ФАКУЛЬТЕТ КУЛЬТУРОЛОГІЇ ТА СОЦІАЛЬНИХ КОМУНІКАЦІЙ

Кафедра музейно-туристичної діяльностіФОТОАРХІВ ЕКСПЕДИЦІЙ

АРХІВ


2024 рік

17 травня 2024 р. відбулася Всеукраїнська науково-теоретична конференція «Григорій Сковорода та його епоха: переосмислення».
У 2024 році на державному рівні відзначається 250-ліття від року завершення написання Григорієм Сковородою «Басен Харьковских» у с. Бабаї. Інша цьогорічна «кругла» дата, 230-річчя від часу закінчення земного шляху любомудра, важлива тим, що саме після 1794 року його учні та послідовники почали творити образ філософа, котрий досі використовується в інформаційному просторі.
Під час роботи конференції, виконуюча обов’язки ректора, Н. Рябуха привітала учасників й наголосила на важливості використання образу та спадщини Григорія Сковороди в діяльності Харківської державної академії культури.
Завідувач кафедри музейно-туристичної діяльності Харківської державної академії культури А. Щербань охарактеризував найдавніші з відомих нині друковані й мальовані портрети Григорія Сковороди та окреслив проблеми презентації його образу в сучасному світі.
Професор Харківської державної академії культури Г. Панков ґрунтовно висвітлив філософію Григорія Сковороди, як варіанту християнського персоналізму.
Відома громадська діячка, голова правління громадської організації «Інформаційний центр «Майдан Моніторинг»» Н. Зубар виступила з новаторською доповіддю «Сковорода, нейронаука та інформаційна безпека».
Доцентка Харківської державної академії культури Н. Бевз висвітлила питання здобутків і проблем перекладу творів Григорія Сковороди.
Професор Харківського політехнічного інституту М. Красіков охарактеризував внесок у сковородиніану Валерія Романовського, доцента Харківської державної академії культури, котрий загинув, захищаючи Батьківщину від російської навали.
Відомий дослідник історії та культури Слобожанщини А. Парамонов загострив увагу на окремих елементах міфотворчості радянських часів щодо сковородинівської тематики.
Доцент Харківської державної академії культури А. Сошніков охарактеризував образ головного персонажа твору М. Гоголя «Вій» Хоми Брута в якості «антагоністичного двійника» Григорія Сковороди часів навчання в Києво-Могилянській академії. Кандидат культурології Харківської державної академії культури М. Яріко виступила з доповіддю «Г. СКОВОРОДА МІЖ AD LIBERTAS ТА «БЛАГОСЛОВЕННОЛІТВЕННИМ ДУБОМ МАМВРІЙСЬКИМ».
Колектив авторів (О. Бубенок, професор Інституту Сходознавства ім. А. Кримського; М. Тортіка, професор Харківської державної академії культури; А. Сошніков, доцент Харківської державної академії культури) проаналізували використання текстів «Біблії» у творах Г. Сковороди в контексті точності цитування.
Дослідник й популяризатор творчості Григорія Сковороди І. Алексеєв концептуально підійшов до окреслення основних векторів інтерпретації спадку філософа.
Важливо, що у роботі конференції взяла участь студентка «Національного аерокосмічного університету ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» Т. Сич, котра представила доповідь «РОЛЬ БІБЛІЇ ДЛЯ САМОПІЗНАННЯ У ТВОРЧІЙ СПАДЩИНІ Г. СКОВОРОДИ».
Насамкінець коротко познайомила слухачів зі своїми міркуваннями щодо досвіду популяризації спадщини Г. Сковороди О. Тарасова, котра нині мешкає в м. Генуя (Італія), але не полишає діяльність із популяризації спадщини українського любомудра.
На жаль, ряд доповідачів не змогла виступити через технічні причини. Але дві доповіді було надіслано організаторам конференції відео-файлами:
ВІД СКОВОРОДИНСЬКОЇ ПІСНІ ДО «СКОВОРОДИНСЬКОЇ БІБЛІЇ»: ІНТЕРПРЕТАЦІЯ ХРИСТИЯНСЬКОЇ ФІЛОСОФІЇ ГРИГОРІЯ СКОВОРОДИ ГРИГОРІЄМ ВЕРБОЮ
Радіоненко Т., завідувачка науково-дослідного відділу «Меморіальний музей Г. С. Сковороди» НІЕЗ «Переяслав» (м. Переяслав).
АЛЕГОРИЧНИЙ ОБРАЗ УКРАЇНИ XVIII СТОЛІТТЯ У ТВОРАХ ГРИГОРІЯ СКОВОРОДИ
Більченко І., старший науковий співробітник Меморіального музею Г. С. Сковороди НІЕЗ «Переяслав» (м. Переяслав).
Записи можна переглянути за посиланнями:
https://youtu.be/SzrR2CuhZ7Q (частина 1)
https://youtu.be/pJ7ZNtGC2pw (частина 2)


16 травня 2024 р. відбувся Міжнародний Науково-практичний круглий стіл «МЕМОРІАЛІЗАЦІЯ РЕПРЕСІЙ ТА ВІЙСЬКОВИХ ЗЛОЧИНІВ XX СТ. ХАРКІВ-ВАРШАВА».
Організатори: Muzeum Katyńskie (Warszawa, Polska); оddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego; Луганський національний університет імені Тараса Шевченка; Навчально-науковий інститут культури і мистецтв, кафедра дизайну; Харківська державна академія культури, кафедра музейно-туристичної діяльності.
Програма Круглого столу:
Меморіал жертв тоталітаризму (Харків, П’ятихатки): пам’ять про радянські репресії та воєнні злочини. (Мирослава ЯРІКО, канд. культурології, Харківська державна академія культури).
Музей Катині – відновлення, збереження та передання пам’яті. (Dr. Tomasz SZCZEPAŃSKI, Muzeum Katyńskie, Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego)
Бандурист й письменник Гнат Хоткевич та незрячий кобзар Іван Кучугура-Кучеренко серед тисяч загиблих – сумна братська могила на околиці Харкова. (Назар БОЖИНСЬКИЙ, кобзар, кандидат архітектури, доцент кафедри дизайну Навчально-наукового інституту культури і мистецтв Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, м. Полтава.)
Яніна Левандовська – полька, харків’янка, авіатреса. (Єлизавета РЕВА, студентка 1 курсу ХДАК).
Щиро дякуємо колегам з Уманського університету садівництва, зокрема доценту Олені Миколаївні Саковській, за активну участь.
Доповіді можна переглянути за посиланням: https://www.youtube.com/playlist?list=PL4GM583ZTr5UHKblsHNL31wp4u5qAlTpT


13 травня 2024 р. Завершено проєкт «ПоРадник безпеки», куратором якого у Харківській області була доцент кафедри Алла Петрівна Аніщенко. Проєкт реалізовано за підтримки ГО «Асоціація громадських радників України», Європейського союзу, Міжнародного фонду Відродження в рамках спільної ініціативи «Відродження України», що реалізувався у Одеській, Миколаївській, Харківській, Чернігівській, Київській, Львівський, Чернівецькій областях.
З розробленим порадником можна ознайомитися за посиланням: https://bit.ly/Порадник_Харків


25.04.2024 р. Третя лекція «Палестина та Ізраїль: звідки походять назви?». Лектор – Віталій Приймаченко, начальник відділу видань та інформації Інституту сходознавства імені А. Ю. Кримського НАН України.22.04.2024 р. Друга лекція «Русь-скандинави і хозари».11 квітня 2024 р. розпочато науково-популярний лекторіум з історії Сходу. Організатори: Харківська державна академія культури, Інститут сходознавства імені А. Ю. Кримського НАН України, Національний археологічний інститут і музей (НАІМ) та Болгарська академія наук. Кураторка проєкту – Тортіка Марія Валеріївна, докторка історичних наук, професорка. Модераторка – Бірьова Ольга Юріївна, кандидатка історичних наук, доцентка. Лектор – Бубенок Олег Борисович, головний науковий співробітник відділу Євразійського степу Інституту сходознавства імені А. Ю. Кримського НАН України. Запрошуємо істориків, музейних працівників, культурологів, студентів та всіх, кого цікавлять унікальні факти історії Сходу. 11.04.2024 Перша лекція «Хозари і Хозарський каганат в історії Східної Європи»10 квітня 2024 р. відбувся Міжвузівський круглий стіл «Трансформація туризму в умовах воєнного стану: досвід Харківщини та Закарпаття». Організаторами виступили: кандидат культурології, ст. викл. кафедри музейно-туристичної діяльності ХДАК Мирослава ЯРІКО; заступник декана з наукової роботи, кандидат філософських наук, доц., доц. кафедри туризму УжНУ Уляна ХАНАС; кандидат наук з державного управління, доц., доц. кафедри туризму УжНУ Руслана КРИВЕНКОВА; кандидат біологічних наук, доц., доц. кафедри туризму УжНУ Ольга ПРИГАРА.
За участю професорсько-викладацького складу кафедри музейно-туристичної діяльності ХДАК, кафедри туризму УжНУ та студентів було обговорено такі важливі питання:
- «Будинок «Слово» – пам’ятка розстрілу українського Харкова» (Єлизавета РЕВА, студентка ХДАК):
- «Туристичні особливості Свалявщини» (Діана ХИМИЧ, студентка УжНУ);
- «Розробка туристичного маршруту по Хустському району» (Анна-Марія ФЕНЦИК, студентка УжНУ);
- «Фактори туристичної привабливості Синевирської територіальної громади» (Мар’яна КУЛІШ, провідний спеціаліст Відділу туризму Синевирської територіальної громади, студентка УжНУ);
- «Цікавинки архітектури Харкова» (Аліса АСТАФ’ЄВА, студентка ХДАК);
- «Туристичний маршрут Ужгородським районом» (Роберт СВАЛЯВЧИК, студент УжНУ);
- «Бекетівські стежки Харкова» (Олеся БОСА, студентка ХДАК).
На жаль дві студентки ХДАК не змогли виступити через чергові обстріли та відсутність електрики. Тож мали можливість лише переглянути їх презентації і сподіваємось почути на інших заходах.Разом з Дмитром Крупкою (Лондон, Канада) розпочали новий волонтерський проєкт - Youtube-канал «Реальні події та наша історія у спогадах». Головною метою є: по-перше – популяризація теми доступності у соціальному просторі (розробка тифлокоментар, планування і проведення зустрічей-діалогів), по-друге – оприлюднення цікавих спогадів про історію України та запис зустрічей з людьми, закоханими в українську культуру.01 квітня 2024 р. Цикл Міжвузівських зустрічей з фахівцями туризму «Цікаві зустрічі з цікавими людьми». Сьогодні зустріч дещо вибивається з загального ряду. Наш спікер – Анатолій Леонідович Щербань. З одного боку – відомий екскурсовод, організатор науково-популярних заходів, фахівець з зеленого туризму, ініціатор створення екскурсійного аудіогіда у с. Опішня. З іншого ж – вчений, керамолог, дослідник творчості Г. Сковороди, музеєзнавець, доктор культурології і … наш завідувач кафедри Говорили про формування особистості, про монетизацію туристичних проєктів, про Опішню – становлення туристичного бізнес-простору, про екскурсійний аудіогід і багато про що ще. Тож запрошуємо до перегляду.26 березня 2024 р. у межах співпраці з Національним лісотехнічним університетом було проведено відкриту лекцію "Інклюзія в туризмі: від інвалідності до доступності для всіх".24.03.2024 р. Знов масштабні обстріли? Блекаут у Харкові? Ну так. Транспорт не ходить? Ну так. Але ж ми – туристи? Ну так.18 березня 2024 р. на черговій Міжвузівській зустрічі завітали до карпатського міста Сколе. Спікер – п. Тетяна Зінкевич, директорка і співзасновниця Історико-краєзнавчого музею «Сколівщина», фахівець з сільського туризму та етнографічного туризму. Музей відкрито для відвідувачів у 2018 році, за ці шість років він став справжнім культурним та просвітницьким центром міста. На сьогодні він налічує 12 виставкових залів, присвячених етнографії бойків, історії краю, мистецтву, природі. Особливо ж варто зазначити експозиції, присвячені радянській окупації та героїчній боротьбі УПА на цих теренах. Власне, саме в цьому музеї можна побачити УПА не як ідеологічне кліше, а через історії та подвиги конкретних людей. Цікаво, що цей масштабний проєкт – результат втілення у життя ентузіазму однієї родини, але за ці шість років став потужним центром громадської активності, завдяки якому не лише зберігаються місцеві традиції та історії, але й, наприклад, переселенці включаються у діяльність Сколівської громади. Активна проєктна діяльність забезпечує музей необхідними ресурсами. Також нещодавно тут завершився цікавий проєкт з підготовки гідів-екскурсоводів. На цій зустрічі говорили про становлення музею, особливості бойків, історії воїнів та зв’язкових УПА, розвиток зеленого туризму в Карпатах. Тож запрошуємо до перегляду.11 березня 2024 р. – нова Міжвузівська зустріч циклу «Цікаві зустрічі з цікавими людьми». Спікер – Тарас Бойчук. "Кризовий самоменеджмент: особа та війна". Кризовий самоменеджмент протягом останніх років – це не лише про персональні виклики життя. Про розуміння себе, власних можливостей і меж, а також – розуміння інших. Уміння бачити сильні та слабкі сторони, співпрацювати, відпочивати. Але також – про зустрічі з подіями, які неможливо контролювати. Тому на цій зустрічі - про людину та її ресурси, про методи психологічного відновлення під час війни. Про зміни, спричинені безпосередньою зустріччю з війною. Про менеджмент волонтерської діяльності. Про історичні реконструкції. І цікавий шлях лектора: рольові ігри, культурологія, IT, SMM, волонтерство, ЗСУ, психологія.п. Тарас працює у БФ "Право на Захист", тож, якщо знаєте людей, які потребують психологічної допомоги, можете порадити їм звертатися: https://r2p.org.ua/. Повний запис зустрічі можна подивитися за посиланням.А так ми збираємо матеріал на кваліфікаційну роботу… Тож очікуйте не лише 40 сторінок тексту, але й цікавий туристичний проєкт.02.03.2024 р. Зустріч з випускницею. Сфера обслуговування - то не лише про розрахунки, вибір бізнес-стратегій чи дослідження ринку. Насамперед - це про місію, про комунікації, про особливості створення офлайн- та онлайн- ком’юніті. А тому на "Цікавих зустрічах з цікавими людьми" Олена Пономаренко - наша випускниця, а зараз - менеджер у фітнес-компанії та онлайн-тренер. Про що говоримо? Трохи про менеджмент, конфлікти та комунікації, про онлайн-тренування під час карантину та війни, про бізнес. Трохи про подорожі. І багато - про тренування, про роботу з тілом, ментальне здоров'я та ін...
Запрошуємо підписуватися на її сторінку: https://www.instagram.com/ponomarenkooolena/ і до нових зустрічей.26.02.2024 р. Зустріч з представниками туристичного бізнесу. Спікер - Володимир Горон, керівник туристичної компанії TURE. Як народжується бізнес? По-різному. Але може бути й так – друзі-однодумці просто починають робити те, що люблять. І створюють компанію, яка успішно проходить всі можливі кризи – і економічні, і екологічні, і початок війни у 2014 році, і повномасштабне вторгнення у 2022. Компанія TURE на сьогодні – один з лідерів активного та екстремального туризму в Украіні. З власною філософією, системою сертифікації працівників, розвиненою інфраструктурою та широким спектром пропозицій. Але це лише найменше, що можна сказати. По суті компанія TURE – не просто підприємство індустрії туризму, а стиль життя.
Сайт компанії: https://ture.ua/
Instagram: https://www.instagram.com/bily.bizon/
Тож запрошуємо до перегляду. А п. Володимиру дякуємо за яскраву та насичену доповідь.21 лютого 2024 р. На черговій Міжвузівській зустрічі зустрілися з нашим випускником-2024 Олександром Балакіревим. Олександр - топ-менеджер компанії PlayCarry.com, що працює у геймінгу та кіберспорті, поділився своїм досвідом управлінської діяльності. Він давно працює у кіберспорті, а кваліфікаційні роботи свого часу присвятив кібертуризму Тож дізналися багато цікавинок щодо організаці ї міжнародної фірми, особливостей внутрішніх комунікацій, структури організації, системи мотивування та оплати праці персоналу, комунікації з споживачами послуг, особливостей маркетингу на міжнародному рівні, практики ініціювання та впровадження інноваційних рішень та розвитку компанії в умовах війни. Також до нас завітали гості з УжНУ Руслана Кривенкова (к.н.з держ. Управління, доцент кафедри туризму) та Мирослава Якима, студентка 2 курсу спеціальності 242 Туризм УЖНУ. Доповідь п. Мирослави було просвячено особливостям менеджменту туристичних підприємств Туреччини. Тема: "Управлінські інновації в індустрії гостинності Турецької Республіки". Дякуємо всім учасникам за цікаву зустріч і бажаємо подальшого цікавого підприємництва та навчання.
P. S. На жаль, цього разу запис через технічні причини не вдалося зробити, але може колись повторимо сам семінар.
22 січня 2024 р. Інтерв’ю завідувача кафедрою музейно-туристичної діяльності Анатолія Щербаня полтавському телеканалу ІРТ на честь Дня Соборності України.
«Збереження пам’яті про День Злуки України для нашого ворога є справжньою перепоною у своїй пропаганді. Бо міф про створення нашої країни леніним у 1922 році не збігається з історичним фактом про Акт об’єднання УНР та ЗУНР у 1919 році».