
Колногузенко Борис Миколайович
професор, народний артист України, професор
Колногузенко Борис Миколайович – народний артист України (1999 р.), Почесний громадянин Харківської області (2011 р.), декан факультету хореографічного мистецтва (2003-2021 р. р.), професор кафедри народної хореографії, директор і головний балетмейстер народного театру народного танцю «Заповіт» Харківської державної академії культури, почесний професор Уманського державного педагогічного університету ім. Павла Тичини, член президії Національної хореографічної спілки України та голова її Харківського обласного осередку (2002-2021 р. р.), генерал-отаман Українського козацтва.
У Харківській державній академії культури почав працювати з 1988 р. За його ініціативи в 1989 р. відкрито кафедру народної хореографії, згодом режисерсько-хореографічний факультет та факультет хореографічного мистецтва, створено театр народного танцю «Заповіт», які за останні 30 років є провідними в Україні.
Під його керівництвом колектив театр досяг важливих творчих успіхів. Серед досягнень є сенс назвати успіх на всіх найпотужніших творчих змаганнях України. На Всеукраїнському фестивалі-конкурсі народної хореографії імені П. Вірського: перші місця в номінаціях «ансамблі» та «малі форми» на І, ІІ, V та Гран-Прі на ІІІ конкурсах.
Успіху театру танцю сприяв той факт, що всі конкурсні номери є авторськими творами Бориса Миколайовича, одного з найталановитіших хореографів України.
У 2003 р. колектив «Заповіту» посів перше місце, а у 2004 та 2006 р. р. завоював Гран-Прі Міжнародного конкурсу танцю народів світу «Веселкова Терпсіхора».
На Міжнародному фестивалі-конкурсі хореографічного мистецтва «Одеські перлини» у 2007 р. та 2009 р. театр «Заповіт» став переможцем і двічі здобув Гран-Прі. Спеціальний приз і диплом цього конкурсу за кращу хореографію було вручено Б. М. Колногузенку.
Колектив театру став переможцем І Всеукраїнського конкурсу народної хореографії імені Героя України Мирослава Вантуха у 2013 році.
Зайняв перші місця у всіх номінаціях та Гран-Прі конкурсу Всеукраїнського фестивалю українського народного танцю «ГОПАКФЕСТ» 2019 р.
У 2022 р. на Міжнародному двотуровому фестивалі-конкурсі «GOLDEN LION» колектив НТНТ «Заповіт» та автор конкурсних композицій Б. М. Колногузенко отримали Гран-Прі конкурсу.
Тридцятип’ятирічне творче життя театру «Заповіт» насичене постійною цікавою роботою та важливими подіями. Серед найцікавіших можна назвати такі:
• участь у ювілейних концертах, присвячених століттю видатних хореографів Василя Авраменка та Павла Вірського на головних сценах України – Національний Палац мистецтв «Україна», Національна опера України;
• участь в урядовому концерті на честь століття злуки Українських земель у січні 2019 р. в Івано-Франківську;
• виступи з сольними концертами у багатьох країнах світу: Австрія (Відень); Болгарія (Селістра, Пловдів); Греція (Ханіоті); Іспанія (Барселона, Мадрид, Аліканте, Сарагоса, Торіха, Куенка, Тудела, Куенка, Альменара); Македонія (Охрид); Німеччина (Штутгарт, Берлін); Бельгія (Брюсель, Холайн); Португалія (Лісабон, Порто, Віла де Ботікаш, Серначе де Бонжардім); Польща (Вроцлав, Краків, Люблін, Каліш); Нідерланди (Амстердам); Чехія (Прага, Брно); Франція (Париж, Лілль); Угорщина (Будапешт); Італія (Венеція, Ріміні); Люксембург.
Важливими у культурному житті всієї України є перемоги авторських творів Б. М. Колногузенка на потужних міжнародних творчих змаганнях:
Гран-Прі Міжнародного фестивалю фольклорного танцю у Бельгії (м. Холайн 1993 р.); І місце на Міжнародному фольклорному фестивалі у Польщі (м. Познань 1996 р.); І місце Міжнародного фестивалю народного танцю «Folk del mundo – 96» в Іспанії (м. Хайєн); Гран Прі конкурсу балетмейстерів Віда-Нова де Гайя (Португалія, 2001 р.); на Міжнародному конкурсі професійних виконавців народного танцю «Лідер року» у Москві солісти «Заповіту» здобули 2 перші премії (2007 р.); І місце у найбільшому в Європі Міжнародному мистецькому фестивалі «Фольклорне літо Іспанії – 2008» у Мадриді; Гран-Прі на фестивалях-конкурсах фольклорного танцю у Туреччині (м. Едірне, м. Текін 2019 р.); Гран-Прі Міжнародного фестивалю-конкурсу народного танцю «Золоте руно» Грузія (м. Батумі 2018 р.); Гран-Прі Міжнародного конкурсу хореографічного мистецтва у США «Christmas in NEW YORK» (2022 р.); І місце Міжнародного конкурсу у Польщі «GRONO PRZYJACIOL» (м. Краків 2023 р.); Гран-Прі Міжнародного фестивалю-конкурсу хореографічного мистецтва в Італії «ROMAN HOLIDAY» (м. Рим 2023 р.); два І місця ХХІІ Міжнародного конкурсу хореографічного мистецтва в Австрії (м. Відень 2023р.); І місце Міжнародного мистецького фестивалю «MAGIC CHRISTMAS STAR» у Чехії (м. Прага 2023 р.); І місце ХХІІ Міжнародного фестивалю-конкурсу хореографічного мистецтва «EESTI ARABESKID» в Естонії (м. Талін 2023 р.); Гран-Прі Міжнародного фестивалю-конкурсу мистецтв у Польщі «WAWELSKIE SKARBY» (м. Краків 2024 р.).
Б. М. Колногузенко протягом 45 років був балетмейстером-постановником урядових концертів і святкових програм у Харкові, Києві, Полтаві, Севастополі, Луцьку, Львові, Кам’янці-Подільському, головним балетмейстером усіх творчих звітів Харківщини у Києві. За його навчальними посібниками та методичними розробками викладають на хореографічних кафедрах багатьох мистецьких закладів вищої освіти України.
Уперше за всю історію Слобідського краю у 2011 р. у Харкові Б. М. Колногузенко створив професійний колектив – Великий Слобожанський ансамбль пісні й танцю, став його художнім керівником, автором усіх концертних програм, вокально-хореографічних композицій і танцювальних номерів. Рівень цього ансамблю виявився таким потужним, що вперше в історії творчих професійних колективів він через два роки отримав звання академічного та виборов Гран-Прі у найпрестижнішому творчому змаганні професійних ансамблів України – V Всеукраїнському фестивалі-конкурсі народної хореографії імені Павла Вірського. Важливу роль у плідній праці ВАСАПТу відіграє той факт, що всі артисти танцювальної групи та хореографи — випускники кафедри народної хореографії ХДАК.
Б. М. Колногузенко — єдиний в Україні хореограф з досягненнями найвищого рівня:
• його твори протягом 40 років перемагають у всіх головних виконавських і балетмейстерських конкурсах України;
• він був учасником постановчої групи культурних програм «Ігор Доброї Волі» (Сіетл, США);
• єдиний на Слобожанщині професор хореографії;
• дійсний член Української академії наук;
• єдиний серед балетмейстерів Східної України має Почесне звання народного артиста України;
• двадцятитрьохразовий лауреат міжнародних конкурсів різних країн світу;
• виховав 63 лауреата міжнародних конкурсів і фестивалів танцю.
Протягом багатьох років Б. М. Колногузенко був членом колегії Міністерства культури України та входив до комісії з розроблення державних стандартів мистецької освіти Міністерства освіти та науки України.
Він очолює міжнародні конкурси танцю й мистецькі фестивалі в Україні, Грузії, Азербайджані, Болгарії, Польщі, сприяє популяризації української національної культури (майстер-класи з українського народного танцю, постановки українських народних танців у Болгарії, Італії, Німеччині, Польщі, США). Вперше в українській історії Борис Миколайович був балетмейстером урядових концертів у В’єтнамі (м. Ханой – 2014 р., м. Хошимін – 2016 р.).
Б. М. Колногузенко єдиний в Україні хореограф, котрого нагороджено міжнародним орденом «International worker of art ISPI».
Діяльність Бориса Миколайовича також відзначена почесною відзнакою Міністерства освіти КНР (м. Шицзячжуан, 2005 р.); іспанської асоціації танцю «LOLА ТОRRES» (м. Хайєн, 1996 р.); спеціальним призом Юнеско «За вагомий внесок у міжнародний фестивальний рух» (2001 р.); пам’ятними медалями м. Парижу, Франція (1997 р.), м. Тандер-Бей, Онтаріо, Канада (2008 р.).
За вагомий внесок у збереженні та розвитку національної культури українців нагороджено Благословенною Грамотою Патріарха Київського і всієї Руси України Філарета. За його благословенням Борису Колногузенку та його нащадкам стверджується титул Лицара-Командора Міжнародного Православного Лицарського Ордену Архістратига Михаїла і право на родовий герб.
З 2014 року Великий Академічний Слобожанський ансамбль пісні і танцю, народний театр народного танцю «Заповіт» під керівництвом Бориса Миколайовича організували 102 концерти для воїнів ЗСУ, Національної гвардії України, учасників АТО та волонтерів.
З січня 2014 р. по грудень 2019 р. творчі колективи Б.М. Колногузенка з його авторськими роботами брали участь в проєктах патріотичного виховання молоді Харківщини, Полтавщини, Київщини, Черкащини, Львівщини, Івано-Франківщини. Всі авторські твори Б. М. Колногузенка наповнені любов’ю до української природи, повагою до історії та національної обрядовості, яскраво представляють патріотизм та жагу до свободи і незалежності рідної держави.
Діяльність Колногузенка Бориса Миколайовича відмічена державними та відомчими нагородами:
- Почесна грамота кабінету Міністрів України – 1999 р., 2003 р.;
- Почесна грамота президента України Леоніда Кравчука – 2004 р.;
- Вища відзнака адміністрації президента України Петра Порошенка «Золота зірка Героя українського народу» — 2018 р.;
- Почесна відзнака Президента України «Гордість нації» — 2021 р.;
- Кавалер ордену «За заслуги» ІІІ ступеня;
- Повний кавалер ордена Православної Церкви України «Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого»;
- Орденський знак Харківської обласної ради «Слобожанська Слава» – 2004 р., 2008 р.;
- Почесна грамота Харківської облдержадміністрації – 2008 р.;
- Почесна грамота Харківської міської ради – 2005 р., 2008 р.;
- Лауреат державної премії Слобожанщини імені Олександра Масельського – 2002 р.;
- Почесні грамоти та Почесна відзнака Міністерства культури і мистецтв України «За багаторічну плідну працю в галузі культури» – 2004 р.;
- Почесні відзнаки Національної хореографічної спілки України – медаль Павла Вірського – 2008 р., медаль Мирослава Вантуха — 2013 р.;
- Почесний диплом Національної академії мистецтв України – 2009 р.;
- Лауреат Української танцювальної премії 2015 р. (Переможець у номінації «Хореограф року»);
- Срібна медаль Національної академії мистецтв України – 2019 р.;
- Золота медаль Національної академії мистецтв України — 2025 р.;
- Орденські знаки І, ІІ ступеня Української академії наук;
- Премія Харківської міської ради в галузі культури та мистецтва – 2018 р.;
- Переможець Всеукраїнського рейтингового конкурсу та Міжнародної іміджевої програми «Лідери XXI століття» – 2008 р.;
- Диплом і нагрудний знак «Лідер України» – 2008 р.;
- Орденський знак «Визнання Вітчизни» за кращі сценічні твори – 2013 р.;
- Переможець Всеукраїнського рейтингового конкурсу «Спеціаліст року» – 2015;
- Переможець обласного конкурсу «ВИЩА ШКОЛА ХАРКІВЩИНИ – КРАЩІ ІМЕНА» у номінаціях «Завідувач кафедри» – 2000 р.;
- Переможець обласного конкурсу «ВИЩА ШКОЛА ХАРКІВЩИНИ – КРАЩІ ІМЕНА» у номінаціях «Декан факультету» – 2017 р.;
- Переможець рейтингового конкурсу «Харків’янин року» – 2004 р., 2007 р., 2008 р., 2009 р., 2010 р.;
- Нагороджено орденами Православної Церкви України: «Святого Миколая Чудотворця», «Святого Архістратига Михаїла» ІІ ступеня, «Георгія Побідоносця»;
За великий внесок, збереження та розвиток української національної культури й культурної спадщини українського козацтва, за багаторічну плідну працю з патріотичного виховання дітей та молоді України, активну участь у волонтерському русі Борис Колногузенко має вищі нагороди Українського козацтва та Слобідського козацького полку:
- Кавалер орденів: «Патріот України», «Лицар України»;
- Є повним кавалером ордену українського козацтва «Івана Сірка»;
- Є кавалером орденів українського козацтва «Богдана Хмельницького» ІІІ ступеня, «Івана Богуна», «За розбудову України».
Викладає навчальні дисципліни: «Мистецтво балетмейстера», «Хореографічний ансамбль», «Методика роботи з хореографічним колективом», «Історія та теорія українського фольклорного та народно-сценічного танцю».