Кафедра як окремий структурний підрозділ виникла у лютому 2022 року у процеси реорганізації телебачення – базової кафедри факультету кіно-, телемистецтва від моменту його заснування.
Історія кафедри розпочалася з секції телебачення на кафедрі режисури театрального факультету у 1997 р, коли відбувся перший набір здобувачів за фахом «Режисура телебачення». Підставою для формування на сценічному факультеті телевізійної кафедри став процес тотальної реорганізації в Україні національної мережі теле-, радіомовлення.
У 2000 р. кафедра виокремилася як самостійний творчий підрозділ. Першим завідувачем кафедри телебачення став відомий харківський кінотелережисер Дмитро Якович Головачов, який опікувався нею до 2009 року. Від моменту утворення очолювана Д. Я. Головачовим кафедра стрімко розвивалася. Однією з умов для розвитку стала вдало підібрана команда однодумців: О. А. Білогуб, Т. М. Довгошія, О. П. Міхєрєв, Б. Я. Фарафонов, до яких з часом приєдналися «практики телевізійного ефіру» З. Г. Аласанія, О. П. Петрова, В. Б. Чайковська, Н. О. Черкасова та ін. Саме цій команді довелося стати тими, хто уперше на Сході України впроваджував «педагогіку екранного мистецтва». Оскільки більша частина старшого складу кафедри була випускниками профільних театральних і кінематографічних вишів країни, єдино можливою і правильною для них була система творчих майстерень. Важливо підкреслити, що чимала частка штатних викладачів кафедри, як і їхній керівник, продовжувала працювати на виробництві чи займатися творчою роботою.
Від 2000 р. кафедра, маючи секції режисури та операторської майстерності, здійснювала підготовку фахівців за спеціалізаціями «Режисура телебачення» та «Оператор телебачення» (відначально операторами опікувалися О. В. Башнін та Є. О. Павлов).
З 2009 р. кафедру очолювала доктор мистецтвознавства, доцент Зоя Іванівна Алфьорова. За її керівництва операторську секцію кафедри посилили канд. мистецтвознавства Н. В. Мархайчук, канд. технічних наук Т. С. Супрун, викладачі В. О. Аксьонов, А. М. Алфьоров, М. І. Воронков; склад режисерської секції кафедри поповнили канд. мистецтвознавства В. Н. Миславський, канд. філософських наук Д. О. Коновалов, канд. філософських наук О. М. Ландяк, канд. культурології Є. В. Субота, викладачі Ю. Ю. Великий, Р. В. Нікулін, І. Б. Первишева. Відтоді на кафедрі було засновано магістерську програму «Аудіовізуальне мистецтво та виробництво», реалізовано підготовку до ліцензування та успішної акредитації спеціальності. Кафедра телебачення стала випусковою зі спеціальності 021 «Аудіовізуальне мистецтво та виробництво» за першим і другим рівнями вищої освіти (бакалавр і магістр).
Від 2016 р. кафедрою опікувався доктор мистецтвознавства, професор Іпполіт Васильович Зборовець, а від жовтня 2019 р. – кандидат мистецтвознавства, доцент Наталія Віталіївна Мархайчук. У першій половні 2021-22 навчального року з ініціативи декана факультету Н. О. Рябухи та завідувача кафедри Н. В. Мархайчук відбулася підготовка до реорганізації кафедри, у ході якої виникли кафедри кінотелережисури та сценарної майстерності та фотомистецтва та операторської майстерності.
З лютого 2022 року кафедрою кінотелережисури та сценарної майстерності завідує доктор мистецтвознавства, професор, член-кореспондент Національної академії мистецтв України Володимир Наумович Миславський. У складі кафедри працюють канд. мистецтвознавства, доцент Н. О. Черкасова, канд. культурології Є. В. Субота, ст. викладач Б. Я. Фарафонов, викладачі В. В. Безкорсий, Ю. Ю. Великий, Р. В. Нікулін, В. Б. Чайковська, О. О. Вербін, С. О. Коновалова.
Кафедра реалізує підготовку фахівців за такими освітніми програмами першого рівня вищої освіти: «Кінотелережисура», «Кінорежисура та сценарна справа», «Режисура телебачення та аудіовізуальних проектів».
Упродовж свого існування науково-педагогічні працівники кафедри відзначалася неординарним, новаторським пошуком власного педагогічного почерку в мистецтві викладання фахових дисциплін, а саме: «Теорія драми», «Кінотеледраматургія та сценарна майстерність», «Сценарна майстерність», «Кінотелережисура», «Кінорежисура», «Режисерський задум: принципи втілення», «Режисерські моделі авторського кіна», «Теорія та практика монтажу аудіовізуальних творів», «Звукорежисура», «Наративна динаміка фільму», «Переглядовий семінар з драматургії фільму», «Історія кінематографу», «Актуальні проблеми сучасного аудіовізуального мистецтва та виробництва», «Пітчингування та текстологічна репрезентація аудіовізуального твору» та інші.
Підвищенню рівня професіоналізму, обізнаності в сучасних тенденціях розвитку екранної мови допомагає постійна участь педагогів кафедри в наукових конференціях, до яких їх запрошують колеги з інших навчальних установ України, робота в складі журі творчих конкурсів та фестивалів (як українських, так і міжнародних).
Здобувачі кафедри за час навчання мають можливість реалізувати творчий потенціал не лише під час виконання творчих завдань з демонстрацією творчих результатів на семестрових академічних показах, але й шляхом участі в різноманітних творчих конкурсах і фестивалях (у тому числі й міжнародних).
Сьогодні випускники кафедри різних років працюють у різних телекомпаніях, кіно- та телестудіях Харкова, України та інших країн, а часто й керують виробничими колективами. Багато хто з вихованців кафедри має власну справу в різних царинах аудіовізуального виробництва. І все це є свідченням того, що кафедра виконує своє призначення і допомагає творчій молоді знайти свій шлях і місце в кінотелевиробництві.
Студентам забезпечується можливість проходження практики у провідних телекомпаніях та продакшн-студіях Харкова, Києва та інших міст України. Зокрема, на телекомпаніях ОТБ, АТН, Simon, Колес-TV, у відділі відеотехнічних засобів навчання «Телевізійний центр» ХНУРЕ та інших закладах.
Студенти мають можливість сформувати власне порт-фоліо та взяти участь в міжнародних та національних кіно- та телефестивалях і конкурсах, науково-практичних конференціях за професійним спрямуванням.
Працевлаштування випускників: телевізійні компанії та продакшн- студії, рекламні агенції, прес-служби різних державних та комерційних закладів, освітні, наукові та дослідницькі заклади, інформаційні агенції та засоби масової інформації, продюсерські центри та студії, театри, музичні заклади, культурно-просвітницькі та торгово-розважальні комплекси.
|