ФАКУЛЬТЕТ МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА

Кафедра теорії та історії музики

Освітньо-наукова програма
«МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО»
зі спеціальності 025 МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО,
галузі знань 02 Культура і мистецтво за третім (освітньо-науковим) рівнем
Кваліфікація: доктор філософії з музичного мистецтва


Історія освітньо-наукової програми
Спеціальність «Музичне мистецтво» започатковано у Харківській державній академії культури в 1997 р.
ХДАК посідає одне із провідних місць серед інших ЗВО України у підготовці кваліфікованих фахівців (бакалаврів, магістрів, докторів філософії) в галузі культури і мистецтва. Цьому сприяє цілісна система безперервного здобуття вищої освіти (бакалавр – магістр – доктор філософії – доктор наук); наявність профільного структурного підрозділу (факультет музичного мистецтва, створений у 2000 р.); функціонування наукових і мистецьких шкіл (І. Польська, Ю. Лошков, О. Рощенко, А. Сташевський, О. Д. Скляров); наявність докторантури та аспірантури зі спеціальності 025 «Музичне мистецтво»; фахового наукового видання («Культура України»), заснованого в 1993 р. та віднесеного в липні 2020 р. до категорії «Б»).
Запровадженню ОНП «Музичне мистецтво» передувала діяльність з 2009 р. аспірантури за спеціальністю 17.00.03 «Музичне мистецтво».
За період існування аспірантури за цією спеціальністю у ХДАК її закінчили 6 аспірантів-громадян КНР (Лю Бінь, Цао Хе, Є Сяньвей, Лі Мін, Лі Шуай, Чен Менмен) та 11 аспірантів-громадян України (Г. Субота (Тихонравова), А. Бойко, Ю. Карчова, С. Манько, В. Воскобойнікова, О. Степанова, Г. Стахевич, К. Чайковська, Д. Зотов, М. Смородська, А. Калашнікова), які успішно захистили кандидатські дисертації та отримали науковий ступінь кандидата мистецтвознавства.
У 2017 р. ОНП «Музичне мистецтво» було затверджено (протокол засідання Вченої ради ХДАК від 16.06.2017 р. № 6) та введено в дію (відповідно до отриманої ліцензії згідно наказу МОН України від 26.10.2017 р. № 216-л), що надало можливість здійснювати набір та підготовку аспірантів за спеціальністю 025 «Музичне мистецтво».
Для розробки ОНП «Музичне мистецтво» було створено проектну групу з числа провідних викладачів факультету музичного мистецтва: Рощенко О. Г. – д. мист., проф. (голова), Польської І. І. – д. мист., проф., Щепакіна В. М. – д. мист., доц. (члени).
У 2018 р. було збільшено ліцензійний обсяг за спеціальністю 025 «Музичне мистецтво» у сфері вищої освіти на третьому (освітньо-науковому) рівні з метою підготовки іноземців та осіб без громадянства (60 осіб на весь період навчання, затверджено рішенням Вченої ради ХДАК, протокол № 4 від 30.11.2018 р.).
З метою підвищення якості підготовки аспірантів до науково-освітньої діяльності й формування індивідуальної освітньої траєкторії зміст та якість забезпечення ОНП постійно моніторилися. У 2020 р. до складу проектної групи розробників ОНП увійшли д. мист., доц. І. Ю. Коновалова та Н. О. Рябуха, яка стала гарантом ОНП з 2021 р.
На основі вивчення потреб і пропозицій стейкхолдерів (протягом 2018–2021 рр.) до ОНП були внесені зміни у відповідності до сучасних нормативних вимог (нових редакцій «Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у закладах вищої освіти (наукових установах)», Національної рамки кваліфікацій), зокрема суттєво збільшено перелік вибіркових дисциплін в загальних (з усього спектру дисциплін ОНП у ХДАК), професійних та практичних компонентах (по 4 дисципліни на кожен з 5 вибіркових блоків); удосконалено зміст обов’язкових дисциплін «Методологія теоретичного музикознавства», «Методологія історичного музикознавства» тощо.

Мета освітньо-наукової програми
Підготовка висококваліфікованих і конкурентоспроможних науково-педагогічних фахівців і науковців нового покоління, здатних до самовдосконалення та розв’язання комплексних методологічних проблем у науково-аналітичній, експертній, педагогічній, консультативній, інформаційній, комунікативній, організаційно-методичній діяльності у сфері музичного мистецтва.

Основний фокус освітньо-наукової програми
Основний фокус програми — формування загальних, спеціальних компетентностей у сфері музичного мистецтва на основі поєднання освітньої та науково-педагогічної й дослідницької складових з метою розширення наукових знань у культурно-мистецькій галузі. Програма скерована на підготовку високопрофесійних фахівців з широким спектром працевлаштування в сфері музичної культури і мистецтва, стимулювання здобувачів до досліджень та інновацій, індивідуального розвитку, формування активної громадянської позиції.
Особливості (унікальність) програми зумовлені тим, що вона орієнтована на інтеграцію вітчизняного музикознавства у світовий освітньо-науковий простір; реалізує завдання інтегративного музикознавства, в структурі якого відбувається взаємодія історії, теорії і практики, що зумовлює відповідність навчально-наукового дискурсу ОНП актуалізованому процесу глобалізації культури в річищі діалогу «Захід-Схід» на основі дослідження національних художніх цінностей.

Наукова складова освітньо-наукової програми
Наукова складова ОНП передбачає проведення аспірантом власного наукового дослідження під керівництвом наукового керівника та оформлення його результатів у вигляді дисертації. Дисертація на здобуття ступеня доктор філософії є самостійним розгорнутим дослідженням, що пропонує розв’язання актуального наукового завдання за спеціальністю 025 Музичне мистецтво, результати якого характеризуються науковою новизною та практичною цінністю і оприлюднені у відповідних публікаціях.
Наукова складова освітньо-наукової програми оформляється у вигляді індивідуального плану наукової роботи аспіранта і є складовою навчального плану аспірантури; включає звітність про публікації наукових статей, виступи на наукових конференціях, наукових семінарах, круглих столах, симпозіумах тощо.
Дисертаційна робота має відповідати вимогам академічної доброчесності.

Придатність випускників освітньої програми до працевлаштування
Зміст і структура освітньо-наукової програми дає змогу отримати висококваліфіковані знання та навички для працевлаштування викладачами і науковими співробітниками закладів вищої освіти, на управлінських посадах в органах влади та установах культури, а також у мистецькій сфері.

НРК України – 8 рівень
FQ-ЕНЕА – третій цикл
ЕQF LLL – 8 рівень

Гарант програми

ОНП «Музичне мистецтво» та Навчальний план

Обговорення, опитування

Силабуси

Курси за вибором

Архів

Програма вступного іспиту до аспірантури