ФАКУЛЬТЕТ ХОРЕОГРАФІЧНОГО МИСТЕЦТВА

Кафедра фізичної культури і здоров'я

Цигановська Наталія Василівна

завідувач кафедри,
майстер спорту СРСР зі спортивної гімнастики

Контакти кафедри:
Телефон: (057) 771-04-31

Фізичне виховання як обов’язкова навчальна дисципліна була запроваджена у вищих навчальних закладах колишнього СРСР з 1929 р. У перші роки існування Українського бібліотечного інституту (1929-1930) фізичне виховання студентів здійснювали фахівці фізичного виховання у складі військової кафедри, до відкриття в 1937 р. кафедри фізичного виховання.

У Харківському державному бібліотечному інституті (ХДБІ) працювали кваліфіковані викладачі фізичного виховання, під керівництвом яких виховувалися гімнасти, легкоатлети, акробати тощо. Вони успішно суперничали з провідними спортсменами інших вузів м. Харкова. До спортивної історії інституту ввійшов 1938 р., коли студентка Віра Мандрикіна (після війни – викладач кафедри дитячої літератури В. М. Островська) стала чемпіонкою України серед студентів зі спортивної гімнастики. У довоєнні та перші післявоєнні роки кафедру фізичного виховання очолювали: Г. А. Луцький (1937-1941), Г. Е. Курінний (1947), А. Ф. Ветчинкін (1948-1951), І. І. Стрижаков (1952-1972). Спортивний авторитет інституту став зростати у 50-60-ті рр., коли кафедру очолював І. І. Стрижаков – учасник Великої вітчизняної війни. У ці часи студенти ХДБІ неодноразово посідали призові місця на спартакіадах вузів Харкова з різних видів спорту.

У той час звання майстрів спорту здобули: Г. Вайсброд, В. Герасімова, В. Акімова, А. Єрмакова. Разом із ними спортивну честь ХДІК гідно несли здібні студенти-спортсмени легкоатлети – Е. Першина, В. Трофімов, Н. Колсяк, П. Валявко; волейболісти – А. Петренко, Н. Юнаков; лижники – П. Борецький, М. Борисова, Л. Тернова, Г. Голобородько; баскетболісти – П. Введенський, А. Бевз; акробатка - Н. Лавріненко; плавчиха – Н. Феофілова та багато інших.

Вони згодом стали організаторами культурно-освітньої роботи. У той період великий внесок у спортивні успіхи студентів зробив педагогічний колектив кафедри фізичного виховання у складі Г. К. Жолтікова, Г. Д. Кулакової, О. Ф. Лозової, Л.М. Пояркової. Саме при них студенти Харківського державного інституту культури (ХДІК) багаторазово перемагали у найпрестижнішій комбінованій міській естафеті за участю бігунів, велосипедистів, плавців та гребців з усіх спорттовариств Харкова.

Педагог, тренер, спортивний журналіст В. М. Резницький підготував найсильнішу серед вузів Харкова жіночу команду волейболісток. Його вихованці – студентки Л. Острельцова, І. Долгова, М. Горелік, Н. Коробова, Г. Терентьєва неодноразово виборювали перше місце у змаганнях вузів культури України з волейболу.

У 1949 р. почав працювати у ХДІК А. О. Коробейников, який із 1973 р. очолив кафедру фізичного виховання. Він науково збагатив методику навчання з фізичного виховання, першим серед викладачів кафедри захистив кандидатську дисертацію, був ініціатором проведення таких популярних змагань, (потім вони стали традиційними) як масовий легкоатлетичний крос на приз Героя Радянського Союзу Г. Баліцького (випускника ХДІК), травневі спортивні свята, змагання зі спортивної гімнастики на кубок В. М. Островської тощо.

Сам різнобічний атлет, суддя Всесоюзної категорії А. О. Коробейников готував талановитих легкоатлетів, таких як: М. Васильченка, С. Полякову, І Сидоренко, Л. Сєрова, В. Тихомирова, В. Шейка та багато інших, які примножували спортивну славу ХДІК. Тільки за 1975-78 рр. спортсмени ХДІК посіли 14 перших місць в студентських іграх спортклубів вузів Мінкультури УРСР, а жіноча волейбольна команда 15 разів завоювала чемпіонський титул. Високо цінувала спортивна громадськість м. Харкова та України багатоплідну роботу А. О. Коробейникова як головного судді обласних та республіканських змагань з легкої атлетики.

У 70-80 рр. плідно працював зі студентами викладач І. Г. Бондалєтов - у минулому учень А. О. Коробейникова. Його вихованці склали кістяк команди легкоатлетів ХДІК - неодноразового призера серед вузів ІІІ групи м. Харкова. В ці ж часи великий внесок у спортивні перемоги інституту, Харкова і України надавали студенти ХДІК - майстри спорту міжнародного класу гімнастка О. Долгополова, легкоатлетка М. Котенева, здібна бігунка Т. Дзюба, майстер зі стрільби з лука В. Резнікова (всі вихованці бібліотечного факультету).

З 1992 року кафедру очолює доцент І. Г. Бондалєтов - здібний педагог і фахівець у галузі фізичної культури. Він розробив концепцію розвитку кафедри фізичного виховання, працює над методикою впровадження фізичних вправ у професійні знання, вміння та навички майбутніх фахівців різних галузей інформаційної та художньої культур. І. Г. Бондалєтов - активний профспілковий діяч.

У 1994 році підрозділ получив назву - кафедра фізичної культури і здоров’я. Основний напрям діяльності кафедри - формування фізичної культури особистості, сучасного світогляду та світосприйняття у студентів засобами наукових досягнень кафедральних дисциплін, гуманізація педагогічного процесу, згідно з якою здоров'я розуміється нині у тривимірному аспекті: фізичне, психічне та духовне.

Знаковою подією 2000 року у спортивному житті ХДАК стало завоювання її командою ІІ призового місця на чемпіонаті України зі спортивної аеробіки і фітнесу ( Н. Цигановська, А. Ковалевські, П. Коломієць, Н. Мільман, О. Єрьоміна).

Важливою подією в діяльності кафедри став вихід у світ навчальних посібників І. Г. Бондалєтова “Основи валеології”, Н.В. Цигановська “Гімнастика” та ін. яки мають певний успіх серед фахівців і використовується викладачами та студентами різних міст України. В посібниках аспект здоров’я людини розглядається як об’єкт дослідження науки про її здоров’я. Ці підходи поділяли та впроваджували у практику ветерани кафедри спортивні фахівці - майстри спорту Г. П. Аристова та Т. В. Брагіна, викладачі Л. Є Зубатюк, Г. І. Мірошник. Їх традиції продовжують молоді колеги - майстри спорту Н. В. Цигановська, В.В.Гончар, Н. А. Веретельникова, В.П. Красов, які особисто становились багаторазовими чемпіонами та призерами чемпіонатів України, Європи та Світу.

Починаючи з 2003 року, складовою фізичного виховання наших студентів стала Спартакіада ХДАК. Про це свідчить їхня зростаюча популярність, як засобів фізичного вдосконалення, спортивно-командних взаємовідносин, захисту честі факультетів. Мають вони і виховний ефект, тому потребують всебічної підтримки деканатів, профспілкового комітету, органів студентської ради.

18 років поспіль викладачі кафедри фізичної культури і здоров’я організують Спартакіаду ХДАК як засіб перевірки фізичної підготовки студентів та спонукання їх до рухової активності і укріплення здоров’я. За ці роки участь у змаганнях з 12 видів спорту взяли тисячі студентів академії.

З 2009 року за спортивно-масову роботу кафедри відповідає старший викладач В. В. Гончар. Він є капітаном збірної команди викладачів ХДАК. Команда неодноразово була переможцем та призером галузевих і міжгалузевих обласних спартакіад серед профспілок.

Не тільки викладачі захищають ім’я академії. Студентська команда ХДАК з міні-футболу у 2009 році посіла ІІІ місце серед вищих навчальних закладів Харкова. Баскетбольна команда в 2009-2011 роках виступала на міжвузівських змаганнях і в чоловічій баскетбольній лізі.

Не байдужі до спорту студенти організували фанклуб і постійно супроводжують свою улюблену команду на змаганнях. Спортсмени ХДАК беруть участь у багатьох заходах міста та області. Неодноразово наші студенти ставали призерами Чемпіонатів України з армспорту, баскетболу, волейболу, кульовій стрільбі, легкої атлетики, настільного тенісу, шахів та шашок, міні-футболу та спортивної аеробіки і фітнесу.

Впродовж усього періоду існування кафедри фізичної культури і здоров’я працюють спортивні секції (КСВ) з різних видів спорту. Станом на 2021 рік в академії працюють секції “Атлетична гімнастика”, “Шахи та шашки”, “Настільний теніс”, “Акробатика”. Заняття проводять викладачі кафедри – кваліфіковані фахівці в цих видах спорту.

З 2011 року кафедру очолює кандидат біологічних наук, доцент Кушнарьов І. О. Склад кафедри поширився з появою нових викладачів: Батулін Д. С., викладач, чорний пояс І-й дан з Таеквон-до, Архипова А. В., викладач, майстер спорту України зі спортивної акробатики – викладачі фізичного виховання.

Викладачі кафедри активно впроваджують професійно-прикладну підготовку майбутніх хореографів та акторів засобами гімнастики та акробатики.

З 2016 року на кафедрі працює кандидат технічних наук, доцент Казаков О. Є., який займається проведенням науково-дослідної та навчальної роботи, має більше 100 наукових публікацій, автор декількох монографій.

З 2016 року кафедру очолює майстер спорту зі спортивної гімнастки, багаторазова призерка Чемпіонатів України, суддя вищої категорії, тренер збірної Харківської міської федерації спортивного танцю, міжнародний сертифікований інструктор з фитнес програм Цигановська Н. В.

Науково-дослідна діяльність здійснюється за колективною темою науково-дослідної роботи “Динаміка працездатності студентів за роки навчання в ХДАК”. Результати роботи втілюються в публікаціях наукових видань академії та інших збірках. За останні 10 років видано 15 посібників та більше 40 наукових публікацій.

Таким чином, на кафедрі фізичної культури і здоров’я існує сплав досвіду та молодості, викладачів з багаторічним стажем та молодих викладачів.

Але, розглядаючи попередню, майже 90-річну історію нелегкого становлення фізичного виховання та спорту в нашому вузі слід відмітити те, що в неї, як і у всіх вищих закладах України була присутня й неприпустима зараз система примусу у вигляді обов’язкових заліків та виконання нормативів. Про це відмічалося у резолюції Національного конгресу Спортивної студентської спілки України (травень, 2018).

Зараз викладацький склад кафедри ФКіЗ націлений на те, щоб фізичне виховання студентів ХДАК пішло шляхом модернізації змісту та форм цього процесу, на те щоб враховувалися інтереси студентства, їх задоволення від занять по укріпленню здоров’я та працездатності. Це зараз ще непопулярний, але неминучий процес розвитку.

Дисципліни, що викладаються на кафедрі:

  • Фізичне виховання
  • Гімнастика
  • Антропологія
  • Безпека життєдіяльності
  • Цивільний захист