6 квітня в онлайн форматі відбувся круглий стіл «Українська й кримськотатарська: діалог мов і культур», організований кафедрою філології Харківської державної академії культури. Утім у роботі круглого столу взяли участь також колеги з кафедри мистецтвознавства, з кафедри історії, музеєзнавства та пам’яткознавства ХДАК, а також чимало гостей з інших вишів. Цікаво, що ідея заходу була не в тому, щоб пополяризувати якусь конкретну мову (українську як державну чи кримськотатарську як мову корінного народу України), а саме мався на увазі діалог цих двох мов, діалог двох культур, тобто їх гармонійне співіснування і взаємовплив, зважаючи на давній тандем в одному територіальному просторі.
Відтак серед основних дискусійних питань, обговорених під час круглого столу, варто виокремити такі:
1. Стратегічні напрями розвитку кримськотатарської мови на 2022 – 2032 роки в контексті мовної політики України.
2. Культурний код кримських татар та українців: спільне та відмінне.
3. Кримськотатарські перегуки з українським мовним дискурсом.
Модерувала засідання Ірина ФЕСЕНКО – доцентка кафедри філології.
З привітальним словом до учасників круглого столу звернулася проректорка з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків Олена БІЛИК, яка відзначила передусім актуальність проведення подібного заходу в непростих реаліях сьогодення, а також закцентувала увагу на важливості підтримки на державному рівні кримськотатарської мови як мови представників етносу сучасної України.
Кандидатка юридичних наук, старша викладачка кафедри мистецтвознавства ХДАК Каріна ПОПОВА-КОРЯК детально проаналізувала нормативно-правові документи, які діють у сфері реалізації розвитку кримськотатарської мови на 2022 – 2032 роки в контексті мовної політики України. Зокрема, коментуючи «Концепцію розвитку кримськотатарської мови», схваленою розпорядженням Кабінету Міністрів України 2021 року, доповідачка наголосила, що відповідно до кваліфікації ЮНЕСКО кримськотатарська мова належить до мов, які перебувають під серйозною загрозою.
Надзвичайно приємно, що серед учасників круглого столу було чимало гостей з інших навчальних закладів. Зокрема, серед почесних гостей був знавець, носій кримськотатарської мови, автор численних науково-методичних матеріалів з вивчення кримськотатарської мови – Абібула СЕЇТ ДЖАМІЛЬ – асистент кафедри тюркології Навчально-наукового інституту філології КНУ ім.Т.Шевченка. Шавновний гість познайомив усіх присутніх із набутим практичним досвідом викладання кримськотатарської мови на материковій Україні.
Активну участь в обговоренні важливих дискусійних питань круглого столу взяла докторка історичних наук, професорка кафедри історії, музеєзнавства та пам’яткознавства ХДАК Ірина ШАНДРА, яка зосередила увагу на культурно-історичному коді кримських татар, які, як і українці, протягом тривалого часу зазнавали знущань, переслідувань, зокрема політичних, з боку російської влади. Яскравим тому свідченням є сумний історичний факт щодо депортації кримських татар під час Другої світової війни, який і став об’єктом уваги доповідачки.
Активно долучилася до дискусії професорка кафедри мовної підготовки Державного біотехнологічного університету Світлана РУДЕНКО, яка у своїй доповіді «Релігійна регламентація харчування в мусульманській та християнській культурах: універсалії та особливості реалізації», по суті, спростувала твердження, що кримські татари і українці належать, здавалося б, до абсолютно різних і протилежних культурно-релігійних просторів –мусульманського і християнського відповідно. Усі присутні переконалися, що християнсько-мусульманський діалог можливий.
Докторка філософських наук, професорка Національного університету цивільного захисту України Любов ЮРЧЕНКО закцентувала увагу присутніх на теоретико-культурологічному дискурсі мови як знакової системи, що служить засобом вираження наших думок і засобом спілкування.
Кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри філології ХДАК Ірина ФЕСЕНКО сфокусувала увагу присутніх на питанні: наскільки легким чи складним може бути процес вивчення кримськотатарської мови і розкодування її знакової системи? Як виявилося, вивчити кримськотатарську для українців не складе труднощів, оскільки і на фонетичному, і на орфоепічному, і на лексичному та граматичному рівнях спостерігається певну близькість цих мов. Принаймні є певні точки дотику, які значно спрощують сприйняття кримськотатарської мови україномовними громадянами.
Із заключним словом до учасників круглого столу звернулася завідувачка кафедри філології ХДАК Аліна БОРИСОВА, яка щиро подякувала усім учасникам та гостям за обмін досвідом, знаннями та думками в контексті запропонованої тематики.
У цілому, на засіданні круглого столу було неймовірно цікаво й пізнавально. Бажаємо усім колегам творчого натхнення та нових культурно-інформаційних діалогів!
Колектив кафедри філології ХДАК