1 жовтня 2024 року на кафедрі фортепіано Харківської державної академії культури старшим викладачем кафедри Ніколенко Р. В. проведено урок-лекцію (онлайн) «Марта Аргеріх: творчий портрет», приурочена до святкування Міжнародного дня музики. Метою заходу було ознайомити здобувачів освіти із творчою діяльністю однієї із найвидатніших піаністок сучасності.
Під час лекції розглянуто основні віхи життя та творчості Марти Аргеріх. Також слухачам було запропоновано студійні і концертні записи піаністки, на яких репрезентоване виконання творів різних композиторів.
Урок-лекція проходив у формі відкритого діалогу та сприяв розширенню мистецького кругозору здобувачів освіти.
«Зірки Хортиці»
10 вересня 2024 року нагороджено здобувачів кафедри фортепіано із досягненнями у благодійному двотуровому міжнародному багатожанровому фестивалі-конкурсі «Зірки Хортиці». Іваник Маргарита (1 курс магістр), Акованцева Анастасія (1 курс магістр), Пархоменко Валерія (4 курс бакалавр), Мисків Василина (3 курс бакалавр), Матюшенко Анастасія (2 курс бакалавр), а також випускники Базильський Олександр та Лабуз Катерина стали лауреатами І ступеня у своїх номінаціях, а також отримали додаткові відзнаки «Гран Прі» (Лабуз Катерина), «Яскравий талант фестивалю» (Лабуз Катерина), «Віртуоз музичного мистецтва» (Степанова Олеся, Лабуз Катерина, Пархоменко Валерія).
Під час благодійного двотурового міжнародного багатожанрового фестивалю-конкурсу «Зірки Хортиці» нагороджено медаллю «За служіння мистецтву» (№1562) Степанову Олесю Юріївну, кандидата мистецтвознавства, старшого викладача кафедри фортепіано Харківської державної академії культури. Відзнаку було вручено «за високі професійні досягнення, сумлінне служіння українському мистецтву, вагомий особистий внесок у його розвиток, та вклад у сучасну культуру, звернену до майбутнього та укорінену в могутніх традиціях».
Щиро вітаємо Олесю Юріївну із заслуженою нагородою, яка є ще одним свідченням позитивної та високої оцінки Вашої роботи.
Нехай ця відзнака додасть Вам наснаги, віри, сили для нових звершень та енергії у нових професійних досягненнях!!!
Від клавесина до рояля
27 березня 2024 року на кафедрі фортепіано Харківської державної академії культури старшим викладачем кафедри Ніколенко Р. В. проведено урок-лекцію (онлайн) «Від клавесина до рояля», що була присвячена відзначенню Всесвітнього дня фортепіано. Метою заходу було ознайомити здобувачів освіти із еволюцією інструменту.
Під час лекції розглянуто специфіку механіки та звукові особливості клавішних інструментів різних історичних періодів (клавікорд, клавесин, раннє фортепіано), які є безпосередніми попередниками сучасного фортепіано. Також увазі присутніх було представлена характеристика ранніх фортепіано відомих французьких фірм ХІХ століття – «Pleyel» та «Erard».
Урок-лекція проходив у формі відкритого діалогу та сприяв розширенню мистецького кругозору здобувачів освіти, а всі учасники мали змогу активно долучитись до обговорення та висловити власні міркування із запропонованої теми.
"Олександр СКЛЯРОВ - творчий портрет: натхнення та досвід"
29 листопада (середа) 2023 року , на платформі Googl Meet відбулася відео-зустріч кандидата мистецтвознавства, старшого викладача кафедри фортепіано Кріпак О.Л. зі здобувачами-піаністами кафедри Фортепіано. Була проведена зустріч-бесіда з професором, Заслуженим діячем мистецтв України, завідуючим кафедрою Фортепіано, факультету Музичного мистецтва ХДАК Олександром СКЛЯРОВИМ. Зустріч проводилася з нагоди 95-річниці створення ХДАК:
Виховний захід із здобувачами кафедри першого та другого рівнів освіти, присвячений історії піаністичної культури викладачів академії минулого та сучасності. Тема лекції:
"Олександр СКЛЯРОВ - творчий портрет: натхнення та досвід"
В матеріалах зустрічі-бесіди учасники прослухали цікаві автобіографічні творчі факти з життя і діяльності видатного мистецького діяча, високопрофесійного концертуючого піаніста, досвідченого педагога талановитого музикознавця та шанованого наставника і керівника різновекторного творчого осередку, який понад 40 років працює в нашому закладі музичної галузі - Олександра СКЛЯРОВА. Присутні мали унікальну можливість не лише почути інтерв’ю з «легендою» історії піаністичної культури Харківщини, а й наживо самим поспілкуватися та поставити до нього запитання і почути відповіді наживо. Слухачі заходу були ознайомлені з основними віхами та різноплановістю діяльності Олександра СКЛЯРОВА як яскравої творчої особистості та масштабної мистецької фігури вітчизняного простору академічного музичного мистецтва.
Захід проводився в рамках кураторської підтримки здобувачів для покращення адаптивності до дистанційної форми навчання та підвищення рівня інформативності щодо багатої історії та видатних персоналій нашого учбового закладу і культури Слобожанщини і України в цілому.
Герман Жуковський: творчий портрет
17 листопада 2023 року на кафедрі фортепіано Харківської державної академії культури старшим викладачем кафедри Ніколенко Р. В. проведено урок-лекцію (онлайн) «Герман Жуковський: творчий портрет», що була присвячена відзначенню 110-річчя від дня народження українського композитора, піаніста, педагога, народного артиста УРСР. Метою заходу було ознайомити здобувачів освіти із творчою діяльністю Германа Леонтійовича Жуковського. Митець відомий перш за все своїми оперними та вокально-хоровими творами. Також він є автором до чисельних кінострічок, зокрема «Щедре літо», «Співа Україна», «Два кроки над прірвою».
Під час лекції розглянуто життєвий та творчий шлях митця. Увазі здобувачів було запропоновано окремі твори Германа Жуковського – «Поему» для скрипки та фортепіано, пісню «Києве мій», вокальну симфонію «Свято в Карпатах».
Урок-лекція проходив у формі відкритого діалогу та сприяв розширенню мистецького кругозору здобувачів освіти, а всі учасники мали змогу активно долучитись до обговорення та висловити власні міркування з запропонованої теми.
Степанова О. Ю. – лауреат Міського конкурсу «Молода людина року»!
26 червня 2023 року в урочистій атмосфері відбулася церемонія нагородження переможців і лауреатів Міського конкурсу «Молода людина року», яку провів Харківський міський голова Ігор Олександрович Терехов. Мер Харкова відзначив 11 переможців та 22 лауреатів цього престижного конкурсу, вручавши переможцям Почесні грамоти Харківської міської ради, а лауреатам – Подяки.
Зі щирою радістю вітаємо Олесю Юріївну Степанову, кандидата мистецтвознавства, старшого викладача кафедри фортепіано, з отриманням звання лауреата в номінації «Культура та мистецтво»! Це визнання – ще одне підтвердження Вашого непохитного професіоналізму та відданості справі. Бажаємо подальших творчих здобутків, невичерпного натхнення та нових вершин у професійній діяльності!
Вітаємо з перемогою!
11 травня 2023 року у Шевченківському районі відбулось нагородження переможців районного етапу конкурсу «Молода людина року 2023».
Голова Адміністрації Шевченківського району Володимир Котковський та Директор Департаменту у справах сім'ї, молоді та спорту Харківської міської ради Олександр Власенко провели зустріч з молоддю та нагородили лауреатів та переможців конкурсу.
Конкурс «Молода людина року» проводиться у межах реалізації міської програми «Молодь Харкова». Мета конкурсу — підтримати обдаровану та талановиту молоді, заохочення вагомих здобутків молодих фахівців у виробничій, науковій та творчій діяльності, а також у різних сферах суспільного життя.
Старший викладач кафедри фортепіано Харківської державної академії культури, кандидат мистецтвознавства Степанова Олеся стала переможницею міського конкурсу «Молода людина року 2023» у номінації «Культура та мистецтво».
Щиро вітаємо з перемогою! Бажаємо творчих та наукових звершень і наснаги у досягненні нових цілей!
Творча зустріч Борис Севастьянов & Патрік Кассанеллі
8 травня о 14.00 відбулася творча зустріч з харківським композитором, волонтером, випускником Харківського національного університету мистецтв ім. І.П. Котляревського Борисом Севастьяновим та художником і волонтером, випускником ХДАК Патріком Кассанеллі - автором багатьох робіт в жанрі плакату і цифрового малюнку, в тому числі відомої емблеми "Харків - залізобетон", що стала основою волонтерського проекту з продажу мерчу для підтримки ЗСУ. Було обговорено різноманітні теми, зокрема, творчого процесу під час війни, волонтерства тощо. Відбулася презентація календаря з роботами Патріка Кассанеллі, у виконанні автора прозвучали пісні та фортепіанні композиції Бориса Севастьянова.
Відкрита лекцію (онлайн) «Визначні пам’ятки культури України, як втілення творчого потенціалу народу»
18 квітня 2023 року на кафедрі фортепіано Харківської державної академії культури викладачем кафедри Ніколенко Р. В. проведено відкриту лекцію (онлайн) «Визначні пам’ятки культури України, як втілення творчого потенціалу народу» що була приурочена до Міжнародного дня пам’яток та визначних місць а також Всесвітнього дня творчості та інноваційної діяльності.
Метою заходу було ознайомити здобувачів освіти із культурними об’єктами матеріальної та нематеріальної спадщини, що знаходяться під охороною ЮНЕСКО, поміж яких Собор Святого Юра у Львові, петриківський розпис, козацькі пісні, косівська мальована кераміка, Софійський собор та багато інших.
Також під час лекції було порушені питання про сутність феномену творчості та ставлення до мистецького процесу у різні епохи, а також надано інформацію про особливості розвитку креативного мислення.
Лекція пройшла у формі відкритого діалогу та сприяла розширенню загальнокультурного кругозору, Учасники заходу мали змогу активно долучитись до обговорення та висловити власні міркування, щодо запропонованої тематики.
Майстер-клас Олександра Склярова
28 березня 2023 року на кафедрі Фортепіано Харківської державної академії культури був проведений майстер-клас завідувача кафедри Заслуженого діяча мистецтв України, професора Олександра Склярова зі студентом магістратури Михайлом Качалою, на тему «Особливості виконавського втілення драматургії та образного строю в сонатному Allegro Л. Бетховена» на якому була продемонстрована робота над Першою частиною Сонати № 17 Л. Бетховена. з подальшим обговоренням заявленої проблематики.
Загально відомим є той факт, що Л. Бетховен співвідносив образно-змістовне наповнення цієї Сонати із «Бурею» В. Шекспіра. Для втілення цього драматичного і патетичного образу композитор використав контрастні переключення та співставлення тематизму, яскраві динамічні майже «оркестрові» барви звучання різних регістрів фортепіано, що в комплексі має на меті виразно передати підкреслену емоційність музичного висловлювання, патетичність, та різноманітні емоційні переживання, що охоплюють ліричного героя твору у процесі розгортання драматургії сонатного Allegro.
Члени кафедри, які взяли участь в обговоренні майстер-класу, побудованого у формі відкритого заняття, наголосили на тому, що яскраве виконання Першої частини Сонати № 17 Л. Бетховена магістрантом є свідченням його зацікавленості такою музикою і бажанням якомога повніше донести музичний образ, закладений у творі, а також віднайти та створити власну інтерпретаторську версію опусу, що представляє одну із вершин фортепіанної творчості німецького композитора та незмінно привертає увагу широкого кола виконавців.
Лекція «Трансформація жанру фортепіанного етюду – невід’ємна складова становлення виконавської майстерності піаніста»
18 березня, на платформі месенджера viber відбулася відео-зустріч кандидата мистецтвознавства, старшого викладача кафедри фортепіано Кріпак О.Л. зі здобувачами 2 курсу групи 4ф. Була проведена лекція з фахової тематики:
«ТРАНСФОРМАЦІЯ ЖАНРУ ФОРТЕПІАННОГО ЕТЮДУ – НЕВІД’ЄМНА СКЛАДОВА СТАНОВЛЕННЯ ВИКОНАВСЬКОЇ МАЙСТЕРНОСТІ ПІАНІСТА».
В матеріалах лекції були висвітлені проблеми становлення жанру фортепіанного етюду на різних етапах розвитку саме фортепіанного виконавства. Слухачі лекції були ознайомлені з принципами дієвості жанру на відтворюванні композиторських задумів різних епох та різних стилей. Включно до прикладів жанру фортепіанного етюду в українській музичній спадщині. Лекція супроводжувалася аудіо-прикладами фрагментів творів зазначеного жанру.
Захід проводився в рамках кураторської підтримки здобувачів для покращення адаптивності до дистанційної форми навчання.
Про онлайн урок-лекцію «Українська фортепіанна школа та її яскраві представники»
17 березня 2023 року на кафедрі фортепіано Харківської державної академії культури викладачем кафедри Ніколенко Р. В. проведено урок-лекцію (онлайн) «Українська фортепіанна школа та її яскраві представники», що була приурочена до відзначення 150-річчя від дня народження Павла Луценка. Метою заходу було ознайомити здобувачів освіти із видатними представниками української фортепіанної школи і зокрема із діяльністю видатного піаніста, педагога, музичного та громадського діяча Павла Кіндратовича Луценка, якого вважають корифеєм Харківської фортепіанної школи.
Під час лекції розглянуто педагогічні та мистецькі принципи Павла Луценка та інших видатних представників української фортепіанної школи, які зробили вагомий внесок у становлення та розвиток фортепіанного мистецтва на Україні. До таких знакових постатей відносяться Вололимир Вяцлавович Пухальский, (піаніст композитор, педагог, музичний діяч, перший ректор Київської консерваторії, заслужений професор УРСР), основоположник київської фортепіанної школи; Василь Олександрович Барвінський (композитор, піаніст, музичний критик, педагог, диригент, організатор музичного життя), корифей Львівської фортепіанної школи; Старкова Марія Митрофанівна (піаністка та педагог, заслужена діячка мистецтва УРСР) – корифей Одеської фортепіанної школи.
Урок-лекція проходив у формі відкритого діалогу та сприяв розширенню мистецького кругозору здобувачів освіти, а всі учасники мали змогу активно долучитись до обговорення та висловити власні міркування з запропонованої на лекції теми.
«Я з тобою, Харків, поки серце б’ється»
16 березня о 13.00 в ХДАК відбулася творча он-лайн зустріч з поетом, музикантом, волонтером, продюсером, випускником ХДАК Василем Рябком та членами його гурту «Папа Карло». Модераторами зустрічі виступили кандидат мистецтвознавства, старший викладач кафедри фортепіано Ярослава Сердюк і доктор мистецтвознавства, доцент кафедри теорії та історії музики Василь Щепакін.
З 2014 р. «Папа Карло» активно долучився до волонтерської діяльності, виступаючи не лише в прифронтовому Харкові, а й безпосередньо в зоні проведення бойових дій, збираючи кошти від своїх виступів на нагальні потреби військових і цивільного населення.
З початком повномасштабної російської агресії Василь Рябко — на передовій волонтерського руху Харкова. Завдяки його діяльності, яка відбувалася під час безперервних ворожих обстрілів, в перші тижні війни з найнебезпечніших районів міста було евакуйовані декілька сотень жінок, дітей, людей з особливими потребами і похилого віку.
Разом із ще одним вихованцем ХДАК, Патріком Кассанеллі, автором відомого вже далеко за межами Харкова бренду «Харків Залізобетон», Василь Рябко постійно провадить діяльність, пов’язану з рекламою і розповсюдженням одягу, шевронів, сувенірної продукції з цим логотипом, а виручені гроші спрямовуються на конче потрібні для різних підрозділів ЗСУ і ТРО речі.
Ця волонтерська діяльність відбувається пліч-о-пліч з творчою. Гурт Василя Рябка за останній рік записав декілька десятків яскравих пісень і чимало кліпів до них, взяв участь у багатьох творчих волонтерських онлайн- і оффлайн-проєктах, зокрема в телемостах з Німеччиною та США, здійснив гастрольні подорожі містами України, Польщі, Німеччини.
Чимало яскравих самобутніх пісень Василя Рябка давно привернули увагу шанувальників творчості його гурту, а протягом останнього трагічного і героїчного року низка з них набула значення своєрідних гімнів любові, дружбі, непереможності Харкова та його героїчних захисників.
За свою волонтерську діяльність Василь Рябко отримав медаль «За оборону Харкова», а його гурт має офіційні Подяки вже від командирів вже декількох батальйонів Територіальної оборони міста.
Під час зустрічі поговорили було обговорено багато тем: творчість в найширшому сенсі, особливості її поєднання з волонтерської діяльністю, джерела натхнення у такий непростий час, складнощі організації закордонних гастролей під час повномасштабної війні тощо. Дякуємо учасникам гурту за чудову розмову та музику!
«Фортепіанна музика у творчості українських композиторів – погляд сучасності»
15 березня, на платформі месенджера viber відбулася відео-зустріч кандидата мистецтвознавства, старшого викладача кафедри фортепіано Кріпак О.Л. зі здобувачами 2 курсу групи 4ф. Була проведена лекція-диспут з фахової тематики:
«Фортепіанна музика у творчості українських композиторів – погляд сучасності»
В матеріалах лекції-диспуту були представлені дві виконавські інтерпретаційні версії творів українських композиторів: М.Скорик Вальс з Сюїти-Партіти №5 у виконанні здобувача 2 курсу група 4ф. Пархоменко Валерії та В.Саратський Обробка української народної пісні для фортепіано у виконанні здобувача 2 курсу групи4ф. Тимошенко Вероніки. Були прослухані та в формі диспуту проаналізовані виконавські версії, з точки зору якості втілення композиторських задумів, що зорієнтовані на ладо-інтонаційну належність до витоків українського мелосу; з точки зору майстерності втілення композитором та виконавцями жанрових ознак представлених творів; з позиції виявлення та вирішення технічних проблем виконавства на прикладі даного фактурного матеріалу тощо. В цілому зустріч зі здобувачами пройшла злагоджено та цікаво для її учасників, що надало можливість підтвердити спроможність дистанційної форми спілкування щодо інформативності та підтримки зацікавленості здобувачів до навчального процесу.
В матеріалах лекціїї були висвітлені проблеми становлення жанру фортепіанного етюду на різних етапах розвитку саме фортепіанного виконавства. Слухачі події були ознайомлені з принципами дієвості жанру на відтворюванні композиторських задумів різних епох та різних стилів. Включно до прикладів жанру фортепіанного етюду в українській музичній спадщині. Лекція супроводжувалася аудіо-прикладами фрагментів творів зазначеного жанру.
Захід проводився в рамках кураторської підтримки здобувачів для покращення адаптивності до дистанційної форми навчання.
Мистецтво надихає
15 лютого 2023 року на сцені Харківської обласної філармонії, за адресою: вулиця Римарська, 21 (м. Харків) сталася визначна подія, що як яскрава творча зірка підтримала наш бойовий дух та ще раз підтвердила незламність нашого міцного творчого опору майстрів мистецтва.
У концертній залі у виконанні викладачів факультету Музичного мистецтва Харківської академії культури ̶ лауреата міжнародних конкурсів і фестивалів ВИКТОРІЇ ГІГОЛАЕВОЇ (сопрано) та заслуженого діяча мистецтв України, професора, завідувача кафедрою фортепіано ОЛЕКСАНДРА СКЛЯРОВА (фортепіано) прозвучали твори для голосу та фортепіано наших українських митців. Цей захід було присвячено до "Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та до Дня Єднання України".
Завдяки бездоганно-професійному та емоційно-відвертому виконавству майстрів ̶ ця подія залишила по собі найкращі враження та ще раз запевнила нас, що гармонія та краса має велику силу для втілення мрій, для осягнення горизонтів добра та любові.
Онлайн-семінар «Ідея соборності в українському мистецтві»
23 січня 2023 р. у межах виховної роботи кафедри фортепіано відбувся онлайн-семінар старшого викладача Я. О. Сердюк присвячений ідеї соборності у творчості митців України (поетів, музикантів). Зі здобувачами обговорювалася історія свята Соборності України, особливості втілення ідеї соборності у мистецьких творах, значення ідеї соборності для сьогоднішньої національно-визвольної боротьби та для сучасного культурного простору.
Вітаємо магістрів з випуском 2023!
04 та 17 січня 2023 року на кафедрі фортепіано Харківської державної академії культури відбулася демонстрація творчих проектів магістрів. На іспитах здобувачі продемонстрували високий рівень професійної підготовки та виконавської майстерності.
Щиро вітаємо з випуском та успішним завершенням навчання:
- Жеребенко Альону (клас заслуженого діяча мистецтв України, професора Склярова О. Д.);
- Лабуз Катерину (клас старшого викладача, кандидата мистецтвознавства Степанової О. Ю.);
- Гольштейн Майю (клас заслуженого діяча мистецтв України, професора Склярова О. Д.);
- Бучинську Ганну (клас старшого викладача, кандидата мистецтвознавства Кріпак О. Л.).
Бажаємо нашим випускникам, щоб їх подальший мистецький шлях був легким, успішним та щасливим, а професійна діяльність приносила тільки радість, дарувала наснагу й надихала на нові творчі звершення!
Урок-лекція (онлайн) «Натхнений майстер української хорової мініатюри»
3 грудня 2022 року на кафедрі фортепіано Харківської державної академії культури викладачем кафедри Ніколенко Р. В. проведено урок-лекцію (онлайн) «Натхнений майстер української хорової мініатюри» Означений захід мав на меті привернути увагу здобувачів до відзначення однієї із знаменних дат в історії української музичної культури, а саме святкування 145-ї річниці від дня народження відомого українського композитора Миколи Леонтовича.
Основу уроку-лекції склала презентація художньо-біографічного фільму «Микола Леонтович та його Щедрик», прем’єра якого відбулася 13 січня 2022 року у Вінниці. Кінострічка ілюструє основні віхи життя та творчості митця та є приуроченою до ще однієї знаменної дати − 100-річчя з дня виконання всесвітньо відомого твору М. Леонтовича «Щедрик» в найбільшому концертному залі Нью-Йорка Carnegie Hall. Окрім фільму учасники заходу ознайомилися із декількома творами М. Леонтовича: хоровими обробками пісень «Із-за гори сніжок летить» та «Вишні-черешні розвиваються», що не є такими ж широкознаними, як, наприклад, «Пряля», «Дударик», «Женчичок-Бренчичок», «Козака несуть».
Актуалізація творчості М. Леонтовича, як і інших видатних українських композиторів, зараз набуває особливого сенсу, оскільки допомагає глибше пізнати усі багатства українського мистецтва та культури, надає духовну наснагу та допомагає зберігати національну ідентичність, котра в різні часи української історії зазнавала утисків.
Онлайн-семінар Архівні записи видатних музикантів як частина аудіовізуальної спадщини
29 жовтня 2022 р. в межах виховної роботи кафедри фортепіано відбувся онлайн-семінар кандидата мистецтвознавства, старшого викладача кафедри Я. О. Сердюк, приурочений до Всесвітнього дню аудіовізуальної спадщини під назвою «Архівні записи виданих піаністів ХХ ст. як частина аудіовізуальної спадщини». Здобувачі прослухали відомості щодо походження цієї визначної дати, були ознайомлені з записами гри видатних піаністів минулого століття: А. Бенедетті Мікеланджелі, А. Шиффа, Б. Моісеєвича, В. Гізенкінга та інших. Відбулося обговорення почутого та дискусія щодо значення аудіовізуальної спадщини для подальшого розвитку музичної культури.
Відкритий урок-лекція «Сучасне фортепіанне мистецтво: тенденції та персоналії»
3 жовтня 2022 року на кафедрі фортепіано Харківської державної академії культури викладачем кафедри Ніколенко Р. В. проведено урок-лекцію (онлайн) «Сучасне фортепіанне мистецтво: тенденції та персоналії», приурочену до Міжнародного дня музики. Метою цього заходу було ознайомити здобувачів освіти із діяльністю видатних піаністів сучасності та привернути їх увагу до основних тенденцій, що прослідковуються у сьогоденних мистецьких реаліях загалом та фортепіанному виконавстві зокрема.
Під час лекції розглянуто творчість яскравих представників фортепіанного мистецтва – норвезького піаніста Лейфа Ове Андснеса, відомого своїми інтерпретаціями музики Е. Гріга та Ф. Шуберта; румунського піаніста та видатного інтерпретатора музики Й. Брамса – Раду Лупу; франко-канадського піаніста та композитора Марка – Андре Амлена, чиї творчі інтереси охоплюють музику різних стилів та епох, від XVIII до XXI ст.; бельгійського піаніста, музикознавця, професора фортепіано Королівської фламандської консерваторії в Антверпені Йозефа де Бенхувера, який є визнаним інтерпретатором музики Роберта та Клари Шуман.
Урок-лекція проходив у формі відкритого діалогу та сприяв розширенню мистецького кругозору здобувачів освіти, оскільки всі учасники цього заходу активно включились в обговорення, висловлювали власні спостереження та думки щодо порушеної теми і представленого на лекції матеріалу.
«Україна – мелодія мого серця»
25 червня 2022 року на кафедрі фортепіано Харківської державної академії культури відбувся онлайн-концерт фортепіанної музики українських композиторів «Україна – мелодія мого серця». Означений мистецький захід мав на меті актуалізувати творчість вітчизняних композиторів, що є особливо важливим у сьогоденних реаліях.
Представлена репертуарна палітра вражає своєю різноманітністю. Окрім опусів майстрів, чиї імена добре відомі широкій аудиторії: М. Лисенка, Л. Ревуцького, Н. Нижанківського, Ю. Щуровського, М. Скорика, В. Сильвестрова, прозвучали й п’єси менш знаних авторів. До таких, зокрема, можна віднести мініатюру «Український романс» харківської композиторки Оксани Бордюгової, «Прелюд» gis-moll М. Вілінського та «Коломийку» Олександра Саратського. Своєрідним мистецьким відкриттям нових імен можна вважати також і виступи здобувачів нашої академії – Олександра Томаха та Олександри Почепцової, які представили власні, натхненні фортепіанні мініатюри.
Онлайн концерт «Україна – мелодія мого серця» сприяє підняттю патріотичного духу та вселяє віру у нашу перемогу. Високий рівень виконавських інтерпретацій, створених виконавцями, свідчить про їх захоплення українською фортепіанною музикою та може розглядатися як вияв своєрідного мистецького опору, спрямованого на збереження та примноження української культури.
«Україна – душа моя»
18 червня 2022 року на кафедрі фортепіано ХДАК було проведено онлайн-конкурс фортепіанної виконавської майстерності «Україна – душа моя».
Конкурс на краще виконання фортепіанного твору українських композиторів присвячений захисникам України.
Мета творчого змагання – формування у здобувачів освіти патріотизму шляхом пропагування та популяризації національної фортепіанної спадщини.
У межах конкурсу прозвучали твори визнаних корифеїв українського музичного мистецтва (М. Лисенка, Л. Ревуцького, Н. Ніжанківського, М. Вілінського, Ю. Щуровського), твори сучасних авторів (М. Скорика, В. Сильвестрова, О. Саратського), п’єса харківської авторки (О. Бордюгової), а також власні твори здобувачів освіти Харківської державної академії культури (О. Томаха, О. Почепцової).
Програми конкурсантів свідчать про високий виконавський рівень здобувачів та зацікавленість національним фортепіанним доробком.
У номінації «Спеціальне фортепіано» кращі результати показали:
Гран прі Недря Данило, 1 к. 4ф.
1 місце Пархоменко Валерія, 1 к. 4 ф
2 місце Акованцева Анастасія, 2 к. 4ф
3 місце Гоу Шо 4к.ММЕ, спец. інст.
У номінації «Обов’язкове фортепіано» творчі досягнення продемонстрували:
Гран прі Касянчук Вероніка 1 к. 2а
1 місце Тимохіна Поліна, 1 к. 2а., Чередніченко Альона 1к. 2а
2 місце Краєв Нікіта, 1 к. н.і., Галь Еліна, 2 к. 2а.
Номінація «Авторський твір у власному виконанні»:
1 місце Томах Олександр, 3 к. ММЕ, спец. інст.
2 місце Почепцова Олександра, 1 к. ММЕ, спец. інст.
Круглий стіл «Музична освіта в умовах війни»
Кафедра Фортепіано ініціювала проведення 11 червня 2022 року круглого столу за темою: «Музична освіта в умовах війни».
У круглому столі взяли участь усі викладачі кафедри. Була презентована низка доповідей, зміст яких охопив практично всі сфери питань і проблем, пов’язаних із організацією та проведенням занять, заліків, іспитів, а також професійно-орієнтаційної роботи з потенційними абітурієнтами факультету музичного мистецтва і, зокрема, тими, хто планує вступати на навчання за освітньо-професійною програмою «Фортепіано» для отримання першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів вищої освіти, що обумовлені сучасними викликами до освітнього процесу.
Це підтверджує перелік тем доповідей, запропонованих для подальшого обговорення:
- Скляров О. Д. «Розвиток національного фортепіанно-виконавського мистецтва в умовах війни: реалії і сьогодення»;
- Рябуха Н. О. «Підтримка психологічного настрою здобувачів під час викладання музично-фахових дисциплін в умовах війни»;
- Рум’янцева А. Ю. «Специфіка формування індивідуального виконавського репертуару здобувачів вищої освіти в умовах воєнного стану»;
- Щепакін В. М. «Дистанційне навчання за музичними освітніми програмами у воєнний час»;
- Кріпак О. Л. «Проблеми комунікації з потенційними абітурієнтами в умовах воєнного стану»;
- Степанова О. Ю. «Національно-патріотичне виховання здобувачів як основа фортепіанної педагогіки в умовах війни»;
- Ніколенко Р. В. «Твори маловідомих українських композиторів у контексті збагачення виконавського репертуару піаністів»;
- Сердюк Я. О. «Особливості ведення музично-теоретичних навчальних курсів в умовах війни».
Подальше обговорення доповідей на круглому столі засвідчило велику небайдужість усіх членів кафедри і намагання найкращим чином вибудовувати власну подальшу педагогічну діяльність з урахуванням складних викликів, пов’язаних зі зміною методів і підходів до освітнього процесу, викликаних російсько-Українською війною та її наслідків.
Переформатування підходів до якісного проведення занять зі студентами в онлайн і дистанційному режимах, викликане суворими реаліями сьогодення, спрямоване на головну мету: виховання справжніх музикантів-фахівців і патріотів України.
Майстер-клас Олександра Склярова
4 червня на кафедрі Фортепіано Харківської державної академії культури був проведений майстер-клас завідувача кафедри Заслуженого діяча мистецтв України, професора Олександра Склярова зі студенткою магістратури Майєю Гольштейн на тему «Залучення засобів патріотичного виховання в процесі роботи над музичними творами українських композиторів» на якому демонструвалася робота над фортепіанним твором «Поема» Олександра Жука з подальшим обговоренням заявленої проблематики.
Стилістично музика О. Жука наближена до постромантизму. Композитор широко використовував українську мелодику, гармонічні звороти, ритміку, підголоскову поліфонію, майстерно переосмислював і трансформував всі ці характерні національні складові у своїх оригінальних творах.
Саме такою п’єсою, запропонованою для демонстрації на майстер-класі О. Скляровим і М. Гольштейн і подальшого обговорення є одна з трьох поем композитора – ля мінор, написана на початку 1961 року.
Члени кафедри, які взяли участь в обговоренні цього майстер-класу О. Склярова, побудованої у формі відкритого заняття, наголосили на тому, що яскраве виконання «Поеми» О. Жука магістранткою засвідчило про зацікавленість нею такою музикою і бажання пропагувати цей і подібні яскраво національно означені фортепіанні твори, які є важливим мистецьким аргументом в естетичному вихованні патріотів і захисників Батьківщини, а яскрава і високоякісна музика саме українських авторів має стати пріоритетною в концертному виконавстві вітчизняних музикантів.
ВИПУСК 2022 РОКУ ВІТАЄМО!!
18 січня 2022 року на факультеті музичного мистецтва Харківської державної академії культури відбулася демонстрація творчих проектів магістрантів. На іспиті випускники продемонстрували високий рівень підготовки зі спецінструменту, концертмейстерського класу, камерного ансамблю та науково-дослідницьких робіт.
Визначною цьогорічна подія стала ще й тому, що на факультеті музичного мистецтва випуск магістрів за освітньою програмою «Фортепіано» відбувся вперше.
Щиро вітаємо наших магістрів з випуском та успішним завершенням навчання. Бажаємо вам не зупинятися на досягнутому, активно примножувати свої успіхи та вдало розпочати професійну діяльність.