НОВИНИ

Березень 2025

Інтерактивний вебінар
«Запобігання конфліктів, відновні практики, техніки ненасильницької взаємодії»

27 березня 2025 року в Харківській державній академії культури в онлайн-форматі відбувся інтерактивний вебінар на тему «Запобігання конфліктів, відновні практики, техніки ненасильницької взаємодії». Захід було проведено в рамках Програми соціально-психологічного супроводу ментального здоров'я суб’єктів освітньо-виховного простору ХДАК та проекту «Школа куратора».
Спікер заходуВолодимир Вікторович Носенко, практичний психолог вищої категорії Харківської державної академії культури.


Під час вебінару учасники ознайомилися з ключовими аспектами конфліктології, зокрема з поняттям і структурою конфлікту, його причинами, стадіями розвитку, стилями виходу з конфліктних ситуацій та методами трансформації конфліктів. Особливу увагу було приділено формуванню навичок ненасильницького спілкування (ННС) за методикою Маршала Розенберга та практичному застосуванню моделі «Я-висловлювання».
Учасники мали можливість долучитися до інтерактивних вправ, обговорень і роботи з прикладами з реального життя, а також ознайомитися з техніками активного слухання, рефлексивного діалогу та медіації. Піднімалися важливі теми створення безпечного освітнього середовища, профілактики конфліктів у молодіжному середовищі та впровадження відновлювальних практик у навчальних закладах.


Вебінар відзначався високим рівнем залучення учасників, актуальністю тем і практичною цінністю поданого матеріалу. Усі присутні отримали не лише нові знання, а й дієві інструменти для застосування в повсякденній комунікації та професійній діяльності.
Щиро дякуємо Володимиру Вікторовичу Носенку за професіоналізм, глибокі знання й чуйний підхід до важливої теми!



«Таїна української ляльки»:
Юлія Соловйова серед майстрів ювілейної виставки


20 березня 2025 р. у Черкаському обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка «Таїна української ляльки» з нагоди 10-річчя творчої спільноти лялькарів «Авторська лялька-мотанка».
Ця група розпочала свій творчий шлях 27 березня 2015 р. і Черкаський обласний краєзнавчий музей є незмінним партнером та майданчиком для презентації її мистецьких проєктів і досягнень. На виставці представлено понад 100 робіт із десяти окремих проєктів, реалізованих упродовж цього десятиліття. Серед учасниць виставки — майстрині з різних куточків України та з-за кордону.
У проєкті взяла участь і відома лялькарка, Юлія Соловйова, чиї роботи вже неодноразово презентувалися в стінах музею та викликали захоплення як у глядачів, так і у фахівців.


Юлія Соловйова – доцент кафедри мистецтвознавства Харківської державної академії культури, народна майстриня, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України.

Фото з виставки з офіційної сторінки Facebook Черкаського обласного краєзнавчого музею:
https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=1261222782671950&id=100063527205211&rdid=4zu10hg4ADHZdIFT#


Про участь у щомісячній зустрічі платформи UAx


У рамках співпраці з Глобальною європейською мережею вищих закладів мистецької освіти ELIA (European League of Institutes of the Arts) 26 березня 2025 року проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв'язків Олена Білик, начальник відділу міжнародних зв'язків Аліна Борисова, викладач кафедри фортепіано Роксана Ніколенко взяли участь у щомісячній зустрічі платформи UAx, на якій відбулося привітання нових шкіл-побратимів UAx 2025 та інформування про майбутні заходи платформи UAx, зокрема День UAx в Осло, нові можливості міжнародної співпраці.
Платформа UAx має дві групи цілей: короткострокові та довгострокові.


Короткострокові цілі: посилення стійкості мистецьких закладів вищої освіти в Україні, надання їм підтримки задля відновлення шляхом підтримки здобувачів вищої освіти мистецьких освітніх закладів через надання стипендій, взаємне менторство, обмін знаннями.


Довгострокові цілі: сприяння розвитку українських закладів мистецької освіти як активних членів європейської спільноти вищої мистецької освіти завдяки міжнародній співпраці через мережу сестринських шкіл, яка об’єднує мистецькі заклади освіти України із європейськими інституціями-членами ELIA.



Про зустріч ХДАК із Школою Мистецтв LUCA (Бельгія)


У рамках співпраці з Глобальною європейською мережею вищих закладів мистецької освіти ELIA (European League of Institutes of the Arts) 24 березня 2025 року відбулася зустріч Харківської державної академії культури із Школою Мистецтв LUCA (Бельгія), яка визначена партнерським закладом вищої освіти (сестринською школою) Харківської державної академії культури для реалізації міжнародної співпраці під егідою Платформи UAx. На зустрічі були представлені освітні можливості Харківської державної академії культури та Школи Мистецтв (LUCA), обговорено напрями співпраці щодо участі здобувачів та науково-педагогічних працівників у спільних академічних програмах.



Запрошуємо до участі у Міжнародному конкурсі читців «Білі конвалії»


Шановнi друзi, талановита творча молодь!

Запрошуємо вас прийняти участь у Міжнародному конкурсі читців «Білі конвалії», засновником та органiзатором якого є факультет сценiчного мистецтва Харківської державної академії культури.
Конкурс відбудеться дистанційно з 13 по 17 травня 2025 р. в чотирьох вiкових номiнацiях.
Конкурс є некомерцiйним заходом, без фiнансових внескiв учасникiв конкурсу.
Повну iнформацiю ви отримаєте в положеннi про Конкурс.
Чекаємо на вас!

ПОЛОЖЕННЯ про проведення Міжнародного конкурсу читців «Білі конвалії» 13–17 травня 2025 року у м. Харків (Україна) Online


Про зустріч викладачів мистецьких факультетів ХДАК з майбутніми абітурієнтами


25 березня 2025 року у сетрифікованому сховищі м. Люботин (Харківська область) відбулася зустріч викладачів мистецьких факультетів ХДАК з майбутніми абітурієнтами.
Під час заходу, що відбувся за сприяння відділу освіти Люботинської міської ради Харківської області, організатори зустрічі (декан факультету АВМ Н. Мархайчук, заступниця декану факультету АВМ Д. Стрижак, ст.викл. кафедри кінотелережисури та сценарної майстерності Є. Субота, викладач кафедри фотомистецтва та операторської майстерності М. Чайка, викладач кафедри режисури І. Сікалов) мали змогу провести зі старшокласниками місцевих шкіл не лише профорієнтаційну роботу, аби ознайомити їх із освітніми пропозиціями факультетів аудіовізуального та сценічного мистецтва, але й майстер-клас з мистецтва фотографії.


Учасники заходу виявили зацікавленість мистецькими професіями та відкритість до спілкування, що зробило зустріч не лише цікавою, але й корисною, такою, що сприятиме усвідомленому вибору учнями майбутньої професії та розвитку їхнього творчого потенціалу.



Інтерактивний вебінар
«Запобігання конфліктів, відновні практики техніки ненасильницької взаємодії»


Запрошуємо взяти участь в інтерактивному вебінарі «Запобігання конфліктів, відновні практики техніки ненасильницької взаємодії», який відбудеться 27 березня 2025 року о 14:00 у форматі Zoom.
Спікер заходу – Носенко Володимир Вікторович, практичний психолог Харківської державної академії культури.
Під час зустрічі ви дізнаєтесь:
• як ефективно запобігати конфліктам у повсякденному спілкуванні;
• які техніки ненасильницької комунікації варто застосовувати;
• що таке відновні практики та як вони допомагають вирішувати суперечки мирним шляхом.
Не пропустіть можливість отримати корисні знання та практичні інструменти для гармонійної взаємодії в колективі та поза ним.

Посилання на Zoom: https://us02web.zoom.us/j/7236365053?pwd=THplcjlib3ZCR0pMOUVwblNBWkhzdz09

Meeting ID: 723 636 5053
Passcode: 2022


Участь Студради ХДАК у спільному діалозі про відбудову Харкова


18 березня 2025 року відбулася зустріч міського голови Ігоря Терехова з представниками органів студентського самоврядування з 20 закладів вищої освіти Харкова.
Представляти студентів нашої Академії мала честь Заступник Голови Студради ХДАК – Віолета Астахова.


Учасники обговорили важливість участі студентської молоді у відновленні міста, розвиток освітніх перспектив і створення безпечного освітнього середовища.
Ігор Терехов наголосив, що міжнародні партнери зацікавлені у відбудові Харкова, а молоді спеціалісти відіграватимуть ключову роль у цьому процесі.
Також йшлося про подальшу взаємодію між органами студентського самоврядування та Молодіжною радою. Директор Департаменту у справах сім’ї, молоді та спорту Харківської міської ради Олександр Власенко презентував спортивні ініціативи, а Аліна Омеляненко підкреслила відкритість Департаменту до співпраці.




Про відкриття фотовиставки «Ритми»


23 березня 2025 року в експозиційному просторі на метро «Майдан Конституції» відбулося відкриття фотовиставки «Ритми» здобувачів факультету аудіовізуального мистецтва Харківської державної академії культури.



Олександр Миронюк (3 курс, ОПП «Кінотелеоператорство»), Маргарита Фаль (3 курс, ОПП «Кінотелеоператорство»), Роман Пугачов (3 курс, ОПП «Кінорежисура та сценарна справа»), Тетяна Ткаченко-Радогуз (4 курс, ОПП «Фотомистецтво та відеографія») представили різножанрові світлини, що відбивають суть життя Харкова як форпоста, у якому життя вирує відповідно до мінливих реалій прифронтового міста.


Подробиці події у сюжеті:


Про змагання зі спортивного бального танцю
"Національний кубок України"


14-16 березня 2025 року на Олімпійській базі в Конча-Заспі відбулися змагання зі спортивного бального танцю "Національний кубок України" всеукраїнської федерації танцювального спорту за підтримки Міністерства молоді та спорту України. Викладач кафедри сучасної та бальної хореографії Федорченко Денис посів перше місце в категорії "Професіонали. Європейська програма".
Вітаємо з перемогою і бажаємо подальших досягнень і творчого натхнення!



Повідомляємо про сумну звістку - загінув герой!


У березні 2025 року під час виконання завдання із евакуації мирного населення з одного найгарячіших напрямків загинув, рятуючи життя іншим, наш випускник - Денис Фролов, cправжній Герой!
Денис навчався на факультеті «Документознавства та інформаційної діяльності» протягом 2012-2016 років. Ми пам’ятаємо Дениса завжди усміхненим, привітним та водночас відповідальним й серйозним, на нього завжди можна було покластися.
Протягом чотирьох років навчання на бакалавраті Денис був найкращим старостою, відмінником, душею групи. Одногрупники згадують його як дуже світлу та добру людину. Він приходив на допомогу у скрутних ситуаціях, навіть в ті години, коли йому самому потрібна буда підтримка. Навчання Денис поєднував із захопленням – музикою (грав у складі музичного колективу).


Завжди чуйний, відважний, саможертовний хлопець, люблячий син та брат, надійний друг, відповідальний й самовідданий побратим – таким був Денис Фролов.
Із початком повномасштабного вторгнення приєднався до війська та пішов захищати рідну країну.
Щирі співчуття родині та близьким Дениса! Невимовно важка втрата.
Вічна слава та пам’ять Герою!


Про профорієнтаційний захід факультету АМ
з учнями випускних класів Харківської метрошколи Київського району


21 березня 2025 року в експозиційному просторі ІКП BURSA відбувся профорієнтаційний захід факультету аудіовізуального мистецтва з учнями випускних класів Харківської метрошколи Київського району.


Декан факультету Н. В. Мархайчук та лаборант навчальної лабораторії аудіовізуального мистецтва та виробництва С. Ф. Шльомич не лише розказали про основи професії та умови вступу, але й ознайомили з експозицією, в якій представлені зразки фото-, кіно-, відеотехніки та обладнання другої половини 19–20 століть.



Відкриття банерної виставки
«Дух свободи нас в нас родить. Сковорода й ми» у ХДАК


20 березня 2025 року у Харківській державній академії культури відбулося урочисте відкриття банерної виставки «Дух свободи нас в нас родить. Сковорода й ми», присвяченої 300-річчю з дня народження видатного філософа, поета і гуманіста Григорія Сковороди. Виставка стала важливою культурною подією для академії та всього Харкова, об’єднавши науковців, митців, студентів і представників громадськості.
Експозиція складається з 20 банерів, які розповідають про різні аспекти життя та творчості Григорія Сковороди. Основною темою виставки є свобода – ключове поняття у філософії мислителя, що залишається надзвичайно актуальним у наш час. Виставка створена у співпраці з Українським інститутом національної пам’яті, Національним літературно-меморіальним музеєм Г. С. Сковороди та Меморіальним музеєм Григорія Сковороди у Переяславі.


Модератором заходу виступив ведучий – викладач кафедри режисури, лауреат міжнародних конкурсів та фестивалів Ігор Сікалов.
Зі словами привітання виступила в.о. ректора ХДАК Наталія Рябуха. Вона наголосила, що ця виставка є знаковою для академії, адже її історія тісно пов’язана з життєвим шляхом Сковороди. Існує припущення, що великий філософ викладав богослов’я у стінах головного корпусу на Бурсацькому узвозі, коли в ньому діяв Харківський колегіум. Наталія Рябуха підкреслила, що Григорій Сковорода поєднував у своїй творчості поезію, богослов’я, філософію та життєву мудрість, був засновником оригінального жанру української байки та автором циклу «Басні Харковскія». Вона також згадала про його любов до Харківщини та пророчі слова, написані наприкінці життя у 1790 році, в яких він передрікав світле майбутнє для міста.
З вітальними словами також виступили директорка Національного літературно-меморіального музею Г. С. Сковороди Наталія Мицай, директорка Харківського організаційно-методичного центру туризму Валентина Холодок та директорка Харківського історичного музею імені Сумцова Ольга Сошникова. Вони подякували Харківській державній академії культури за ініціативу та підтримку цієї виставки, наголосивши на її значенні для збереження та популяризації української духовної спадщини. Виставка стала символом незламності Харкова та культурної стійкості українського народу.


Святкову атмосферу відкриття доповнили виступи творчих колективів ХДАК. Інструментальне тріо «ЦимБанДо» у складі викладачів кафедри народних інструментів – Надії Мельник, Олександри Савицької та Костянтина Хітушка – зачарувало гостей віртуозним виконанням музичних композицій. Також виступив фольклористичний гурт «Фарби» під керівництвом декана факультету музичного мистецтва, кандидата мистецтвознавства, доцента Галини Бреславець. Глядачі були вражені майстерністю виконавців та глибоким змістом їхньої програми.


Виставка «Дух свободи нас в нас родить. Сковорода й ми» є важливим культурним проєктом, що знайомить сучасників із багатогранною спадщиною Сковороди та його ідеями. Вона стане доступною для всіх охочих у читальній залі бібліотеки ХДАК до 20 квітня 2025 року. Запрошуємо відвідати виставку та поринути у світ філософських роздумів одного з найвизначніших мислителів України!


Візит Урбана Фрая до Харківської державної академії культури


20 березня 2025 року Харківська державна академія культури прийняла почесного гостя – культурного діяча і мецената швейцарського міста Люцерн, засновника українського культурного центру «Prostir» Урбана Фрая. Це вже третій рік поспіль, коли Урбан Фрай відвідує нашу Академію, демонструючи свою відданість підтримці культури та освіти в Харкові.
В рамках візиту Урбан Фрай зробив цінний подарунок – цифрове піаніно Yamaha CLP-880 з акустичним комплектом SubZero L410X. Цей музичний інструмент відіграватиме значну роль в освітньому процесі та використовуватиметься для концертних виступів на різних локаціях. Академія висловлює щиру вдячність пану Фраю за його вагомий внесок у розвиток творчої освіти.


Під час зустрічі з представниками ХДАК обговорювалися можливості співпраці зі швейцарськими митцями, науковцями, а також подальша підтримка Академії. Цей діалог відкриває нові перспективи для студентів і викладачів, сприяючи міжнародному обміну культурним та науковим досвідом.
Також в рамках свого візиту Урбан Фрай відвідав низку культурних закладів Харкова. Зокрема, в Харківській державній академії культури завітав на відкриття банерної виставки «Дух свободи нас в нас родить. Сковорода й ми», присвяченої 300-річчю з дня народження видатного філософа та гуманіста Григорія Сковороди. Крім того, він завітав до Харківського організаційно-методичного центру туризму та Харківського історичного музею імені Сумцова. Під час цих відвідин він познайомився з директорами та провідними фахівцями зазначених установ та організацій. Цей факт підтверджує, що Харківська державна академія культури стала платформою для формування спільної підтримки сфери культури та мистецтва.


Крім своєї діяльності у сфері культури, Урбан Фрай активно співпрацює з громадськими організаціями «Промінь України» та Червоним Хрестом в Україні. Він неодноразово привозив до постраждалих регіонів автомобілі швидкої допомоги, оснащені медичним обладнанням, що використовуються для евакуації поранених цивільних і військових.


Візит Урбана Фрая ще раз підтвердив єдність культури та мистецтва України та Європи, а також нашу спільну віру в Перемогу та Справедливий мир. Харківська державна академія культури висловлює глибоку вдячність Урбану Фраю за його підтримку та внесок у розвиток української культури, освіти та гуманітарної допомоги. Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю та нові спільні ініціативи.


Про ІІ Міжнародну науково-практичну конференцію
"Традиційні та інноваційні тенденції хореографічного мистецтва"


Група артистів театру народного танцю "Заповіт" кафедри народної хореографії ХДАК під керівництвом народного артиста України, професора, академіка Бориса КОЛНОГУЗЕНКА та заслуженого працівника культури України, доцента Каріни ОСТРОВСЬКОЇ взяла участь у ІІ Міжнародній науково-практичній конференції "Традиційні та інноваційні тенденції хореографічного мистецтва", яка проходила з 10.03.24 р по 16.03.25 р. на базі Комплексу шкіл з українською мовою навчання у м. Гурово-Ілавецьке, Польща. Ціллю проведення заходу стала підтримка та розвиток творчої особистості, вдосконалення виконавської майстерності, практична співпраця між артистами різних країн, розповсюдження досвіду, надбання нових компетентностей в сфері культури та мистецтва. Презентація культурних традицій українського народу. В рамках конференції, окрім секцій хореографічного мистецтва, були долучені напрямки «пісенного мистецтва» і «сценічного мистецтва». В роботі конференції взяли участь вокальні колективи: фольклорно-етнографічний колектив «Вербиченька», керівники Тетяна Коваль, Ольга Коваль, Відмінник освіти України, фольклористичний гурт "Слобожаночка", керівник заслужена артистка України, викладач-методист Харківського фахового вищого коледжу мистецтв.



Для проведення майстер-класів та семінарів-практикумів запрошено провідних фахівців кожного напрямку.
Здобувачі вищої освіти кафедри народної хореографії ХДАК разом із артистами народного ансамблю народного танцю «Закаблуки» КЗ «ХФВКМ» (керівник заслужений працівник культури України, викладач-методист КЗ «ХФВКМ» Олена КОВАЛІВСЬКА) та артистами ансамблю пісні і танцю «Думка» Комплексу шкіл з українською мовою навчання м. Гурово-Ілавецьке (Польща) (балетмейстер-репетитор Марина РУДИШИНА, випускниця кафедри народної хореографії ХДАК) стали учасниками майстер класів, які були організовані та проведені провідними викладачами факультету хореографічного мистецтва ХДАК:
- «Характерні особливості танців Західного регіону України» - завідувач кафедри народної хореографії ХДАК, доцент Каріна ОСТРОВСЬКА;
- «Розвиток професійних якостей танцівника, артиста засобами класичного танцю» - старший викладач кафедри народної хореографії ХДАК Лариса ДЕГТЯР;
- «Поєднання гімнастики та акробатики в хореографії: безмежні можливості для творчості та фізичного розвитку» - завідувач кафедри фізичної культури і здоров'я Наталія ЦИГАНОВСЬКА;
- «Іспанський народний танець.Особливості танцю Фламенко та його напрямки» - викладач кафедри народної хореографії Tетяна БРАЦУН;
- «Регіональні особливості українського національного вбрання та його термінологія» - старший викладач кафедри народної хореографії Олена КУРДУПОВА.



В рамках ІІ Міжнародної науково-практичної конференції відбувся концерт з участю творчих колективів Харкова: театру народного танцю «Заповіт», ансамблю народного танцю «Закаблуки» та ансамблю пісні і танцю «Думка» міста Гурово-Ілавецьке, де танцівники мали можливість продемонструвати найкращі номери із репертуару своїх колективів.



Творчі колективи, які брали участь у конференції, продемонстрували також концертну програму у місті Пасленк для місцевих жителів
(https://www.facebook.com/share/p/18TS4YopzX/).
В теоретичній частині конференції були представлені доповіді викладачів кафедри народної хореографії ХДАК
(https://www.facebook.com/share/v/1A4K9Kb3mN/).



Учасники конференції відвідали з екскурсійною програмою м. Гданськ, м. Ельблонг.
Усі дні науково-практичної конференції були насичені цікавою творчою роботою, репетиціями, виступами, спілкуванням та обміном досвідом!


Переглянути за посиланням: https://www.youtube.com/embed/pfUm5O15ksM


У Харківській державній академії культури
відкривається банерна виставка
«Дух свободи нас в нас родить. Сковорода й ми»,
присвячена 300-річчю з дня народження філософа Григорія Сковороди


20 березня 2025 року о 12:00 у Харківській державній академії культури планується відкриття банерної виставки «Дух свободи нас в нас родить. Сковорода й ми», присвячена 300-річчю з дня народження видатного філософа та гуманіста Григорія Сковороди.
Ця унікальна експозиція складається з 20 банерів, які розповідають про різні аспекти життя та творчості мислителя. Головною темою виставки є свобода – ключове поняття у працях Сковороди, яке залишається актуальним і сьогодні.
Проєкт створений у співпраці з Українським інститутом національної пам’яті, Національним літературно-меморіальним музеєм Григорія Сковороди та Меморіальним музеєм Григорія Сковороди у Переяславі. Над виставкою працювали Галина Головко, Наталія Мицай, Тетяна Радіоненко, Наталя Слобожаніна, Марія Тахтаулова, Володимир Тиліщак, Вікторія Яременко, Ганна Ярміш. Літературний редактор – Ірина Буланенко.
Ініціаторами експонування виставки у Харківській державній академії культури у партнерстві стали два обласні комунальні заклади: «Харківський організаційно-методичний центр туризму» та «Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди» за підтримки Департаменту культури і туризму Харківської обласної військової адміністрації.
Дизайн експозиції розробив каліграф Олексій Чекаль, автор графічного стилю Православної церкви України. Як зазначає дизайнер, шрифт для основних назв банерів поєднує в собі елементи слов’янської в’язі, українського скоропису та сучасного гротеску. Завдяки використанню каліграфічних розчерків, що зустрічаються в рукописах Сковороди та документах козацької доби, створюється особлива атмосфера української естетики.
У виставці використані архівні матеріали з фондів Національного літературно-меморіального музею Григорія Сковороди, Меморіального музею Григорія Сковороди в Переяславі, а також фотографії Галини Головко, Павла Забарила, Леоніда Кобця, Сергія Козлова, Наталії Мицай, Тетяни Радіоненко, Олександра Радіоненка.
Виставка вже здобула широку популярність, мандруючи різними містами України. Вперше її було відкрито у Києві та Харкові в грудні 2022 року до ювілею Сковороди. Протягом двох років вона експонувалася в Києві, деокупованому Ізюмі, Бабаях, Богодухові, численних локаціях Харкова, а нещодавно відвідала Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна.
Співробітники, викладачі, студенти ХДАК та всі бажаючі тепер також мають унікальну можливість зануритися у світ філософських ідей, байок та поезій Григорія Сковороди, які не втрачають актуальності й сьогодні. Його заповіді та вчення стали основою сучасних методик, а його ідеї продовжують надихати та вести вперед. Запрошуємо всіх охочих відвідати виставку та відкрити для себе глибину думки філософії українського мислителя!
Виставка триватиме у приміщенні читальної зали бібліотеки ХДАК до 20 квітня 2025 року.


95 років Ліні Костенко: ювілей видатної поетеси


19 березня 2025 року Ліна Костенко, а разом і з нею вся Україна, відзначає 95-річчя!
Ліна Костенко – видатна українська поетеса, письменниця, громадська діячка, лауреатка численних премій, жінка-епоха. Її слово вплинуло на кілька поколінь українців. Вона є авторкою поетичних збірок «Над берегами вічної ріки», «Маруся Чурай», «Сад нетанучих скульптур», «Річка Геракліта» та багатьох інших.
Колектив бібліотеки Харківської державної академії культури долучився до поетичного марафону з нагоди ювілею нашої геніальної співвітчизниці.

Поезія Ліни Костенко – це дивовижність, різноманітність, талант та гармонія. Рядки її творів завжди актуальні та пронизливі, нікого не залишають байдужими.

Фото з Вікіпедії


Участь аспірантки ХДАК
у відкритті першого в Україні Музею математики


17 березня 2025 року відбулося відкриття першого в Україні Музею математики «Кубоїд», в якому взяла активну участь аспірантка спеціальності 034 Культурологія Харківської державної академії культури Аліна Авершина, яка поєднує навчання з роботою в Музеї науки Малої академії наук України.


«Кубоїд» - це лише четвертий такий музей у Європі та п’ятий у світі! Урочисте відкриття відбулося за участю Президента України Володимира Зеленського та першої леді України Олени Зеленської, заступниці керівника Офісу Президента Олени Ковальської, міністра освіти і науки України Оксена Лісового, його першого заступника Євгена Кудрявця, президента Малої академії наук України Станіслава Довгого та виконувачки обов’язків директора НЦ «МАНУ» Олени Квачевської.

Фотографії з офіційної сторінки Малої академії наук України у Facebook за посиланням:
https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=977149711220769&id=100067772486766&mibextid=wwXIfr&rdid=HFZqi1SeMVvgYdnR#


Засідання вченої ради!



Про національно-патріотичний захід - "Краса та захист України"


6 березня 2025 р., напередодні Дня весни, за підтримки Департаменту у справах сім'ї, молоді та спорту відбувся національно-патріотичний захід - "Краса та захист України". Захід відбувся у форматі діалогу між молодими людьми міста Харкова з жінками, які стали частиною Сил безпеки і оборони України. В зустрічі із захисницями взяли участь і студенти Харківської державної академії культури.
Учасники мали змогу поставити запитання, які їх цікавили.
Жінки-військовослужбовиці поділилися своїми історіями про те, як вони приєдналися до армії, які професії мали раніше та що мотивувало їх стати на захист країни. Обговорювали також питання волонтерської підтримки — чи є її достатньо. Захисниці надали поради тим, хто лише розмірковує про службу: що слід знати перед тим, як вирушати на фронт. Під час діалогу порушили важливе питання щодо ставлення до жінок у військових підрозділах.


Наприкінці розмови Олександр Власенко, директор Департаменту у справах сім'ї, молоді та спорту, висловив подяку жінкам за їхню силу, відвагу та внесок у захист держави. А захисниці побажали молоді бути сміливими, любити рідну землю, слухати своє серце та сприяти наближенню перемоги.



Після проведення заходу на ім'я в.о. ректора Наталії Рябухи надійшов лист від Департаменту у справах сім'ї, молоді та спорту, в якому Департамент висловив щиру вдячність за участь студентам нашої Академії в цьому заході: Баліцькій Ірині, Кондратовій Діані, Гаврилюк Дар'ї, Руденському Валентину та Теймурову Таміру.

Усі фотографії з Офіційного каналу Молодіжної ради при Харківському міському голові за посиланням:
https://t.me/kh_mgs


Інтерактивний вебінар «Причини булінгу та його попередження»

11 березня 2025 року в Харківській державній академії культури відбувся інтерактивний вебінар з елементами тренінгу на тему «Причини булінгу та його попередження». Захід було проведено в рамках Програми соціально-психологічного супроводу ментального здоров'я суб’єктів освітньо-виховного простору ХДАК та проекту «Школа куратора».
Спікер заходу – практичний психолог Харківської державної академії культури Носенко Володимир Вікторович.


В заході взяли участь викладачі, куратори академічних груп та студенти. Основною метою заходу було підвищення обізнаності про проблему булінгу, його наслідки та шляхи попередження в освітньому середовищі.
На початку вебінару Володимир Вікторович пояснив основні поняття, пов’язані з булінгом, зокрема визначив його як форму насильства, що включає залякування, бойкот, насмішки, дезінформацію, псування особистих речей та фізичну розправу. Також було розглянуто соціальні, психологічні та освітні чинники, які сприяють виникненню булінгу. Було наголошено на тому, що булінг не є просто конфліктом між людьми, а систематичним цькуванням, спрямованим на приниження та самоствердження агресора за рахунок жертви.
Одним із ключових аспектів вебінару стало обговорення різновидів булінгу, таких як фізичний, психологічний, економічний, сексуальний булінг та кібербулінг. Психолог звернув особливу увагу і на проблему кібербулінгу, його поширеність серед молоді та необхідність розвитку критичного мислення щодо інформації в соціальних мережах.


Практична частина заходу була присвячена вирішенню кейсів, які підготував Володимир Вікторович. Студенти активно брали участь у розв’язанні запропонованих ситуацій, аналізували їх, намагалися визначити, чи є конкретний випадок булінгом, розробляли ефективні стратегії реагування. Цей підхід дозволив не лише закріпити теоретичний матеріал, але й виробити у присутніх на заході практичні навички виявлення та протидії булінгу.
Вебінар викликав жвавий інтерес серед учасників, які відзначили його актуальність та корисність. Куратори академічних груп отримали цінні рекомендації щодо запобігання булінгу серед студентів, а студенти дізналися, як правильно реагувати на прояви цькування, куди звертатися по допомогу та як формувати культуру толерантності в навчальному середовищі.


Таким чином, захід став важливим кроком у підвищенні рівня обізнаності про проблему булінгу та сприяв формуванню безпечного та дружнього середовища серед студентської спільноти.

Презентація «Причини булінгу та його попередження»


ХНУПС оголошує конкурсний відбір 2025 року
для проходження військової підготовки за програмою офіцерів запасу



Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 лютого 2012 року № 48 (зі змінами), «Інструкції про організацію військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу», затвердженої спільним наказом Міністерства оборони України та Міністерства освіти і науки України від 14 грудня 2015 року № 719/1289 (у редакції наказу Міністерства оборони України та Міністерства освіти і науки України від18 червня 2019 року № 316/833) та Плану щорічного набору громадян України на навчання за програмою підготовки офіцерів запасу у 2025 році, Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба розпочинає конкурсний відбір 2025 року для проходження військової підготовки за програмою офіцерів запасу.



Онлайн-захід «Причини булінгу та його попередження»



Запрошуємо взяти участь в онлайн-заході «Причини булінгу та його попередження», який відбудеться 11 березня 2025 року о 16:00 у форматі Zoom. Спікер заходу – Носенко Володимир Вікторович, практичний психолог Харківської державної академії культури.
На заході ви дізнаєтесь:
• Чому виникає булінг?
• Як його розпізнати та попередити?
• Які існують методи подолання булінгу?
Не пропустіть можливість отримати важливі знання та обговорити актуальні питання!

Посилання на зустріч: https://us02web.zoom.us/j/7236365053?pwd=THplcjlib3ZCR0pMOUVwblNBWkhzdz09

Ідентифікатор конференції: 723 636 5053
Код доступу: 2022


Запрошуємо на вебінар за темою:
“Дидактичні особливості викладання дисциплін професійного спрямування
в процесі підготовки фахівців зі сценічного мистецтва
в умовах дистанційного навчання”



Шановні викладачі та здобувачі ХДАК!

Школа педагогічної майстерності ХДАК запрошує 14 березня 2025 року об 11.40 на вебінар за темою: “Дидактичні особливості викладання дисциплін професійного спрямування в процесі підготовки фахівців зі сценічного мистецтва в умовах дистанційного навчання”.
Спікер: декан факультету сценічного мистецтва, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри режисури Роман НАБОКОВ.
В програмі вебінару:
- адаптація традиційних педагогічних методів викладання освітніх компонентів практичного спрямування;
- рекомендації щодо покращення викладання професійно-орієнтованих дисциплін у сфері сценічного мистецтва під час дистанційного навчання;
- досвід формулювання критеріїв оцінювання, розробки шкали орієнтовного нарахування балів за основними формами поточного контролю, розподілу балів, які отримує здобувач вищої освіти.

Посилання на зустріч: https://meet.google.com/rgn-kkbd-hom


Про заборону публікації інформації
щодо об'єктів оборонно-промислового комплексу України



З метою посилення протидії інформаційним та терористичним атакам нагадуємо про інформацію, яку категорично заборонено публікувати під час війни.

Категорично заборонено публікувати:
• фото та відео матеріали, що розкривають місцезнаходження або діяльність підприємств ОПК: зображення виробничих цехів, обладнання, продукції, а також персоналу, зайнятого у виробництві оборонної продукції.;
• інформацію про розробку та виробництво українського озброєння, БПЛА, засобів радіоелектронної боротьби, систем управління, навігації та зв'язку: деталі про технічні характеристики, обсяги виробництва, плани розвитку тощо.;
• будь-які дані, що можуть ідентифікувати об'єкти ОПК на місцевості: адреси, координати, орієнтири, назви вулиць, станції метро, автобусні зупинки, магазини, заводи, підприємства або номери автомобілів, пов'язаних з ОПК.

Відповідальність за порушення:
Відповідно до частини 2 статті 114-2 Кримінального кодексу України, поширення інформації про переміщення, рух або розташування Збройних Сил України чи інших військових формувань, що дозволяє їх ідентифікацію на місцевості, якщо така інформація не була офіційно оприлюднена уповноваженими державними органами, в умовах воєнного або надзвичайного стану, карається позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років.

Рекомендації для громадян:
• утримуйтесь від публікації будь-якої інформації, пов'язаної з об'єктами ОПК: навіть якщо вона здається незначною або загальнодоступною;
• не розповсюджуйте неперевірену або неофіційну інформацію: це може призвести до дезінформації та бути використано ворогом.;
• дотримуйтесь офіційних повідомлень: отримувати інформацію лише з офіційних джерел, таких як Генеральний штаб Збройних Сил України, Міністерство оборони України та інші уповноважені державні органи.

Окрім того, пам’ятайте, що, згідно з чинним законодавством України, під заборону підпадає опублікування / розголошення:
• фото та відео місцевості після обстрілів: знімки чи відео місць, де відбулися обстріли або впали снаряди; ​
• відео з ракетами в польоті та моментами влучання: кадри з летючими ракетами або моментами їхнього влучання; ​
• точної адреси та координат місць бойових дій: конкретні місця влучань, назви об'єктів, адреси або назви закладів.
• зображення з розпізнавальними знаками: фото чи відео, на яких видно таблички з назвами вулиць, станції метро, автобусні зупинки, магазини, заводи, підприємства або номери автомобілів;
• роботи української протиповітряної оборони (ППО): кадри роботи ППО, які можуть розкрити її позиції та ефективність; ​
• будь-яких даних про дії та переміщення українських військ: інформацію про переміщення, дислокацію або дії українських військових підрозділів;​
• неперевіреної інформації про потерпілих чи загиблих: дані, які не підтверджені офіційними джерелами; ​
• будь-якої інформації, яка не верифікована державою: дані з неперевірених або неофіційних джерел;
• стрімінг ракетних обстрілів чи бомбардувань у прямому ефірі: такі дії можуть допомогти ворогу коригувати вогонь;​
• озвучування та уточнення даних у коментарях: уточнення інформації про місця влучань або дії військових у коментарях.

Просимо утримуватися від публікації будь-яких матеріалів, що можуть зашкодити національній безпеці України!
Дякуємо за розуміння та відповідальність!




Літературно-мистецький відеопроєкт до Дня народження Тараса Шевченка
«Шануймо слово Кобзаря»

Щороку 9 березня Україна та світ відзначають день народження видатного українського поета, художника та мислителя – Тараса Григоровича Шевченка. Його творчість стала символом боротьби за свободу, справедливість і національну самобутність українського народу.
Тарас Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринці (нині Черкаська область) у кріпацькій родині. Його доля була нелегкою, проте талант і прагнення до знань допомогли йому стати одним із найвидатніших діячів української культури.
Шевченко є автором легендарної «Кобзаря», який став настільною книгою для багатьох поколінь українців. Його поезія відзначається глибокою емоційністю, боротьбою за права людини, любов'ю до рідного краю та прагненням до справедливості.
До Дня народження Тараса Григоровича Шевченка студенти Харківської державної академії культури підготували особливий мистецький проєкт, присвячений генію українського слова. В проекті взяли участь:
Єлизавета Ралітна, факультет сценічного мистецтва, 1-й курс
Людмила Осипова, факультет аудіовізуального мистецтва, 1-й курс
Бумбер Даніїл, факультет аудіовізуального мистецтва, 1-й курс
Анастасія Пінчук, факультет хореографічного мистецтва, 1-й курс
Майя Панасюк, факультет музичного мистецтва, 1-й курс
Анастасія Вініченко, факультет хореографічного мистецтва, 1-й курс
Діана Оджукву, факультет музичного мистецтва, 1-й курс
Анастасія Левченко, факультет музичного мистецтва, 1-й курс
Даниїл Данилюк, факультет сценічного мистецтва, 1-й курс
Діана Буяло, факультет аудіовізуального мистецтва, 1-й курс
Автор проекту – Ірина Фесенко, доцент кафедри психології, педагогіки та філології, кандидат філологічних наук.
Молодь оживила творчість Великого Кобзаря, натхненно декламуючи його вірші, виконуючи пісні на його слова, які звучать актуально й сьогодні. Вірші, сповнені сили духу, любові до Батьківщини та віри в майбутнє, пролунали з новою емоційною глибиною.
Цей відеопроєкт став не лише даниною пам’яті видатному поету, а й свідченням того, що його слово продовжує жити, надихати й об’єднувати нас.
Дякуємо всім, хто долучився до підготовки та проведення заходу! Разом ми зберігаємо і популяризуємо духовну спадщину Тараса Шевченка!



Про благодійний концерт «Квітка натхнення»



6 березня 2025 року в Територіальному центрі надання соціальних послуг Шевченківського району міста Харкова відбувся благодійний концерт «Квітка натхнення». Захід об’єднав талановитих музикантів, вокалістів та діячів мистецтва задля доброї справи — подарувати слухачам атмосферу натхнення та гармонії.
Викладачі Харківської державної академії культури взяли активну участь у концерті, демонструючи високу професійну майстерність і відданість мистецтву. Серед них:
Олександр Скляров — заслужений діяч мистецтв України, професор, завідувач кафедри фортепіано;
Олеся Степанова — лауреат міжнародних конкурсів та фестивалів, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри фортепіано;
Вікторія Гіголаєва-Юрченко — лауреат міжнародних конкурсів та фестивалів, кандидат мистецтвознавства, старший викладач кафедри хорового диригування та академічного співу;
Тетяна Логінова — заслужений працівник культури України, доцент кафедри телерепортерської майстерності.



Гості заходу насолоджувалися чудовими музичними виступами, зворушливими вокальними номерами та щирими словами привітань. Атмосфера концерту була сповнена теплом, ніжністю та подякою всім, хто своєю творчістю створює справжнє свято для душі.
Організатори та учасники події впевнені, що музика здатна дарувати радість і підтримку тим, хто цього найбільше потребує. Благодійні заходи такого формату є чудовою традицією, яка сприяє зміцненню соціальної взаємодії та популяризації культури серед широкої аудиторії.
Дякуємо всім, хто долучився до створення цього чудового свята музики та натхнення!




Щиро вітаємо колег з відзнаками Національної академії мистецтв України!



Щиро вітаємо колег Г. Д. Панкова та Б. М. Колногузенка з відзнаками Національної академії мистецтв України! Бажаємо нових творчих досягнень в підготовки кадрів для галузі культури і мистецтва України!




Психологічний мітап
«Психологія стійкості: як адаптуватися до змін та долати труднощі?»



27 лютого 2025 р. в Харківській державній академії культури відбувся психологічний мітап на тему «Психологія стійкості: як адаптуватися до змін та долати труднощі?». Захід було проведено в рамках Програми соціально-психологічного супроводу ментального здоров'я суб’єктів освітньо-виховного простору ХДАК та проекту «Школа куратора».
Організатор мітапу – доцент кафедри психології, педагогіки та філології, кандидат психологічних наук, доцент Віденєєв Ігор Олександрович.



Метою заходу було ознайомити учасників із ключовими аспектами резилентності, розкрити механізми адаптації до стресових умов та надати практичні інструменти для самодопомоги.
У вступній частині Ігор Олександрович акцентував увагу на тому, що психологічна стійкість – це не надзвичайна, а природна здатність людини долати труднощі, підтримувати стосунки та ефективно реалізовувати плани навіть у умовах невизначеності. Він підкреслив, що резилентність базується на вмінні позитивно адаптуватися до змін, що є основою для протистояння кризам.
Основна частина виступу була присвячена шести ключовим ресурсам, які сприяють розвитку стійкості:
1. Віра – як основа внутрішньої опори.
2. Усвідомлення емоцій – важливість розуміння власних реакцій для управління ними.
3. Соціальне спілкування – роль підтримки оточення у подоланні стресу.
4. Творчість, уява та інтуїція – інструменти для пошуку нестандартних рішень.
5. Критичне мислення – аналіз ситуацій для зменшення тривожності.
6. Фізична активність — вплив тіла на психічний стан.
Особливу увагу було приділено методу рефреймінгу – техніці переосмислення ситуацій через зміну «рамки» сприйняття. Ігор Олександрович навів приклади, як цей підхід допомагає позбутися патогенних психічних шаблонів і зменшити вплив негативних подій.
Практичний блок включав огляд технік самодопомоги:
• заземлення — методи фокусування на «тут і зараз» для зменшення тривоги.
• зняття з «гачка» — стратегії уникнення емоційних конфліктів.
• дії відповідно до цінностей — орієнтація на особисті пріоритети у стресових ситуаціях.
• виявлення доброти — важливість емпатії до себе та оточуючих.
• створення простору — фізичне та емоційне дистанціювання для відновлення ресурсів.
Лектор підкреслював, що стійкість — це навичка, яку можна розвивати через систематичну практику.
У заключній частині було проведено рефлексію: присутні відзначили, що отримані знання допоможуть їм ефективніше керувати емоціями та зменшити вплив стресу. Захід завершився дискусією про інтеграцію технік у повсякденне життя.
Захід викликав значний інтерес серед учасників, які відзначили його високу практичну цінність та актуальність у сучасних умовах. Ігор Олександрович надав учасникам корисні знання та інструменти для підвищення їхньої психологічної стійкості, що сприятиме їхньому особистому та професійному розвитку.

Презентація «Психологія стійкості»


квітень 2025 березень 2025 лютий 2025 »