ґенеза, сучасність та перспективи розвитку, фотографія та відео в контексті аудіовізуальних практик сучасності, медіакомунікації та аудіовізуальне мистецтво в контексті сучасної культури, авторське право в сучасних креативних індустріях, тексти культури: філософські та мистецькі інтерпретації.

Також на факультеті сформувалася наукова школа орієнталістики професорка С. Б. Рибалко, члени якої беруть активну участь у розробці наукової теми «Арт-орієнталістика: історія, теорія, практика», роботі міжнародного науково-творчого проекту «Культури світу», сходознавчих секцій в межах Міжнародної наукової конференції «Культурологія та соціальні комунікації: інноваційні стратегії розвитку» та Міжнародної науково-теоретичної конференції молодих учених «Культура та інформаційне суспільство XXI століття», а також низці інших наукових, творчих та популяризаційних заходів.