ФАКУЛЬТЕТ СЦЕНІЧНОГО МИСТЕЦТВА

Кафедра майстерності актора

Історія створення кафедри завдячує підтримці ректору ХДАК доктору історичних наук, професору В.М. Шейко. Саме з його ініціативи у 2000 році, коли на сцені Київського національного українського драматичного театру ім. І. Франка була показана вистава студентів тодішнього режисерського відділення "Лісова пісня" за драматургічним твором Л. Українки, яка викликала інтерес у представників міністерства культури та освіти, і було відкрито у 2001 році перший набір студентів за спеціалізацією "Актор драматичного театру та кіно".

Багато різноманітних наукових та творчих звершень було здійснено за ці роки.

Вже у 2004-2005 н.р. перші випускники спеціалізації "Акторське мистецтво драматичного театру та кіно" стали лауреатами театрального фестивалю "Січиславна-2005" в м. Дніпропетровську з виставою за твором А. П. Чехова "Чайка", а виконавець ролі Треплева Дмитро Клопот отримав звання лауреата фестивалю за кращу чоловічу роль.

Студентка Ганна Кобець здійснила з акторами IV курсу виставу "Одержима" за твором Л. Українки і стала лауреатом всеукраїнського фестивалю театрального мистецтва "Тернопільські театральні вечори - 2005".

В цьому ж році в м. Києві від Харківського регіону спілки театральних діячів України "Суми-Полтава-Харків" вистава "Яма" за однойменним твором О. Купріна була презентована на всеукраїнському фестивалі "Кращі прем'єри сезону - 2005".

Саме в цей період на базі кафедри майстерності актора ХДАК створюється вперше в Україні науково-навчальна лабораторія ЕКМАТЕДОС - експериментальна майстерня театральних досліджень.

Метою творчої майстерні-лабораторії ЕКМАТЕДОС є дослідження нових сучасних інноваційних методів роботи актора театру та кіно. Студенти-актори в ЕКМАТЕДОС досліджують через нові технології спосіб мислення, логіку поведінки та природу почуттів живої людини як частину природи флори і фауни.

Під час теоретичних та практичних занять-тренінгів студенти-актори входять в середовище паралельного світу існування майбутньої вистави із очищенням нашарувань в свідомості заповненого реальним життям. Катарсис досягається засобами тілесного і психофізичного тренінгу, метою якого є підготовка живої плоті і духу людини до входження в середовище паралельного світу існування у виставі та кіно - ПАСВІС.

Цей новий метод роботи актора над майбутнім сценічним та кіно- образом став можливим завдяки творчому керівнику експериментальної майстерні театральних досліджень декану факультету театрального мистецтва, режисеру та педагогу, заслуженому діячу мистецтв України Борису Ігору Олександровичу.

Величезний пласт практичної роботи І.О. Бориса - як керівника багатьох театральних колективів України, здійснення телеверсій на телебаченні, в кіновиробництві на студії ім. О. Довженко та науково-хронікальної студії м. Києва, авторські написання драматургічних творів, інсценізацій, сценаріїв фольклорних свят та наукових статей поряд з педагогічною роботою дало можливість здійснити в реальності нову методику роботи актори театру та кіно.

У 2008 році саме вистава експериментальної майстерні театральних досліджень ЕКМАТЕДОСУ "Осіннє кохання" за твором О. Олеся взяла участь в І міжнародному фестивалі театрального мистецтва студентських театрів світу "Натхнення - 2008" (м. Київ), де здобула почесне звання "Лауреату фестивалю". Міжнародна театральна критика (м. Москва, Санкт-Петербург, Мінськ, Єреван, Краків, Мехіко, Вільнюс, Тель-Авів і ін.) під час обговорення показаної вистави визначила принципово-новий пошук техніки та технології роботи актора над сценічним та кіно- образом.

Важливою віхою в роботі кафедри майстерності актора та ЕКМАТЕДОСУ стали студентські вистави "Васса Железнова» (М. Горького), "Медея" (Ж. Ануя), "Монахиня" (Д. Дідро), "Лабіринти душі" за драматургічними творами Б. Брехта, Ж.-Б.Мольєра, Ж. Ануя. Ці вистави були показані на міжнародному фестивалі в м. Запоріжжя у 2008-10 рр., де стали лауреатами в номінаціях "За кращі пошуково-експериментальні напрями роботи".

Вистава ЕКМАТЕДОСУ "Тільки одне життя" зі студентами-акторами ІІІ курсу взяла участь і стала лауреатом фестивалю "Золота валіза" в м. Суми (жовтень 2011 р.).

В грудні 2012 р. студенти-актори 5 курсу показали відкритий урок, майстер-клас заслуженого діяча мистецтв України І.О. Бориса та режисера-педагога кафедри майстерності актора, аспіранта ХДАК В.Д. Мізяка за драматургічним твором Ж. П. Сартра "За закритими дверима". Цій показ став ще одним новим пошуковим науково-навчальним напрямом в роботі кафедри.

Студенти-актори старших курсів, працюючи за навчальною програмою, досліджують, розробляють та втілюють одну з найскладніших методик актора театру та кіно - це створення повноцінного сценічного образу на основі драматургії театру нереалістичного спрямування сюрреалізму, екзистенціалізму, театру жорстокості, абсурду, тощо.

Творчі акторські майстерні на кафедрі майстерності актора Хдак очолюють відомі майстри сцени заслужений артист України Кучин П.З., майстер сцени Кучина В. Ф., майстер сцени Двойченкова О. Я., викладач кафедри, режисер Ковшун О. М., заслужений артист України Плаксін Є. Ф., викладач кафедри, режисер Гриславець В.М. заслужена артистка України Струннікова М. В., майстер сцени Мізяк В. Д., кандидат мистецтвознавства Калчанова Л. М., якими були здійснені вистави класичної вітчизняної та світової драматургії «Безталанна», «Майська ніч» В. Гоголя, «Дядя Ваня» А. Чехов «Ромео і Джульєта» В. Шекспір, «Ідіот» Ф. Достоєвського, «Чайка» А. Чехов, «Гроза» Островського, «Електра», «Оркестр» Ж. Ануй, «Вдови» Мрожек, «8 люблячих жінок» Тома, «Дім Бернарди Альби» Г. Лорка та інші.

Варто відзначити, що за час роботи кафедри майстерності актора ХДАК творчі майстерні під керівництвом заслуженого артиста України Кучина П. З., заслуженої артистки України Плохотнюк Г. М., народного артиста України Кубанцева А. І., заслуженого артиста України Бондарєва В. Є., заслуженого артиста України Плаксіна Є. Ф., ст. викладача Литвиненко Н. М., викладачів Кучиної В. Ф., Подорожко А. В., Ковшуна О. М., Приступ О. Б., Ігнатьєвої Н. М., Світличної О.О., Циганської Т. М., кураторів курсу Двойченкової О. Я., Мізяка В. Д., Косміна Л. Г., кандидата мистецтвознавства Колчанової Л. М. та кандидата педагогічних наук Тополевського В. Ю. підготували багатьох лауреатів читецьких та театральних конкурсів молодих виконавців на всеукраїнських фестивалях та конкурсах ім. Т. Г. Шевченко, Л. Українки, Р. Черкашина, І. Я. Франка та ін., які достойно презентували наймолодшу в Україні мистецьку театральну кафедру з майстерності актора.

В березні та травні 2018 року експериментальна майстерня театральних досліджень ЕКМАТЕДОС зі студентами факультету театрального мистецтва Т.Шевченко, Р.Голубом, М.Кішмєрєшкіною та Т.Гапічевою показала творчі звіти на сцені Миколаївського академічного художнього російського драматичного театру та на малій сцені Київського національного академічного драматичного театру імені І.Франка, в яких студенти продемонстрували професійне опанування театральних шкіл Г. Крега, Є. Гротовського, Б. Брехта та М. Чехова.

З 2015 року на базі факультету театрального мистецтва проводяться міжрегіональний фестиваль театрального мистецтва «Театр майбутнього» та Відкритий конкурс читців «Білі конвалії», в якому беруть участь учні ліцеїв, гімназій, театральних коледжів, студенти вищих закладів освіти театрального спрямування України. Мета театрального фестивалю та конкурсу читців – пошук молодих талановитих митців і водночас здійснення можливості знайти своє достойне місце в професійному театрі, кіно, телебаченні та інших видах мистецтв.