ФАКУЛЬТЕТ КУЛЬТУРОЛОГІЇ ТА СОЦІАЛЬНИХ КОМУНІКАЦІЙ

Кафедра музейно-туристичної діяльності

Тортіка Марія Валеріївна
професор, доктор історичних наук, професор

Про викладача
Закінчила Харківський державний інститут культури у 1994 році, аспірантуру Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна, докторантуру Харківської державної академії культури.
У ХДАК працює з 1997 року.

Назви дисциплін, які викладає: «Спеціальні історичні дисципліни», «КЗВ: Реліквії світових релігій (Буддизм, Християнство, Іслам)», «КЗВ: Від юдаїзму до християнства та ісламу: досвід музеєфікації», «Система музейних комунікацій», «Магістерський семінар», «Курсова робота з системи музейних комунікацій», «Сучасна історія».

Викладацька та адміністративна діяльність
Викладала на посаді старшого викладача та доцента кафедри історії, музеєзнавства та пам’яткознавства ХДАК.
З січня 2023 р. викладає на посаді професора кафедри історії, музеєзнавства та пам’яткознавства ХДАК.

Наукові та творчі здобутки, підвищення кваліфікації
Авторка більш ніж ста наукових та науково-методичних публікацій серед яких є і дві монографії: «Між молотом європейської модернізації та ковадлом євразійських імперій» та «Житевий шлях Христіяна Раковського». Також вона є автором досліджень, які надруковані в зарубіжних виданнях (Болгарія, Франція) та авторкою чотирьох наукових праць, які включені до наукометричних баз Web of Science та Scopus.
Приймала активну участь в проекті Інституту сходознавства НАН України «Етноконфесійні меншини в Україні: розвиток та сучасний стан».
Член редакційної колегії наукового видання «Сходознавство», яке видається інститутом Сходознавства ім. А.Ю. Кримського НАН України, і входить до наукометричної бази Scopus.
Автор та ініціатор музейно-комунікаційного щорічного фестивалю для дітей з обмеженими фізичними можливостями «З минулого в майбутнє: дорогою надій».
З 2023 р. проходить професійне стажування на базі Інституту археології з музеєм (НАІМ) Болгарської академії наук та працює над проектами, пов’язаними зі зміцненням культурних зв’язків між Болгарією та Україною та спрямованими на підтримку українських біженців, які мешкають на території Болгарії (м. Софія).
Член наукової та методичної Ради Харківської гімназії № 14. В межах цієї роботи вона є науковим консультантом гімназії, проводить там профорієнтаційну роботу, підготувала низку учнів, які брали участь в районних та обласних змаганнях шкільного наукового конкурсу Малої академії наук (МАН).

Сфера наукових інтересів. Історіософія історії, сучасна історія Європи, політичні рухи останньої третини XIX - початку ХХ ст., юдаїка, нова та новітня історія Туреччини, комунікація в музейництві, особливості вивчення спеціальних дисциплін (історична хронологія та нумізматика).

Орієнтовна кількість публікацій. Авторка 2 монографій і понад 100 статей.