ФАКУЛЬТЕТ СЦЕНІЧНОГО МИСТЕЦТВА

Кафедра майстерності актора

Мізяк Віталій Дмитрович

завідувач кафедри,
кандидат мистецтвознавства

Експериментальна майстерня театральних досліджень (ЕКМАТЕДОС)

Контакти кафедри:
Телефон: (057) 712-25-12
Адреса: Бурсацький узвіз, 4, ауд. 8
Соціальні мережі:


Кафедра майстерності актора створена в ХДАК у 2003 р., коли відокремилася від кафедри режисури, при якій діяла секція майстерності актора.

У концепції розвитку кафедри майстерності актора закладено теоретико-методологічні засади та сучасні практичні методики виховання акторів драматичного театру й кіно. У змісті та організації освітнього процесу кафедри майстерності актора денної і заочної форм навчання закладено поєднання класичного академічного спрямування та інноваційних підходів щодо професійного становлення майбутніх акторів для українських та зарубіжних театральних колективів.

Кожна творча майстерня кафедри має індивідуальну програму формування майбутніх митців української театральної культури. Основою й базовими засадами, безперечно, є український професійний театр корифеїв М. Кропивницького, М. Старицького, М. Садовського та реформатора українського театру Леся Курбаса. Крім того, усі творчі майстерні кафедри використовують у своєму навчальному процесі кращі надбання світового та європейського театрального процесів. Імена й акторські системи Б. Брехта, Ш. Дюллена, Є. Гротовського, Г. Крега й інших діячів театру органічно долучаються до загального процесу формування молодих спеціалістів театрального мистецтва України.

З 2023 р. кафедру майстерності актора очолює кандидат мистецтвознавства В. Д. Мізяк.

Нині на кафедрі майстерності актора триває пошук оптимального педагогічного складу, у якому співіснують досвідчені майстри театрального мистецтва та молодь, яка зарекомендувала себе як майбутні педагоги, а саме: доктор культурології, професор А. А. Кікоть, кандидат педагогічних наук, доцент В. Ю. Тополевський, заслужений працівник культури України, старший викладач Л. Г. Космін; народний артист України О. П. Васильєв, заслужений діяч мистецтв України І. О. Борис, заслужений артист України П. З. Кучин, заслужена артистка України М. В. Струннікова, заслужена артистка України О. Я. Двойченкова, кандидат мистецтвознавства В. Д. Мізяк, викладачі В. М. Гориславець, А. С. Лебедь, С. В. Февральова, О. В. Проскурякова.

Упродовж двадцятилітнього існування кафедри підготовлено лауреатів міжнародних і всеукраїнських конкурсів та фестивалів різноманітних жанрів і видів театрального мистецтва. Диплом лауреата Всеукраїнського фестивалю театрального мистецтва «ДАНАПРИС — 2007» «За пошук у сучасному театральному процесі» здобула експериментальна майстерня театральних досліджень «ЕКМАТЕДОС».

Нагороджено дипломом лауреата за участь у Міжнародному фестивалі театральних шкіл «НАТХНЕННЯ» у 2008 р. з виставою Олександра Олеся «Осіннє кохання». Лауреат фестивалю «ДАНАПРИС — 2008» «За кращий дебют» за драматургією Б. Брехта «Матінка Кураж та її діти».

Викладачі кафедри здійснили постановки: Г. Запольська «Мораль пані Дульської»; І. Карпенко-Карий «Безталанна», М. Павич «Ліжко для трьох», Ж. Ануй «Антігона» та ін., які здобули високе визнання глядачів і фахівців театрального мистецтва.

Студент Д. Клопот став лауреатом фестивалю «НАДІЯ СІЧЕСЛАВНИ — 2004» у номінації «За кращу чоловічу роль Треплєва». Творча майстерня «ЕКМАТЕДОС» брала участь у V Всеукраїнському фестивалі «Тернопільські театральні вечори — 2004», дебют з виставою «Одержима» за трагедією Лесі Українки, де здобула диплом лауреата «Кращого учасника-дебютанта професійного фестивалю»; з виставою «Яма» за О. Купріним на базі Київського державного академічного театру оперети у «Фестивалі кращих вистав України» з нагоди 60-річчя НСТДУ й нагороджена диплом лауреата. Ця вистава неодноразово демонструвалася на сцені Запорізького академічного музично-драматичного театру імені В. Магара. Студенти Г. Стеблівська, Т. Лєщова, Г. Капралова, М. Зновенко, Є. Чорнорай у квітні 2005 р. стали лауреатами I Всеукраїнського конкурсу професійних читців імені засл. арт. України Р. О. Черкашина.

Дипломом І ступеня на ІІІ конкурсі читців імені А. П. Леснікової нагороджена студентка Д. Кушнір (м. Харків, 16 травня 2011 р.), дипломом Гран-прі на Всеукраїнському конкурсі професійних читців «Живо слово» — Ж. Падалка (м. Стрій), дипломом V Всеукраїнського конкурсу професійних читців імені Р. Черкашина — К. Резнік, І місце за академічним співом на І міжвузівському фестивалі-конкурсі акторів-вокалістів посіла студентка Ю. Мілько (м. Запоріжжя, 18–19 березня 2011 р.), лауреатом ІІ премії на ІV конкурсі читців імені А. П. Леснікової став Б. Смирнов (м. Харків, 13 травня 2013 р.), дипломом за ІІ місце на ХVІІ Всеукраїнському конкурсі професійних читців імені Лесі Українки нагороджений студент О. Семенніков (м. Ялта, 20 вересня 2013 р.), дипломом за І місце та почесною грамотою, званням «Кращий актор фестивалю» на міжнародних театральних фестивалях «Діаманти Карпат» та «Мюзикл-авеню» конкурсу державної прикордонної служби України «Смарагдова ліра» (м. Харків, 17 жовтня 2013 р.) нагороджений М. Землін, Л. Верняховську нагороджено дипломом І премії за перемогу у Всеукраїнському конкурсі професійних читців імені І. Я. Франка (2016).

Розпочавши у 2001 р. професійний цикл навчання акторів та режисерів драматичного театру при ХДАК, паралельно створено експериментальну майстерню театральних досліджень «ЕКМАТЕДОС». Процес навчання у творчій майстерні «ЕКМАТЕДОС» відбувається не за класичним зразком. Виховання учнів школи — це створення паралельного світу існування творчої особистості як у реальному житті, так і у виставі. Саме на це спрямована робота творчої лабораторії.

Як методику викладання акторської майстерності розроблено оригінальний метод опанування складної професії «актор драматичного театру та кіно». В «ЕКМАТЕДОСІ» актора не навчають, а виховують за законами творчості, що збігаються з поглядами, історично зафіксованими методами роботи видатних режисерів-педагогів.

Вивчаючи театральні школи світу, актори та режисери «ЕКМАТЕДОС» на теоретично-практичних заняттях досліджують специфіку, науково-практичну й методичну спадщину, певну символіку як зовнішньої, так і внутрішньої глибини кожної школи, незалежно від місця її географічного знаходження на земній кулі.

В «ЕКМАТЕДОСІ» вивчаються аутентичні джерела театрального мистецтва Японії, Африки, Америки, Європи та ін. Це здійснюється з метою розширення світогляду майбутніх фахівців театру, підвищення їх професійного рівня й досвіду, збагачення практичного багажу майстерності актора та режисера. У процесі професійного зростання саме вивчення театрального практичного досвіду різноманітних шкіл світу допомагає акторам і режисерам наблизитися та зрозуміти поняття паралельного світу існування людини.

На Малій сцені Київського національного академічного драматичного театру імені І. Я. Франка був показаний звіт театральних шкіл світу під назвою «Лабіринти життя» за участі студентів М. Кішмерешкіної, Р. Голуба, Т. Шевченко та Т. Гапічевої.

У 2023–2024 рр. під художнім керівництвом І. О. Бориса творча майстерня «ЕКМАТЕДОС» з проєктом «Інші» за мотивами драматургічного твору Ж.-П. Сартра «За закритими дверима» за участі студенток О. Любченко, С. Листопадової та Ю. Шевченко стала лауреатом в міжнародних конкурсах:
03.09.2023 — лауреат Гран-прі в номінації «Оригінальне мистецтво» Міжнародного фестивалю «Зірки Парижу» (Франція) Європейської молодіжної ліги.
Вересень 2023 — І місце на Міжнародному фестивалі “CHARMING VIENNA” (Відень, Австрія) Європейської молодіжної ліги.
Вересень 2023 — І місце на Міжнародному фестивалі “ROMAN HOLIDAY” (Рим, Італія) Європейської молодіжної ліги.
Вересень 2023 — Гран-прі на Міжнародному фестивалі “PHARAON CUP” (Єгипет) Європейської молодіжної ліги.
Листопад 2023 — Лауреат І ступеня міжнародного фестивалю «КУБОК БАРСЕЛОНИ» (Іспанія) Європейської молодіжної ліги.
Листопад 2023 — Гран-прі міжнародного конкурсу “RAPSODIA POLSKA” (Польща) Міжнародного проєкту «Україна-Польща».
Грудень 2023 — 1 місце на дистанційному міжнародному фестивалі-конкурсі “CHRISTMAS IN NEW YORK” (США).
Лютий 2024 — 1 місце на дистанційному міжнародному фестивалі-конкурсі “BALTIC FEST”.
Міжнародний проєкт Україна — Фінляндія — Литва — Латвія — Чехія.
Березень 2024 — 1 місце на міжнародному дистанційному фестивалі-конкурсі Алеї Зірок України «Берлін: Таланти Європи».

Бакалаври й магістри театрального мистецтва, актори й режисери драматичного театру в «ЕКМАТЕДОСІ» навчаються за чіткою системною програмою, яка складається з чотирьох головних розділів та окремих підрозділів, які мають розширено надати знання в сучасному світі глобалізації.

Двадцятилітня історія кафедри майстерності актора ХДАК та творчої майстерні «ЕКМАТЕДОС» стала важливим етапом у сучасному розвиткові пошуків відкриттів нового методу в навчанні майбутніх фахівців театрального мистецтва.