ФАКУЛЬТЕТ ХОРЕОГРАФІЧНОГО МИСТЕЦТВА

Театр народного танцю «Заповіт»

Театр народного танцю "Заповіт" було створено у 1990 році на базі відділення народної хореографії Харківської державної академії культури.

З першого року своєї діяльності майже всі творчі події Харкова або області відбуваються за участю театру "Заповіт". Глядачі нашого міста завжди дуже тепло зустрічають виступи артистів колективу. Театр народного танцю "Заповіт" демонструє досягнення кафедри на головних сценах України.

Завдяки участі у творчій роботі театру "Заповіт" студенти набувають практичного досвіду в організації та проведенні репетиційної роботи, в підготовці концертних виступів, організації конкурсів та фестивалів, підвищують свою виконавську та акторську майстерність.

Крім того, участь "Заповіту" у всеукраїнських та міжнародних фестивалях і конкурсах дає можливість студентам - артистам театру - безпосередньо ознайомитися з культурою різних регіонів нашої держави та багатьох країн світу, з особливостями виконання танців і театралізованих обрядів, побачити національний одяг, відчути та спробувати зрозуміти національні особливості характеру людей інших країн.

Завдяки творчій діяльності "Заповіту" з національною культурою України ознайомилися люди різних держав світу. Деякі з них раніше навіть не знали про існування України, не чули про самобутню культуру, але були в захопленні від української хореографії.

Програма театру народного танцю "Заповіт" включає понад тридцять хореографічних творів, у яких відображено життя українського народу, традиції, обряди, звичаї, свята різних регіонів України, та інших країн і народів.

У 1990 р. артисти театру демонстрували своє мистецтво у США (Нью-Йорк, Вашингтон, Цинциннаті). Б. М. Колногузенко на чолі танцювальної групи брав участь у культурній програмі Ігор Доброї Волі в Сієтлі (США). За створення фольклорної програми його нагородили спеціальним призом Головного спонсора Ігор - компанії "Пепсі".

Цього ж року артисти "Заповіту" брали участь у всеукраїнському конкурсі артистів естради (м. Ужгород). Першокурсниця Олександра Ткаченко стала призером конкурсу.

Яскраве враження у фахівців хореографії і глядачів залишив виступ театру в Гала-концерті кращих молодих виконавців та колективів України в Національному Палаці мистецтв "Україна" (1991 р.).

У 1992 р. театр "Заповіт" отримав Головний приз "Кришталевий тризуб" на всеукраїнському конкурсі ансамблів пісні і танцю України. Цього ж року театр представляв мистецтво України на міжнародному конкурсі народного танцю в Росії, (м. Красноярськ). Колектив став володарем "Гран-прі". Крім того, лауреатами стали: керівник за кращу балетмейстерську роботу (хореографічна композиція за мотивами народних обрядів Слобожанщини "Незвичайні заручини") та солістка театру О. Ткаченко, як краща танцівниця конкурсу.

Закінчився 1992 р. для заповітчан участю в концерті лауреатів міжнародних конкурсів, який відбувався на сцені Державного академічного музично-драматичного театру ім. І. Франка в Києві.

У 1993 р. колектив демонстрував своє мистецтво в Бельгії, Німеччині та Польші. На міжнародному фестивалі-конкурсі фольклорного танцю в бельгійському місті Холайн за створення кращої програми заповітчанам вручено "Гран-прі".

У 1994 р. "Заповіт" брав участь у всеукраїнському конкурсі фольклорних танців у Севастополі, де колективу та його керівникові було вручено диплом лауреатів І ступеня. В цьому ж році артисти виступали на міжнародному фестивалі народного танцю "Зорі Владикавказа" (Північна Осетія, Росія) та на міжнародному фестивалі-конкурсі "Танці над Ельбрусом" (Кабардино-Балкарія, Нальчик, Росія). Колектив стає лауреатом Другого ступеня цього конкурсу, також отримують звання лауреатів керівник театру та семеро виконавців чоловічої групи. Восени театр "Заповіт" завойовує "Гран-прі" та звання лауреата на міжнародному фестивалі-конкурсі народного танцю в Гомелі (Білорусь).

У 1995 р. колектив брав участь у концерті кращих ансамблів танцю України на сцені Національної опери України ім. Т. Шевченка в м. Києві з нагоди 100-ї річниці з дня народження видатного українського режисера та балетмейстера Василя Авраменка. Цей рік приносить театру танцю звання лауреата за участь у міжнародному фестивалі танцю в Росії (м. Калінінград). Демонструють своє мистецтво артисти колективу і на сцені одного з кращих театрів світу - Львівського театру опери та балету ім. І. Франка. Концерт проходив в рамках Днів культури Харківщини на Львівщині.

У 1996 р. у Харкові відбувся міжнародний фольклорний фестиваль "Покуть", де театр отримує звання лауреата. Весна та літо цього року були дуже цікавими і насиченими творчими подіями. Перш за все, це участь "Заповіту" в міжнародному фестивалі фольклорного танцю в польському місті Познань. Колектив і керівник отримали звання лауреатів І ступеню. Незабутніми подіями стали виступи артистів колективу на сценах Іспанії та Португалії під час проведення в цих країнах міжнародних фестивалів та конкурсів танцю: у місті Хаєн (Іспанія, Андалузія) "Заповіт" отримує звання лауреата ІІ ступеню та головний приз Іспанської Асоціації танцю "Лола Торес"; у португальських містах Лісабоні, Аргончільхе, Каса да Гайя, Санта Марія де Фейра колектив нагороджено багатьма медалями та призами фестивалів, мерій і урядів провінцій.

У 1997 р. театр здійснив творчу поїздку до польського міста Болєславець. Яскраві спогади залишала участь артистів колективу в концертах на честь Національного свята Франції "День взяття Бастілії" в найчарівнішому місті світу - Парижі. А завершила цей рік участь у міжнародному фестивалі слов'янської культури "Хотмизька осінь - 97" у Росії.

1998 р. став визначним роком у творчій діяльності "Заповіту". Театр отримує звання лауреата другого міжнародного фестивалю фольклору "Покуть" у Харкові. Артисти виступають із сольним концертом у столиці нашої держави м. Києві на сцені Палацу мистецтв "Український Дім" за запрошенням Національної філармонії України, беруть участь у благодійних концертах в Угорщині (Будапешт), Австрії (Відень), Німеччині (Баден-Баден, Льонебург), Франції (Париж), Іспанії (Мадрид), Португалії (Лісабон). Колектив театру брав участь у міжнародному фестивалі-конкурсі народного танцю в іспанському місті Барселоні. Б.М. Колногузенку вручено приз "Золотий клинок Іспанії" за кращу хореографію.

"Заповіт" брав участь у міжнародних фестивалях у Португалії. У місті Серначе де Бонжардім Б.М. Колногузенку вручили золоту медаль за кращу хореографію. А в місті Бара-Шея театр, керівник та декілька виконавців отримали звання лауреатів. На міжнародних фестивалях танцю в Іспанії (провінція Галісія) у містах Вівейро, Оренсе і Ля Корунья артисти "Заповіту" отримали вищі нагороди.

У 1999 р. найголовнішим і найвідповідальнішим завданням колективу була підготовка та участь у творчому звіті провідних мистецьких колективів і виконавців Харківщини у столиці нашої держави на сцені Національного Палацу "Україна". Улітку заповітчани брали участь у міжнародних фестивалях танцю в Болгарії. Зважаючи на значний внесок у розвиток фестивального руху і танцювального мистецтва Болгарії протягом багатьох років адміністрація міста Дулово присвоїла Б.М. Колногузенку титул Почесного громадянина свого міста. Восени в Україні проводився міжнародний мистецький фестиваль "Екофольк-99". Лауреатом цього фестивалю став колектив театру, керівник та провідні виконавці: Павло Акулов, Ірина Косарева, Ганна Онішко.

У 2000 р. у м. Керч відбувся всеукраїнський фестиваль-конкурс хореографічного мистецтва "Танцюючий бриз". Виступ артистів "Заповіту" був таким блискучим, що члени журі прийняли рішення про нагородження харків'ян спеціальним дипломом "Найвищого ступеня". Великий успіх мали сольні концерти театру танцю у Херсоні та Полтаві.

У 2001 р. колектив брав участь у творчому звіті Харківщини "Симфонія землі Слобожанської" в м. Києві. Демонстрував українське танцювальне мистецтво на міжнародних фестивалях танцю: в Польші - м. Вроцлав; Німеччині - м. Штутгарт; Франції - м. Ліон; Іспанії - міста Барселона, Жерона, Ля Плесіс; Португалії - міста Порто, Віла Нова де Гайя, Віла де Ботікаш; Італії - м. Венеція. На міжнародному фестивалі танцю в м. Віла Нова де Гайя проводився конкурс на кращу балетмейстерську роботу. "Гран-прі" цього конкурсу за свої хореографічні твори отримав керівник "Заповіту" Б.М.Колногузенко.

У 2002 р. колектив театру народного танцю "Заповіт" продемонстрував глядачам Харкова та інших міст України нову концертну програму "Ми діти твої, Україно". Значною подією для колективу академії культури та артистів театру "Заповіт" була участь у зустрічі Президента України Л.Д. Кучми, який високо оцінив майстерність керівника та артистів театру.

У 2003 р. творче життя "Заповіту" розпочалося з участі у II-му Харківському фестивалі російської народної творчості "Талиця", присвяченого року Російської Федерації в Україні. У квітні цього ж року в Києві колектив театру танцю став переможцем у міжнародному конкурсі танцю народів світу "Веселкова Терпсихора". У вересні колектив "Заповіту" представляв народне мистецтво рідної держави на міжнародному фестивалі слов'янської культури в Росії.

Великим досягненням творчого колективу театру народного танцю "Заповіт", його керівника - автора хореографічних творів Б.М. Колногузенка, хореографічної школи ХДАК є перемога в першому всеукраїнському конкурсі народної хореографії ім. П. Вірського. У номінації "малі танцювальні форми" також перше місце в цьому конкурсі посів дует солістів театру у складі Світлани Двояшкіної та Олександра Авдєєва. Цікавим є факт, що у програму Гала-концерту професійних ансамблів танцю України режисери взяли тільки один аматорський колектив - Харківський "Заповіт".

У 2006 р. "Заповіт" знову бере участь в Міжнародному конкурсі танцю народів світу "Веселкова Терпсихора" (Україна, м. Київ) та отримує "Гран-прі". А в номінації "Малі форми" дует солістів театру Ірина Косарєва та Володимир Василенко займає перше місце.

2007 р. приніс театру народного танцю "Заповіт" багато творчих перемог. У вересні - артисти театру з успіхом виступають на традиційному фестивалі слов'янської культури "Хотмижская осень - 2007" (Росія, м. Хотмижськ), а вже у листопаді беруть участь в міжнародному конкурсі професійних виконавців народного танцю "Лидер года" (Росія, м. Москва). Солісти "Заповіту" Олена Лісовська та Володимир Василенко отримують 3 місце в номінації "Парний танець", Марія Холодна - 2 місце в номінації "Жіночий сольний танець". Наприкінці року колектив отримує перше місце в фіналі ІІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу народної хореографії ім. П. Вірського. В цьому ж році "Заповіт" отримує Диплом українського козацтва за перемоги на міжнародних та всеукраїнських конкурсах народної хореографії у 2007 р.

У 2008 р. артисти театру танцю "Заповіт" представляють національне хореографічне мистецтво під час проведення Днів культури України у Франції (м. Париж, Лілль, Сетрен, Третен). В червні театр "Заповіт" брав участь в культурній програмі Саміту європейських країн з питань розвитку туризму (Чехія, м. Прага, Брно). В серпні артисти театру в межах урядової програми Іспанії по розвитку фольклорного танцю виступили в 20 містах цієї країни та стали переможцями Міжнародного конкурсного фестивалю "Іспанське літо-2008". В листопаді т.н.т. "Заповіт" здобув перемогу на І Всеукраїнському конкурсі народної хореографії ім. Героя України Мирослава Вантуха.

У 2009 р. заповітчани представили танцювальне мистецтво України в словацькому місті Перешові, австрійській столиці - Відні, італійських містах Венеція, Кассіно, Атіна. Влітку - 8 студентів театру народного танцю "Заповіт" стали лауреатами ІІІ Міжнародного фестивалю - конкурсу хореографічної майстерності "Одеські перлинки - 2009" м. Одеса. Восени т.н.т. "Заповіт" брав участь у творчому звіті Харківщини в м. Києві (Київ, палац "Україна").

У 2010 р. артисти театру презентували українське танцювальне мистецтво у Празі, Люксембурзі, Амстердамі, Брюселі, Берлині, Кракові, в межах міжнародної програми "Інтеграція європейських країн". У квітні відбувся ювілейний концерт, присвячений 20-річчю колективу. (Харків ХАТОБ). Влітку - артисти театру приймали участь в концерті, присвяченому ювілею Одеської хореографічної школи (м. Одеса), а також у Міжнародному фольклорному фестивалі танцю "Пловдив-2010" (Болгарія). В серпні - дві солістки театру стали лауреатами Міжнародного конкурсу танцю "Зелен світ" (А. Бондаренко, К. Пилипенко). У вересні театр народного танцю "Заповіт" брав активну участь у творчих заходах, присвячених 245-річчю Харківської області, а також у етнічно-мистецькому фестивалі "Печенізьке поле". 23 жовтня на сцені Харківського академічного театру музичної комедії відбувся Гала-концерт "Свято танцю", в якому взяли участь артисти театру народного танцю "Заповіт" та балетна група Харківського академічного театру музичної комедії. В грудні заповітчане презентували своє мистецтво в м. Севастополі (сольний концерт в театрі ім. Луначарського).

У 2011 р. т.н.т. "Заповіт" отримує Гран-Прі ІІІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу народної хореографії ім. П. Вірського.

У 2012 р. колектив здійснює творчу поїздку до Франції (м. Лілль) по запрошенню мерії міста., а також бере участь у Міжнародному фестивалі-конкурсі "Одеські перлинки" (м. Одеса).

У 2013 р. - сольний концерт, присвячений 100-річчю Національної музичної академії ім. П.І. Чайковського (м. Київ); концерт на честь 10-річчя факультету хореографічного мистецтва (м. Харків); Міжнародний фольклорний фестиваль в Туреччині (м. Едірне).

У 2014 р. - участь у міжнародному фольклорному фестивалі в Чехії (м. Прага) та у Гала-концерті майстрів мистецтв В'єтнаму. Наприкінці року солістка театру та викладач кафедри народної хореографії Ірина Пісклова посіла І місце в номінації "Малі форми" на ІV Всеукраїнському фестивалі-конкурсі народної хореографії ім. П. Вірського, а колектив брав участь як почесний гість.

У 2015 р. великим святковим концертом театр народного танцю "Заповіт" відзначає 25-ти річний ювілей та 50-ти річчя творчої діяльності його художнього керівника та головного балетмейстера Б.М. Колногузенка. В цьому з році в Ужгороді, де відбулося вручення танцювальних премій, Б.М. Колногузенка було визнано кращім балетмейстером України та вручена премія в номінації "Хореограф року".

Харківський театр народного танцю "Заповіт" - єдиний хореографічний колектив України, який нагороджено орденами "За розбудову України" та "Слобожанська слава".

50 артистів театру народного танцю "Заповіт", студенти кафедри народної хореографії ХДАК стали лауреатами міжнародних конкурсів та фестивалів, 14 - дипломантами. Серед кращих виконавців "Заповіту", що мають лауреатські звання, ім'я Каріни Володимирівни Островської, яка після закінчення навчання в академії стала викладачем кафедри та балетмейстером-репетитором театру народного танцю "Заповіт".В цьому ж році «Заповіт» отримує Диплом українського козацтва за перемоги на міжнародних та всеукраїнських конкурсах народної хореографії у 2007р.

Творчі здобутки колективу театру та його окремих виконавців повною мірою залежать від повсякденної, наполегливої праці талановитого керівника театру, факультету Б.М. Колногузенка та музичного керівника "Заповіту" В.П. Лісневського.

Участь у творчій роботі театру танцю "Заповіт" надає студентам певний досвід, який вони, закінчивши навчання, втілюють у своїй професійній діяльності. Майже всі випускники кафедри народної хореографії працюють за фахом.



НАГОРОДИ