ФАКУЛЬТЕТ СЦЕНІЧНОГО МИСТЕЦТВА

Кафедра майстерності актора

Кікоть Антоніна Андріївна

завідувач кафедри,
доктор культурології, професор,
лауреат премії з театрознавства
Національної Спілки театральних діячів України

Контакти кафедри:
Телефон: (057) 712-25-12
Адреса: вул.Конторська, 1, 3-й корпус

Пошуки істини в професії актора театру та кіно

У 2013 році кафедрі майстерності актора факультету театрального мистецтва Харківської державної академії культури виповнилось 10 років.

До ювілею кафедри була підготовлена науково-дослідницька авторська монографія заслуженого діяча мистецтв України І.О. Бориса "Таїнство творіння актора театру та кіно". В ній розкривається нова методика техніки та технології роботи актора над сценічним та кіно-образом в середовищі паралельного світу існування майбутньої вистави – ПАСВІС.

Ювілейний 2013-2014 рік для кафедри майстерності актора став новим щаблем в пошуках сучасних методів роботи актора драматичного театру та кіно.

20-21 листопада в м. Гданськ, Польща, було проведено Міжнародний фестиваль театрального мистецтва "Ярмарок мистецтва театру", в якому взяла участь вистава здійснена на кафедрі майстерності актора викладачами Приступ О.Б. та Ковшун О.М. разом зі студентами-акторами ХДАК за драматургічним твором Ж. Ануя "Оркестр".

При ХДАК діє студентський театр, в якому з 2001 по 2017 рік здійснено всіма творчими майстернями кафедри майстерності актора багато різноманітних за жанрами і видами вистав, серед них – «Лісова пісня», «Одержима» Л. Українки, «Яма» О. Купріна, «Монахиня» Д. Дідро, «Осіннє кохання» О. Олеся, «Безталанна» І. Карпенка-Карого, «Майська ніч» М. Гоголя, «Мина мазало», «Отак загинув Гуска» М. Куліша, «Гроза» О. Островського, «Ідіот» Ф. Достоєвського, «Ромео і Джульєтта» В. Шекспіра, «Маленький принц» А. де Сент-Екзюпері, «Чайка», «Історія Сімї прозорових» М. Чехова, «Трамвай бажання» Т. Уільямса, «Васа Железнова» М. Горького, «Електра» Ж. Жироду, «Медея», «Оркестр», «Антігона» Ж. Ануя, «Перетворення» Ф. Кафки, «Минулого літа в Чулімську» О. Вампілова, «Зупинка на зелене світло» Ж. Кокто, «Вдови» С. Мрожека, «Служниці» Е. Жене і багато інших вистав.

17-18 грудня 2015 року з ініціативи кафедри майстерності актора на базі ХДАК було проведено науково-практичну конференцію під назвою "Проблеми розвитку професійного театру та кіно в умовах сучасної глобалізації". Під час роботи конференції проводились: пленарне засідання, робота в секціях, покази експериментальних вистав на базі студенського театру ХДАК та майстер-класи викладачів кафедри майстерності актора.

На пленарному засіданні відбулось ознайомлення з новим напрямом науково-дослідницької роботи кафедри та факультету ХДАК, а саме створення повноцінної структури міжнародної лабораторії театрального мистецтва МІЛАТ, яка повинна бути юридично підтверджена в травні 2017 року на Всеукраїнському фестивалі «Театр Майбутнього» в місті Харкові на базі ХДАК. Цей напрям роботи кафедри розширить міжнародні можливості та контакти з іншими європейськими та світовими театральними школами.

Створена в 2005 році експеримаетнальна майстерня театральних досліджень ЕКМАТЕДОС при кафедрі майстерності актора ХДАК стала принципово новою стратегічною лінією всього навчального процесу спеціалізації акторів драматичного театру та кіно за кваліфікаційним рівнем «бакалавр театрального мистецтва». У основі теоретичного та практичного процесу роботи ЕКМАТЕДОСУ є глибоке дослідження як джерел театру вітчизняного, європейського та світового, а також нового методу та системи в техніці та технології роботи актора драматичного театру та кіно. Суть цієї методики дослідження в ЕКМАТЕДОСІ неодноразово було відзеркалено в багатьох статтях наукових видань та різноманітних круглих столах, конференціях, колоквіумах як в місті Харкові, так і в інших містах України. Саме такі вистави, створені в Екматедосі, як «Одержима», «Осіннє кохання», «Історія сімї прозорових» «Монахиня», «Медея», «Перетворення» Ф. Кафки та вистава за драматургічним твором Ж. Кокто «Людський голос» під назвою «Зупинка на зелене світло» дають наглядну відповідь – чим займаються і до якого результату прагнуть студенти та викладачі експериментальної майстерні театральних досліджень ЕКМАТЕДОС. Більш ширше та конкретніше розуміння нової методики і системи роботи в ЕКМАТЕДОСІ дійсно буде підтверджене в науково-практичній монографії декана факультету театрального мистецтва ХДАК, творчого керівника ЕКМАТЕДОСу, заслуженого діяча мистецтв України Ігоря Олександровича Бориса, яка має назву «Таїнство творіння актора та режисера».

Важливою діяльністю викладачів та студентів кафедри майстерності актора є робота над сценічним художнім словом, яка, в результаті, стає не тільки навчальним процесом, а й вираженням в практичній діяльності, де студенти-актори протягом багатьох років ставали переможцями, лауреатами та дипломантами багатьох всеукраїнських конкурсів читців в різних номінаціях.

В 2017 році майбутні абітурієнти, які бажають вступити до ХДАК на спеціалізацію «актор драматичного театру та кіно» зможуть побачити в квітні-травні в студентському театрі за адресою вул. Полтавський Шлях 5, дипломні вистави «Чайка» А. Чехова, «Антігона» (режисер-педагог – заслужена артистка України Майя Струннікова), «Дуель» М. Баяджиєва (режисер-педагог – аспірант ХДАК Віталій Мізяк), «В очікуванні Годо» С. Беккет, «Служниці» Ж. Жене (режисер-педагог – Володимир Гориславець), «Зупинка на зелене світло» Ж. Кокто (режисер-постановник – Елизавета Димитрова, творчий керівник вистави – заслужений діяч мистецтв України Ігор Борис).

Дисципліни, що викладаються на кафедрі:

 • Майстерність актора
 • Сценічна мова
 • Мовна майстерність
 • Робота актора на радіо та ТБ
 • Сучасні методики професійного виховання актора
 • Сучасні театральні школи
 • Нові технології роботи актора в театрі та кіно
 • Робота актора в поетичному театрі та кіно
 • Акторська етика
 • Специфіка роботи актора в музично-драматичному театрі
 • Режисура музичного театру
 • Сценічний рух
 • Ритміка
 • Основи сценічного бою, фехтування
 • Пластична культура
 • Охорона праці в галузі
 • Робота актора з балетмейстером

Експериментальна майстерня театральних досліджень (ЕКМАТЕДОС)