ФАКУЛЬТЕТ МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА

Кафедра фортепіано

Онлайн-семінар
«Ідея соборності в українському мистецтві»

23 січня 2023 р. у межах виховної роботи кафедри фортепіано відбувся онлайн-семінар старшого викладача Я. О. Сердюк присвячений ідеї соборності у творчості митців України (поетів, музикантів). Зі здобувачами обговорювалася історія свята Соборності України, особливості втілення ідеї соборності у мистецьких творах, значення ідеї соборності для сьогоднішньої національно-визвольної боротьби та для сучасного культурного простору.


Вітаємо магістрів з випуском 2023!

04 та 17 січня 2023 року на кафедрі фортепіано Харківської державної академії культури відбулася демонстрація творчих проектів магістрів. На іспитах здобувачі продемонстрували високий рівень професійної підготовки та виконавської майстерності.

Щиро вітаємо з випуском та успішним завершенням навчання:
- Жеребенко Альону (клас заслуженого діяча мистецтв України, професора Склярова О. Д.);
- Лабуз Катерину (клас старшого викладача, кандидата мистецтвознавства Степанової О. Ю.);
- Гольштейн Майю (клас заслуженого діяча мистецтв України, професора Склярова О. Д.);
- Бучинську Ганну (клас старшого викладача, кандидата мистецтвознавства Кріпак О. Л.).

Бажаємо нашим випускникам, щоб їх подальший мистецький шлях був легким, успішним та щасливим, а професійна діяльність приносила тільки радість, дарувала наснагу й надихала на нові творчі звершення!



Урок-лекція (онлайн)
«Натхнений майстер української хорової мініатюри»

3 грудня 2022 року на кафедрі фортепіано Харківської державної академії культури викладачем кафедри Ніколенко Р. В. проведено урок-лекцію (онлайн) «Натхнений майстер української хорової мініатюри» Означений захід мав на меті привернути увагу здобувачів до відзначення однієї із знаменних дат в історії української музичної культури, а саме святкування 145-ї річниці від дня народження відомого українського композитора Миколи Леонтовича.

Основу уроку-лекції склала презентація художньо-біографічного фільму «Микола Леонтович та його Щедрик», прем’єра якого відбулася 13 січня 2022 року у Вінниці. Кінострічка ілюструє основні віхи життя та творчості митця та є приуроченою до ще однієї знаменної дати − 100-річчя з дня виконання всесвітньо відомого твору М. Леонтовича «Щедрик» в найбільшому концертному залі Нью-Йорка Carnegie Hall. Окрім фільму учасники заходу ознайомилися із декількома творами М. Леонтовича: хоровими обробками пісень «Із-за гори сніжок летить» та «Вишні-черешні розвиваються», що не є такими ж широкознаними, як, наприклад, «Пряля», «Дударик», «Женчичок-Бренчичок», «Козака несуть».

Актуалізація творчості М. Леонтовича, як і інших видатних українських композиторів, зараз набуває особливого сенсу, оскільки допомагає глибше пізнати усі багатства українського мистецтва та культури, надає духовну наснагу та допомагає зберігати національну ідентичність, котра в різні часи української історії зазнавала утисків.


Онлайн-семінар
Архівні записи видатних музикантів
як частина аудіовізуальної спадщини

29 жовтня 2022 р. в межах виховної роботи кафедри фортепіано відбувся онлайн-семінар кандидата мистецтвознавства, старшого викладача кафедри Я. О. Сердюк, приурочений до Всесвітнього дню аудіовізуальної спадщини під назвою «Архівні записи виданих піаністів ХХ ст. як частина аудіовізуальної спадщини». Здобувачі прослухали відомості щодо походження цієї визначної дати, були ознайомлені з записами гри видатних піаністів минулого століття: А. Бенедетті Мікеланджелі, А. Шиффа, Б. Моісеєвича, В. Гізенкінга та інших. Відбулося обговорення почутого та дискусія щодо значення аудіовізуальної спадщини для подальшого розвитку музичної культури.


Відкритий урок-лекція «Сучасне фортепіанне мистецтво: тенденції та персоналії»

3 жовтня 2022 року на кафедрі фортепіано Харківської державної академії культури викладачем кафедри Ніколенко Р. В. проведено урок-лекцію (онлайн) «Сучасне фортепіанне мистецтво: тенденції та персоналії», приурочену до Міжнародного дня музики. Метою цього заходу було ознайомити здобувачів освіти із діяльністю видатних піаністів сучасності та привернути їх увагу до основних тенденцій, що прослідковуються у сьогоденних мистецьких реаліях загалом та фортепіанному виконавстві зокрема.

Під час лекції розглянуто творчість яскравих представників фортепіанного мистецтва – норвезького піаніста Лейфа Ове Андснеса, відомого своїми інтерпретаціями музики Е. Гріга та Ф. Шуберта; румунського піаніста та видатного інтерпретатора музики Й. Брамса – Раду Лупу; франко-канадського піаніста та композитора Марка – Андре Амлена, чиї творчі інтереси охоплюють музику різних стилів та епох, від XVIII до XXI ст.; бельгійського піаніста, музикознавця, професора фортепіано Королівської фламандської консерваторії в Антверпені Йозефа де Бенхувера, який є визнаним інтерпретатором музики Роберта та Клари Шуман.

Урок-лекція проходив у формі відкритого діалогу та сприяв розширенню мистецького кругозору здобувачів освіти, оскільки всі учасники цього заходу активно включились в обговорення, висловлювали власні спостереження та думки щодо порушеної теми і представленого на лекції матеріалу.


«Україна – мелодія мого серця»

25 червня 2022 року на кафедрі фортепіано Харківської державної академії культури відбувся онлайн-концерт фортепіанної музики українських композиторів «Україна – мелодія мого серця». Означений мистецький захід мав на меті актуалізувати творчість вітчизняних композиторів, що є особливо важливим у сьогоденних реаліях.

Представлена репертуарна палітра вражає своєю різноманітністю. Окрім опусів майстрів, чиї імена добре відомі широкій аудиторії: М. Лисенка, Л. Ревуцького, Н. Нижанківського, Ю. Щуровського, М. Скорика, В. Сильвестрова, прозвучали й п’єси менш знаних авторів. До таких, зокрема, можна віднести мініатюру «Український романс» харківської композиторки Оксани Бордюгової, «Прелюд» gis-moll М. Вілінського та «Коломийку» Олександра Саратського. Своєрідним мистецьким відкриттям нових імен можна вважати також і виступи здобувачів нашої академії – Олександра Томаха та Олександри Почепцової, які представили власні, натхненні фортепіанні мініатюри.

Онлайн концерт «Україна – мелодія мого серця» сприяє підняттю патріотичного духу та вселяє віру у нашу перемогу. Високий рівень виконавських інтерпретацій, створених виконавцями, свідчить про їх захоплення українською фортепіанною музикою та може розглядатися як вияв своєрідного мистецького опору, спрямованого на збереження та примноження української культури.


«Україна – душа моя»

18 червня 2022 року на кафедрі фортепіано ХДАК було проведено онлайн-конкурс фортепіанної виконавської майстерності «Україна – душа моя».

Конкурс на краще виконання фортепіанного твору українських композиторів присвячений захисникам України.

Мета творчого змагання – формування у здобувачів освіти патріотизму шляхом пропагування та популяризації національної фортепіанної спадщини.

У межах конкурсу прозвучали твори визнаних корифеїв українського музичного мистецтва (М. Лисенка, Л. Ревуцького, Н. Ніжанківського, М. Вілінського, Ю. Щуровського), твори сучасних авторів (М. Скорика, В. Сильвестрова, О. Саратського), п’єса харківської авторки (О. Бордюгової), а також власні твори здобувачів освіти Харківської державної академії культури (О. Томаха, О. Почепцової).

Програми конкурсантів свідчать про високий виконавський рівень здобувачів та зацікавленість національним фортепіанним доробком.

У номінації «Спеціальне фортепіано» кращі результати показали:
Гран прі Недря Данило, 1 к. 4ф.
1 місце Пархоменко Валерія, 1 к. 4 ф
2 місце Акованцева Анастасія, 2 к. 4ф
3 місце Гоу Шо 4к.ММЕ, спец. інст.

У номінації «Обов’язкове фортепіано» творчі досягнення продемонстрували:
Гран прі Касянчук Вероніка 1 к. 2а
1 місце Тимохіна Поліна, 1 к. 2а., Чередніченко Альона 1к. 2а
2 місце Краєв Нікіта, 1 к. н.і., Галь Еліна, 2 к. 2а.

Номінація «Авторський твір у власному виконанні»:
1 місце Томах Олександр, 3 к. ММЕ, спец. інст.
2 місце Почепцова Олександра, 1 к. ММЕ, спец. інст.


Круглий стіл «Музична освіта в умовах війни»

Кафедра Фортепіано ініціювала проведення 11 червня 2022 року круглого столу за темою: «Музична освіта в умовах війни».

У круглому столі взяли участь усі викладачі кафедри. Була презентована низка доповідей, зміст яких охопив практично всі сфери питань і проблем, пов’язаних із організацією та проведенням занять, заліків, іспитів, а також професійно-орієнтаційної роботи з потенційними абітурієнтами факультету музичного мистецтва і, зокрема, тими, хто планує вступати на навчання за освітньо-професійною програмою «Фортепіано» для отримання першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів вищої освіти, що обумовлені сучасними викликами до освітнього процесу.

Це підтверджує перелік тем доповідей, запропонованих для подальшого обговорення:
- Скляров О. Д. «Розвиток національного фортепіанно-виконавського мистецтва в умовах війни: реалії і сьогодення»;
- Рябуха Н. О. «Підтримка психологічного настрою здобувачів під час викладання музично-фахових дисциплін в умовах війни»;
- Рум’янцева А. Ю. «Специфіка формування індивідуального виконавського репертуару здобувачів вищої освіти в умовах воєнного стану»;
- Щепакін В. М. «Дистанційне навчання за музичними освітніми програмами у воєнний час»;
- Кріпак О. Л. «Проблеми комунікації з потенційними абітурієнтами в умовах воєнного стану»;
- Степанова О. Ю. «Національно-патріотичне виховання здобувачів як основа фортепіанної педагогіки в умовах війни»;
- Ніколенко Р. В. «Твори маловідомих українських композиторів у контексті збагачення виконавського репертуару піаністів»;
- Сердюк Я. О. «Особливості ведення музично-теоретичних навчальних курсів в умовах війни».

Подальше обговорення доповідей на круглому столі засвідчило велику небайдужість усіх членів кафедри і намагання найкращим чином вибудовувати власну подальшу педагогічну діяльність з урахуванням складних викликів, пов’язаних зі зміною методів і підходів до освітнього процесу, викликаних російсько-Українською війною та її наслідків.

Переформатування підходів до якісного проведення занять зі студентами в онлайн і дистанційному режимах, викликане суворими реаліями сьогодення, спрямоване на головну мету: виховання справжніх музикантів-фахівців і патріотів України.


Майстер-клас Олександра Склярова

4 червня на кафедрі Фортепіано Харківської державної академії культури був проведений майстер-клас завідувача кафедри Заслуженого діяча мистецтв України, професора Олександра Склярова зі студенткою магістратури Майєю Гольштейн на тему «Залучення засобів патріотичного виховання в процесі роботи над музичними творами українських композиторів» на якому демонструвалася робота над фортепіанним твором «Поема» Олександра Жука з подальшим обговоренням заявленої проблематики.

Стилістично музика О. Жука наближена до постромантизму. Композитор широко використовував українську мелодику, гармонічні звороти, ритміку, підголоскову поліфонію, майстерно переосмислював і трансформував всі ці характерні національні складові у своїх оригінальних творах.

Саме такою п’єсою, запропонованою для демонстрації на майстер-класі О. Скляровим і М. Гольштейн і подальшого обговорення є одна з трьох поем композитора – ля мінор, написана на початку 1961 року.

Члени кафедри, які взяли участь в обговоренні цього майстер-класу О. Склярова, побудованої у формі відкритого заняття, наголосили на тому, що яскраве виконання «Поеми» О. Жука магістранткою засвідчило про зацікавленість нею такою музикою і бажання пропагувати цей і подібні яскраво національно означені фортепіанні твори, які є важливим мистецьким аргументом в естетичному вихованні патріотів і захисників Батьківщини, а яскрава і високоякісна музика саме українських авторів має стати пріоритетною в концертному виконавстві вітчизняних музикантів.


ВИПУСК 2022 РОКУ
ВІТАЄМО!!

18 січня 2022 року на факультеті музичного мистецтва Харківської державної академії культури відбулася демонстрація творчих проектів магістрантів. На іспиті випускники продемонстрували високий рівень підготовки зі спецінструменту, концертмейстерського класу, камерного ансамблю та науково-дослідницьких робіт.

Визначною цьогорічна подія стала ще й тому, що на факультеті музичного мистецтва випуск магістрів за освітньою програмою «Фортепіано» відбувся вперше.

Щиро вітаємо наших магістрів з випуском та успішним завершенням навчання. Бажаємо вам не зупинятися на досягнутому, активно примножувати свої успіхи та вдало розпочати професійну діяльність.